Prezident Miloš Zeman bude celý příští týden na dovolené. Informace ze svého facebookového profilu potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se po svém víkendovém znovuzvolení uchýlil na zámek do Lán, tuto středu ho čeká na Hradě na návrh vlády jmenování soudců obecných soudů. Rektory veřejných vysokých škol a univerzit jmenoval Zeman v pondělí bez tradičního ceremoniálu na Hradě.

Ovčáček na Facebooku uvedl, že prezident bude mít celý příští týden dovolenou. Informaci posléze potvrdil. "Dovolenou potvrzuji, ostatně ji budu mít také," sdělil v textové zprávě na dotaz, jaké jsou prezidentovy plány v dalších dnech a v průběhu příštího týdne.

Jmenování 25 nových soudců a soudkyň navrhla Zemanovi vláda na počátku ledna. Měli by částečně nahradit soudce, kteří končí svou profesní dráhu, a částečně posílit ty soudy, kde je to nejvíc potřeba kvůli vyrovnání rychlosti řízení. Jmenování se uskuteční podle tiskové zprávy Hradu ve středu odpoledne.

Jmenovací dekrety 12 novým rektorům předal v úterý místo Zemana ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO). Novinářům řekl, že neví, zda je bude předávat místo prezidenta i v budoucnu. Hrad v tiskové zprávě informoval o jmenování rektorů v pondělí. Někteří z rektorů uvedli, že dostali na Hrad telefonickou pozvánku, stejnou formou se dozvěděli i o zrušení ceremoniálu. Hrad to nepotvrdil s tím, že žádnou akci veřejně neavizoval.

"Tentokrát to bylo tak, že mě (prezident) požádal, abych (dekrety) v zastoupení předal, což jsem učinil. Takže pokud bude někdy v budoucnu chtít předávat přímo osobně, samozřejmě je to preferovanější varianta," uvedl Plaga. S prezidentem bude o dalším postupu jednat. "Otázkou je, jak se nakonec rozhodne prezident," dodal.

Ministerstvo podle něj ještě v pondělí nevědělo, zda bude jmenování rektorů tradičně na Hradě, nebo jestli bude dekrety předávat ministr. "Byli jsme nachystáni na obě varianty a finální rozhodnutí padlo včera (v pondělí)," řekl Plaga.

Podle informací ČTK dostalo původně několik rektorů minulý týden telefonickou pozvánku na Hrad, kde se ceremoniál obvykle v minulosti konal. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pondělí oznámil, že prezident jmenovací dekrety podepsal a že je rektorům předá ministr školství. To, že rektoři dostali telefonickou pozvánku na Hrad, odmítl potvrdit.

"Pan Ovčáček asi lže. Já bych řekl, že jestliže volá kancelář prezidenta republiky a zve někoho na Pražský hrad, tak nevím, zda pan Ovčáček řídí Pražský hrad, nebo nikoliv. Měl by si zjistit, co úřad činí," řekl v úterý novinářům rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Podle něj volala rektorům minulou středu prezidentská kancelář, aby se v úterý ve 14:00 dostavili na Pražský hrad k převzetí dekretů. Sám se o změně dověděl v pondělí kolem 13:00 od ministra Plagy. Někteří rektoři se o změně údajně dověděli až z médií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist