Menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše schválila novou verzi programového prohlášení, návrh je oproti původnímu znění kratší a doplnila ho úvodní pasáž. Nově také zahrnuje slib vlaků zdarma pro důchodce a studenty. Menšinový kabinet s dokumentem předstoupí před sněmovnu, až bude ve středu poslance žádat o důvěru.
Premiér Babiš po jednání vlády uvedl, že programové prohlášení již zaslal předsedům sněmovních stran.
V preambuli vláda hovoří o prioritách, mezi nimi jsou příprava změny systému penzí, evropská agenda, digitalizace státu, strategický investiční program, posílení bezpečnosti a reforma státu.
"Vypadly některé formulace, které se opakovaly, a některé nadbytečné texty," uvedl Babiš na tiskové konferenci.
Rozšířit program o železnici zdarma pro důchodce nad 65 let a studenty do 26 let se Babiš podle svých slov rozhodl během víkendu. Jde podle něj o ukázku toho, jak jeho kabinet chce pracovat pro lidi.
Babiš počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. "Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," uvedl. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Menšinová vláda je podle Babiše příležitostí, "aby byl kabinet akceschopnější a byl potlačen nesmyslný a škodlivý resortismus".
Kabinet také uvádí, že nebude do státní správy dosazovat politické nominanty, naopak státní správu otevře a odpolitizuje.
Ve sněmovně je vláda podle prohlášení ve snaze nalézt maximální možný konsenzus připravena do plnění svých priorit a programového prohlášení zapojit i odborníky opozice.
Návrh programového prohlášení kabinet upravil podle připomínek Svazu měst a obcí, zástupců seniorů a výsledků jednání tripartity, řekl premiér.
Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, je v upraveném dokumentu podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) zmíněno sociální bydlení a dostupné bydlení pro skupiny, jako jsou
senioři a matky samoživitelky.
Vláda v programovém prohlášení nově slibuje také zákon o všeobecném referendu, které je jedním z klíčových bodů programu hnutí SPD Tomia Okamury.
"Doplníme ústavní systém o zákon o všeobecném referendu za přísného respektování článku 6 Ústavy," uvádí vláda bez dalších podrobností v dokumentu v sekci nazvané Právo a spravedlnost. Zmíněný článek zakotvuje princip vlády většiny a ochranu menšin. Konkrétně stanoví, že "politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním" a že "rozhodování většiny dbá ochrany menšin".
Vláda neupřesnila, jaké parametry by referendum mělo mít - tedy například jak velká účast by znamenala, že je výsledek hlasování závazný, nebo na jaké otázky by se referendum mohlo vztahovat.
Zástupci ANO se v minulosti vyjadřovali skepticky k požadavku hnutí SPD, aby bylo možné vypisovat i referendum o vystoupení z EU.
Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Lidové hlasování se může konat jen na obecní a krajské úrovni, pro jeho platnost zákon stanoví několik podmínek.
Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel v pondělí odpoledne na Úřadu vlády mimořádně. Ve středu, kdy ho představí Poslanecké sněmovně, jednání dolní komory začne v 10:00, o hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit. Avizoval už také, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist