Miloš Zeman si v těchto dnech připomíná jedno malé, ale nikoliv bezvýznamné výročí. Je to přesně pět let, co se "odřízl" od svého dlouholetého šéfporadce Miroslava Šloufa a přimkl se ke dvojici Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, která se mu pro změnu stává přítěží v letošních volbách.

Zeman se kontroverzního Šloufa snažil takticky upozadit už v počátcích minulé volební kampaně, na přelomu let 2012 a 2013.

Tvrdil, že se na práci jeho volebního týmu nepodílí, byť to zjevně nebyla pravda.

Potvrzují to jak očitá svědectví lidí z tehdejšího Zemanova štábu, tak třeba i video natočené neznámým turistou na konci roku 2012 v předvánoční Vídni, kde Šlouf s dalšími lidmi asistuje u natáčení předvolebního šotu se Zemanem.

Šloufova role byla naopak naprosto klíčová. Ještě krátce po prvním kole prezidentské volby ve Šloufově kanceláři Zemanovci podle jednoho z účastníků například řešili, jak dosáhnout toho, aby jejich kandidáta v druhém kole veřejně podpořilo vedení ČSSD.

"Miloš Zeman popíral, že mám cokoliv společného s jeho cestou na Hrad, i když jsem ji vymyslel, prosadil, realizoval, vedl a do jisté míry platil," napsal sám Šlouf později ve své knize. Nechal se také slyšet, že to byl on, kdo Zemanovi před volbami například zprostředkoval schůzku s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem nebo s britským expremiérem Tonym Blairem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se