V duelu televize Prima se v úterý večer poprvé tváří v tvář střetli kandidáti na prezidenta Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Jejich výroky v debatě ověřil server Demagog.cz.

Miloš Zeman podle něj v 16 případech říkal pravdu, v sedmi nepravdu, tři jeho výroky byly zavádějící a dva jsou neověřitelné.

Jiří Drahoš říkal ve 12 případech pravdu, ve dvou nepravdu.

Analytici ověřili 28 Zemanových a 14 Drahošových výroků.

Zeman se mýlil ve výrocích ohledně přijetí směrnice EU, pravomoci prezidenta při podání ústavní stížnosti nebo podpisu mezinárodních dohod.

Zeman také prohlásil, že "zatím o panu Drahošovi ve svých vystoupeních prakticky nikdy nemluvil". Nepravdivost tvrzení dokazují Zemanova prohlášení na adresu Drahoše v TV Barrandov, na setkání v Jihomoravském kraji nebo opakované útoky jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích. 

Drahoš mylně označil Zemana za toho, kdo v roce 1999 prosazoval pomoc uprchlíkům z Kosova, současný prezident naopak nepravdivě nařkl svého soupeře, že jako jediný politik souhlasí s přijímáním migrantů.

Zeman tímto způsobem označil svého protikandidáta zřejmě na základě jeho tvrzení z června 2017. Drahoš tehdy prohlásil, že "přijmout nějakých 2600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém". Ilustrovat na základě výroku Drahošovo "vítačství", je tak podle serveru přinejmenším zavádějící. 

Oba kandidáti pak nemluvili pravdu o výstupech nebo aktivitě Bezpečnostní informační služby.

Zeman naopak nezaváhal v tématech, jako jsou migrační kvóty nebo právo na držení zbraní.

Drahoš zase na Miloše Zemana pravdivě vytáhl témata z jeho minulosti, například výrok o "národu slabém duchem". Pravdivě se vyjádřil i k situaci kolem církevních restitucí nebo evropskému nařízení Dublin IV.

"V debatě na TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některé z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence," doplnil vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

V debatě na Nově byla nepravdivá třetina Zemanových výroků

V nedělní diskusi na televizi Nova, kde vystoupil sám, mluvil Zeman podle analýzy serveru Demagog.cz pravdu v 11 ze 32 faktických výroků, které během pořadu řekl.

V devíti případech naopak tvůrci projektu ohodnotili jeho prohlášení jako nepravdivá, mimo jiné v okamžiku, kdy mluvil o svém postoji k euru. V deseti případech hodnotí projekt výroky jako zavádějící a dva výroky nebylo možné ověřit.

Nepravdivé bylo například prohlášení, že Zeman přestal euro podporovat před několika lety. Server připomíná, že Zeman se ke společné měně vyjádřil naposledy kladně loni v červnu, kdy tvrdil, že je na něj Česko připravené, ale přijetí brání jen mentální bariéra.

Související