Novou laboratoř pro výuku a vývoj v oblasti dronů otevřela Katedra měření Fakulty elektroniky ČVUT-FEL pod názvem ČVUT Drone Academy Laboratoř bezpilotních prostředků. Počínaje současným semestrem se tu budou studenti seznamovat s praktickou stránkou perspektivní technologie bezpilotních prostředků.
Bezpilotní létající prostředky představují trh, který se vyvíjí explozivním tempem - světové statistiky se liší podle zdrojů, ale všechny se shodují na dramatickém růstu. Například podle agentury Gartner se loni prodalo 2,2 milionu komerčních dronů a obrat činil 4,5 miliardy dolarů.
Jen v USA dosáhl v loňském roce trh s komerčními drony (firemními, pro zábavu a pro veřejný sektor) obratu 2,5 milionu dolarů a dál dramaticky poroste. Podle amerického úřadu pro civilní letectví FAA (Federal Aviation Administration) to v roce 2020 bude už okolo 7 milionů dolarů.
Jde tedy o mimořádně perspektivní obor s dobrými možnostmi uplatnění a ČVUT chce držet krok s jeho vývojem.
Od výuky k výzkumu
"Nová laboratoř spadající pod katedru měření po nás znamená velký krok vpřed," vysvětluje její vedoucí Jan Roháč. "Rozšiřuje možnosti praktického testování výsledků vědecko-výzkumných činností a zároveň bude studentům umožňovat si zalétat, naučit se, jak se drony ovládají a co je nutné znát k jejich provozu."
Laboratoř by neměla sloužit jen pro potřeby Fakulty elektrotechnické, ale otevírá se všem studentům napříč ČVUT. Ti se mohou na její činnosti podílet i v rámci mimoškolních aktivit, které pro ČVUT Drone Academy chystá. Budou se zde také řešit výzkumné úkoly, zejména v oblasti avioniky a autonomního provozu a navigace.
V současnosti se laboratoř zabývá především navigačními systémy pro ultralehká letadla nebo pro drony, které létají i mimo dosah signálu satelitních družicových navigačních systémů GNSS (Global Navigation Satellite System).
Na provozu laboratoře a výuce se podílejí dva zkušení modeláři a piloti dronů s platným oprávněním pro jejich profesionální provozování. Základy ovládání dronů se tu studenti učí na běžných typech s tím, že je připraven program i pro zkušené piloty. Součástí výuky je také legislativa týkající se provozu bezpilotních prostředků.
Laboratoř drony také využívá pro vývoj a testování systémů navigace a řízení a plánování trajektorie se systémy "Sense&avoid". Pro testy a praktickou výuku je k dispozici rozměrná hala vybavená ochrannými sítěmi. Během roku 2018 bude vybavena přesným kamerovým sledovacím a lokalizačním systémem.
Jak létat bez satelitů
Problém nasazení bezpilotních prostředků v uzavřených vnitřních prostorách, pod korunami stromů či v husté a vysoké městské zástavbě atd. spočívá v tom, že signál GNSS je silně rušen či není k dispozici vůbec. Proto je nutné se spolehnout na jiné systémy vhodné pro navigaci.
Základem takového systému je vždy takzvaná inerciální měřicí jednotka, která poskytuje údaje o specifické síle a úhlové rychlosti v trojrozměrném prostoru. Tyto údaje jsou integrovány, a to včetně chyb, které vychází z použité technologie senzorů. Princip, kterému se říká dead reckoning, je tak zatížen chybou, která narůstá časem a musí být kompenzována externími systémy, např. magnetometrem, laserovým či ultrazvukovým měřičem vzdálenosti, senzorem absolutního tlaku apod.
Spolehlivost a robustnost takového řešení je stále předmětem značného zájmu vědecko-výzkumné komunity, a to včetně způsobů vzdáleného řízení dronů a výměny informací pro jejich pohyb ve vzdušném prostoru. Cílem výzkumu a vývoje je robustní systém s vysokou spolehlivostí, který umožní provoz dronů bez ohledu na jejich počet a prostředí, ve kterém se pohybují, a bez rizika ohrožení lidských životů a majetku.
V současné době je provoz dronů předmětem značného zájmu úřadů a institucí zabývajících se regulací civilního letectví, a to nejenom v Evropě. Chyby ve výpočtu okamžité polohy, vyplývající ze současných metod jejich navigace, jsou jedním z důvodů, proč tyto orgány zatím většinou nepovolují provoz robotických dronů, které plní úkoly bez přímé kontroly operátora.
Dronům se odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT věnují dlouhodobě. Významný úspěch loni v březnu zaznamenal tým Martina Sasky zaměřený na autonomní řízení robotických dronů, který získal první místo a několik dalších ocenění na loňském prestižním mezinárodním mistrovství MBZIRC v Abú Dhabí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist