Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) omluvil za výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Babiš to považuje za dostatečné, řekl ve středu na dotaz, zda podpoří odvolání Okamury z funkce místopředsedy sněmovny, což navrhují lidovci. Návrh nepodpoří ani předseda sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. I podle něj se Okamura omluvil, předpokládá ale, že se omluví i na plénu sněmovny.

Lidovci chtějí odvolat Okamuru z vedení sněmovny kvůli výrokům o táboře v Letech. Mluvil jsem v horečce, hájí se šéf SPD

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm možný volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.

Lidovci Okamuru kvůli jeho výrokům chtějí odvolat z funkce místopředsedy sněmovny. Záměr podpořily i strany STAN a TOP 09, vstřícně se k němu staví také někteří zástupci ODS a ČSSD.

Ke kritikům Okamury se ve středu připojila ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová. Výroky podle ní zpochybňují existenci koncentračního tábora v Letech a genocidu Romů. Bagatelizace problematiky tohoto tábora je podle ní o to hrozivější, že zazněla 27. ledna, v Den památky obětí holocaustu.

Faltýnek ve středu dostal žádost o podporu odvolání Okamury z vedení Sněmovny a podpisové archy od lidovců. Novinářům řekl, že Okamura už se částečně omluvil. "Já předpokládám, že to udělá i na jednání Poslanecké sněmovny," doplnil. Sám Okamurovo odvolání nepodpoří. Jak se rozhodnou spolustraníci, nechtěl předjímat.

"Já jsem se díval na pana Okamuru včera večer v televizi a on tvrdil, že to je nějaká dezinterpretace jeho výroků. Vlastně to popřel a víceméně se tam i omlouval. Já jsem u toho nebyl, co říkal. Ale na základě toho, jak se k tomu vyjádřil, si myslím, že to je dostatečné," řekl ve středu Babiš na dotaz, zda by odvolání Okamury z čela sněmovny podpořil.

Babiš sám čelil v minulosti kritice kvůli výrokům o táboře v Letech. V roce 2016 při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu Babiš podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup – a byl tam," řekl údajně. Později se za výrok omluvil a řekl, že byl vytržen z kontextu. Tábor potom také navštívil spolu s tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

Výrok o Letech? Moderátorka DVTV na mě útočila, měl jsem horečku, říká Okamura

Výrok o Letech? Moderátorka DVTV na mě útočila, měl jsem horečku, říká Okamura

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist