Hned po oznámení výsledků prvního kola prezidentské volby se začaly po sociálních sítích šířit dezinformace o Jiřím Drahošovi. To vedlo Petra Nutila k tomu, aby založil projekt Popravdě.cz, který má za cíl vyvracet dezinformace namířené proti tomuto kandidátovi. Zapojila se do něj už desítka dobrovolníků. "Dá se předpokládat argumentování ve stylu, že když si zvolíte Drahoše, přiveze vám sem na náklaďáku milion a půl uprchlíků a prodá Hrad Merkelové," očekává Nutil v rozhovoru pro HN.

Proč jste se rozhodli založit projekt Popravdě.cz?

Prvotní motivací byl neuvěřitelný nárůst lživých nebo dezinformačních zpráv, které se objevily okamžitě po vyhlášení výsledků prvního kola. Kampaň byla mimořádně zlá a dehonestující. Rozhodli jsme se alespoň malým dílem přispět, aby byly dohledatelné skutečně relevantní informace.

Opravdu je dezinformační kampaň tak silná? Naopak z různých stran bylo slyšet, že kampaň je mírumilovná a dezinformací se ani tolik neobjevilo.

Jasně, to se týkalo prvního kola. S okamžikem vyhlášení výsledků se spustila napříč dezinformačními nebo proruskými weby naprostá špína na profesora Drahoše. Na mě to dělalo dojem, že je to dlouho připravovaná nebo koordinovaná akce. A protože nám nepřišlo správné, aby se lidé v prezidentských volbách rozhodovali podle strachu a iracionálních argumentů, tak jsme se rozhodli proti tomu něco udělat.

Na vašem webu je napsáno "pravda o Jiřím Drahošovi". Budete ale vyvracet i případné dezinformace o prezidentu Zemanovi?

On je to takový chyták, titulek, který může nalákat i lidi odjinud. Samozřejmě pokud se objeví nějaké zásadní dezinformace o prezidentu Zemanovi, tak je budeme publikovat. K tomu běžně slouží web Manipulátoři.cz, kde ověřujeme zprávy bez ohledu na to, koho se týkají. Tohle je speciální projekt vzniklý k panu Drahošovi, protože k jeho jménu se hoaxů a dezinformací objevovalo tolik a tolika různými kanály, že jsme se rozhodli tomu věnovat větší pozornost. Samozřejmě je ale možné poslat nám jakékoliv zprávy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.