Michal Horáček objel v posledních měsících přes pět stovek obcí a měst, voliči ho za to v předvolebních průzkumech odměňují preferencemi pohybujícími se kolem deseti procent.

Za hlavními favority Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem přesto zaostává.

Mirek Topolánek, který je na tom podle průzkumů ještě hůře než on, přirovnal pak Horáčkovu kampaň ke konkurzu na muzikál. Horáčkovi zase na Topolánkovi vadí, že za sebou vláčí stín politického podnikatele, a vytýká mu angažmá ve vládě.

Ve svém volebním klipu Horáček odpovídá na otázku, proč by ho měli lidé volit. Jako důvod přitom uvádí právě to, že nemá "kamaráčoft" s politiky ani byznysmeny.

Jako prezident by se prý ostře postavil proti vládě, která by chtěla vystoupit z EU a NATO, a "do krve by se bránil" zrušení Senátu.

On-line rozhovor už skončil, další otázky proto není možné pokládat.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Adam
Pane Horáčku, pokud neuspějete v této volbě, uvažoval jste už nad tím, že se budete ucházet o jinou politickou funkci, než je prezident? Prosím neodpovídejte mi v duchu, že věříte, že nyní uspějete, každý uvažuje nad oběma variantami, i nad úspěchem, i nad neúspěchem...
Zatím prezidenta nedělám, nikdy jsem nedělal, a tak případné "neprezidentování" od března nebude žádná zásadní změna :-) O jiném politickém angažmá neuvažuji. Každopádně se budu věnovat své dceři a ženě.
Michal Horáček
daniel
Dobrý den, jste jediný kandidát, který je pevný v názorech a nejsou za ním žádné vlivové síly, ani politici, ani "špinavé" peníze. Jste přesně ten kandidát, kterého bychom v současné nejisté době potřebovali, ale asi byste byl mnohým vysokým podnikatelům trnem v oku. Dává vám někdo z politiků či byznysmenů najevo, že nejste ve vysokých kruzích politiky chtěný? Děkuji a moc nám všem držím palce, abyste vyhrál ! Dan
Ne, z velkého byznysu a vrcholové politiky mě nepodporuje nikdo. Mnozí se dokonce jasně vyslovili, že jejich podporu nedostanu (Sobotka, Kalousek, Štěch, Zaorálek... a samozřejmě i Václav Klaus). Moc mě to těší: není to jejich podpora, o kterou se ucházím, ale vaše.
Michal Horáček
Mirek
Pane Horáčku, Vy se opravdu nestydíte za svou minulost? To je dost troufalé. Veden v StB jako "sázkař", podvodné sázení na koníčky, ožebračení spousty lidí v sázkových kancelářích, to vše se s Vaším svědomím netluče? Klobouk dolů před takovým pokrytectvím!
Celý spis, který na mě vedla StB, jsem zveřejnil na svých stránkách. Je z něj patrné, jak jsem se těm darebákům ubránil. Proč bych se za to měl stydět? Jsem na to hrdý. Podvodnému sázení jsem se nikdy nevěnoval, to bych musel být hlupák – příště by si nikdo se mnou k žádné partii nesedl.
Michal Horáček
Jana
Dobrý den, pane Horáčku. Četla jsem, že jste se osobně setkal s panem Sorosem. Jak na vás pan Soros působil a o čem jste spolu diskutovali?
Ano, jednou jsem byl k takovému setkání kupodivu přizván. Něco jsem se pokoušel říkat, ale obávám se, že pan Soros mě neslyšel, protože se mu zrovna porouchalo naslouchátko.
Michal Horáček
Jakub
Dobrý den, pane Horáčku. Pokud v prvním kole neuspějete (což se nemusí stát, ale může...) a ve druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem, podpoříte některého z nich? A případně koho?
Řekl jsem, že pokud do druhého kola postoupí Miloš Zeman a kdokoli jiný než já, podpořím vyzyvatele současného prezidenta, a to s plným důrazem.
Michal Horáček
Dušan
Pane Horáčku, domníváte se také, že to, že jste zbohatl na Fortuně, je Vaše největší slabina? Chtěl jsem vědět, jak tato sázková kancelář funguje, zkoušel jsem přes internet párkrát vsadit na kurz bitcoinu a bookmaker mi mnohokrát odmítl některou sázku, byť byla v řádu stokorun. Sázková kancelář se tedy nezavazuje sázky přijmout a mnohdy bookmaker kanceláře sázky bohužel odmítá, jak se mu to podle aktuální situace hodí. Je to ale pak férový byznys?
Sázková kancelář má určitou nabídku a z té si můžete vybrat. Pokud chcete obchodovat s bitcoiny, je to úplně jiná disciplína.
Michal Horáček
TomasVladik
Pane Horáčku, chystáte na závěr kampaně nějaké výrazné gesto, které by Vám pomohlo prorazit slupku negativní energie, která nás drží při zemi ? Držím Vám palce, aby se to podařilo.
Slupku negativní energie se pokouším rozbíjet už rok a půl, co trvá moje kampaň. A více než to – už od roku 1984, kdy jsem začal psát písně s Petrem Hapkou a o něco později své Dopisy a jiné texty do Mladého světa.
Michal Horáček
Ivan
Dobrý den, pane Horáčku, fandím Vám. Nicméně pro některé v mém okolí jste nesympatický tím, že údajně působíte trochu "přechytrale". Myslíte, že by bylo možné Vašemu vystupování přidat trochu těch "koulí a sedláckosti, nikoliv ale agresivity"? Ale nepřehánět to jako pan Topolánek :-). I já si myslím, že by Vám to určitě prospělo. Přeji hodně štěstí a selského rozumu.
Děkuju. Jsem nejspíš stejný jako moje texty – poněkud patetický. Ale mě nepředěláte z Michala Horáčka na někoho jiného... :-)
Michal Horáček
Marcela
Dobrý den, pane Horáčku. Prezidentská kampaň (debaty, cestování po republice...) je jistě velice náročná jak fyzicky, tak psychicky. Zajímalo by mě, jakým způsobem se udržujete v kondici (jak psychické, tak fyzické). Druhá otázka směřuje k Vašemu soupeři v kampani, k panu Fischerovi. Proč byste měl být prezidentem Vy, a ne pan Fischer? V čem oproti němu vynikáte? Třetí otázka směřuje k Vašim debatám s občany po republice. Je něco, co Vás na nich překvapilo? Děkuji za odpověďdi a přeji mnoho sil a nervů.
Ad 1: Modlím se. Ad 2: O tom prosím rozhodněte podle svého názoru a svědomí ve volební místnosti sama. Ad 3: Každý člověk je jedinečný, a mě proto lidské příběhy překvapují neustále.
Michal Horáček
Jiří Bulan
Všímám si, že v projevech často zdůrazňujete "jako sociální antropolog". Mnoho lidí dle mého názoru podvědomě zavnímá: "Pozor! Povyšuje se." Máte někoho, kdo Váš projev a vystupování koriguje?
Každý něčím je a myslím, že je poctivé se k tomu hlásit. Proč by se měl někdo obávat vzdělaných lidí?
Michal Horáček
Jirka
Pane Horáčku, včera jste se vyznamenal ve Vaší přízni současné Ukrajině. Víte, že tam došlo k násilnému uchopení moci Porošenkem? Víte, že včera také slavili na Ukrajině Banderovy narozeniny? Víte, že je na Ukrajině potlačováno ruské obyvatelstvo? Také věříte, že letadlo se 300 lidmi na palubě sestřelili Rusové? Opravdu fandíte válečnému zločinci Porošenkovi? Víte o tom, že vojska Ukrajiny doslova vybíjí obyvatele v Donbasu a Luhansku, a to jen proto, že nesouhlasí s násilným převratem?
Vaše názory nesdílím. Ať žije svobodná Ukrajina.
Michal Horáček
Tom
Jak byste se jako prezident postavil ke klimatickým změnám? Aktivně proti jako V. Klaus, nebo aktivně pro jako E. Macron? Děkuji za odpověď.
Obávám se, že prezident nemůže pro klimatické změny udělat nic, nechal bych to erudovaným odborníkům.
Michal Horáček
Miroslav
Dobrý den, pane Horáčku, jak hodnotíte své včerejší vystoupení na TV Barrandov? Jak vůbec hodnotíte úroveň debaty a způsob moderování?
Prosím, abyste si to zhodnotil sám. Mým úkolem bylo prezentovat svoje názory a pokoušet se ptát pana prezidenta prostřednictvím pana tiskového mluvčího. K tomu druhému bylo bohužel méně prostoru, než jsem si přál.
Michal Horáček
Robert
Pane Horáčku, jste mým kandidátem číslo jedna. Akorát když jsem sledoval vaše dvě debaty s protikandidáty, nelíbilo se mi Vaše vstupování do otázek Vašich protikandidátů slovy např. dobře, jasně, ano. Vy osobně si tím možná zvyšujete sebevědomí, které je samozřejmě třeba, ale myslím, že hodně lidem to může být nepříjemné. Přesto říkám, jste mojí jedničkou a fandím Vám, hlavně ať se na Hrad nedostane ZLO v podobě současného prezidenta. Obdivuji Vás i za Vaši minulost. Michal Horáček for President.
Ano, děkuji za Vaši podporu a také za takové upozornění. Nebylo to ode mne správné a příště se takových poznámek vystříhám.
Michal Horáček
Jiří Folajtár
Chvála Kristu, pokud jste skutečně podal tr. oznámení na toho komunistu, tak to lze považovat trochu za úlet. I kdybyste byl důstojník StB, tak Vás stejně mohu volit. A nebyli všichni u StB nedobří. Spíše šlo o jednotlivce. Země je stále plná komunistů i nekomunistů, zlých a podlých lidí. Budeme všichni jeden na druhého podávat tr. oznámení? A současnou ústavu tvořili komunisté a byli ovlivněni StB. A to Vám nevadí? Rád bych Vás volil. Prosím, brzděte. Prezident všech. Ne svého Ega.
Děkuji za komentář.
Michal Horáček
Lenka
Pane Horáčku, jak chcete bojovat proti všem těm proruským (a tím i prozemanovským) trollům, kteří Vás napadají lhaním v souvislosti s Vaší minulostí, sympatiemi k Ukrajině okupované Putinem atd.? Myslíte si, že proti této mašině lží má poctivý člověk vůbec šanci?
Těžko říci. Ale jsem si jistý, že bojovat musím.
Michal Horáček
Petr
Dobrý den, pane Horáčku, sleduji kampaň, vaše debaty a zajímalo by mě, jaké máte mezi kandidáty vztahy a zda máte bližší informace, odkud mají peníze. Slyšel jsem již z několika stran, že pan Drahoš a jeho manažer mají problémy s původem peněz své kampaně. Neměl by mít volič přesné informace, kdo se skrývá za kandidátem, když je to tak důležitá volba? Co si o tom myslíte vy? Držím vám moc palce, ať postoupíte. Petr
Odpovědi na takové otázky jsou úkolem nezávislé investigativní žurnalistiky.
Michal Horáček
Jan
Podpořil byste adopce dětí homosexuálními páry?
Ano. Řekl jsem to mnohokrát.
Michal Horáček
Tomáš Strnad
Pane Horáčku, ať už volby dopadnou jakkoli, neplánujete o těch svých cestách a příbězích lidí, které jste poslouchal, napsat knihu? Přeji úspěch ve volbách!
Děkuji za takový dotaz. Ty nesčetné příběhy našich lidí by za knihu jistě stály.
Michal Horáček
Šimon
Kde vidíte svou hlavní výhodu proti ostatním "protizemanovským" kandidátům, tj. Marku Hilšerovi, Jiřímu Drahošovi a Pavlu Fischerovi?
Dobrý den všem. Těší mě, že jste přišli. Vůči zmíněným i dalším kandidátům mám přednost v úplné nezávislosti a transparentnosti. Nebyli to poslanci a senátoři, kdo mě pověřil kandidaturou, ale jen občané. Zároveň jsem si od nikoho nevzal žádné peníze, takže nebudu muset ani doslova, ani obrazně nikomu nic splácet. Také jsem jako jediný hned první den kandidatury zveřejnil všechno, co vás může zajímat: úplné majetkové přiznání, lustrační osvědčení, obsáhlé lékařské zprávy za několik let, sbor poradců. A také vypracovaný program. Hrad má být místem, kde se v politice nastavuje ta nejvyšší laťka.
Michal Horáček
Terka
Dobrý den, považujete v politice za důležité symboly? Jaké dny spojené s českou historií jsou pro Vás v tomto zásadní? Přeji hodně štěstí v prvním kole a pevně věřím, že i ve druhém.
Ano. Jsem kulturní antropolog a právě symboly se hodně zabýváme. Některá data: 6. prosinec 1197 (smíření Vladislava Jindřicha s bratrem Přemyslem Otakarem), 1348 (založení Univerzity Karlovy), 1918 (založení Československé republiky), 1939 a 1968 (okupace naší země), 1989, (vítězství nad totalitou).
Michal Horáček
jana doudová
Pane Horáčku, moc gratuluji k vašemu vystoupení na Barrandově, v Aréně. Prokázal jste odvahu i rozvahu, převyšoval jste ostatní vystupující o několik pater, ukázal jste, že jste vzdělaným, moudrým mužem. Vystupoval jste jako státník, kterého bychom moc potřebovali na Hradě. Mluvila jsem s přáteli a všichni vám moc fandíme. Věříme, že vyhrajete a my budeme mít konečně prezidenta, na kterého můžeme být hrdí. Vaše kampaň ale byla dlouhá, kde dobíjíte energii? Držím moc palce. Jana
Ve volební úspěch pevně věřím. Energie mám dost. I díky podpoře mnoha lidí.
Michal Horáček
Robert
Dobrý den, pane Horáčku, jaký je Váš postoj k zoufalé snaze státní správy o utajení zprávy OLAF? Nepřijde Vám úroveň arogance moci až příliš vysoká?
Podal jsem žádost o její zveřejnění, a to prostřednictvím zákona 106/1999 Sb. o Svobodném přístupu k informacím. Arogance moci je přesně to, proti čemu budu vystupovat.
Michal Horáček
Robert
Dobrý den, pane Horáčku, podpořil byste adopci dětí homosexuálními páry?
Ano.
Michal Horáček
Judita Molińska
Dobrý den, chci se zeptat na Váš osobní postoj v otázce adopcí dětí homosexuálními páry. Doufám totiž, že vyhrajete volby, tak chci znát Váš názor. Přeji všechno nejlepší, zdravím, Judita.
Ano, podporuji.
Michal Horáček
Filip Maňhal
Podle posledních zpráv se zdá, že se zveřejnění zprávy OLAF asi hned tak nedočkáme. Co si o tom myslíte vy?
Jitka
Dobrý den, pane Horáčku. Ve svých vyjádřeních často uvádíte, že vedete transparentní kampaň. Jak se transparentnost bude promítat při event. působení na Hradě? Děkuji.
Bude to základem nové hradní politiky – ta musí nastavovat tu nejvyšší laťku. A začít musí každý u sebe.
Michal Horáček
Petr
Pane Horáčku, jste transparentní kandidát, toho si vážím, a proto zkusím položit otázku, která mě zajímala dávno. Jaká byla přesná pořizovací cena auta Maybach? Uvadí se něco mezi 15 až 25 miliony.
Jana
Dobrý den, líbí se mi, že hledáte v lidech dobro a zároveň se dokážete vyhranit i vůči zlu a dokážete ho i pojmenovat. Prozradíte, co chystáte na závěr kampaně? Uvidíme nějaké slavné osobnosti? Hodně štěstí!
Veronika
Hezký den, pane Horáčku, chci se zeptat, co říkáte na bublinu kolem zprávy OLAF a na opětovné jmenování Andreje Babiše. Jaké je podle Vás jednání prezidenta Zemana? Je taková ignorance prezidenta vůči všem členům parlamentu a vůči všem lidem v pořádku?
Ferdinand Peroutka
Pane Horáčku, jak moc je těžké udržet se a nenatáhnout jednu tomu nejdrzejšímu úředníkovi všech dob?
Pro mě je to snadné. Nemám sklony k fyzickému násilí.
Michal Horáček
Aneta Maléřová
Dobrý den, pane Horáčku, můžete nám ještě něčím doplnit Vaše stanovisko k panu Ondráčkovi a k tomu, proč by se neměl stát šéfem GIBS?
Anna
Dobrý den, pane Horáčku. Při pohledu na to, co vše musíte v tomto období stihnout, jsem mnohokrát přemýšlela, jak to všechno můžete stíhat. Mohu se zeptat, kolik hodin denně Vám zabere kampaň?
Poslední rok pracuji asi 17 hodin denně. Nejobtížnější jsou cesty do míst vzdálenějších od mé Roudnice nad Labem. Ale zase je to objevné a hezké. Děkuji za vaše otázky, čas nám bohužel vypršel. A přeji všechno dobré v novém roce 2018.
Michal Horáček
Hana
Dobrý den, pane Horáčku, ráda bych Vám vyjádřila podporu a zeptala se, proč lidé, kteří se cítí býti slabšími, utlačovanými, prohrávajícími v současném systému, podporují pana Zemana, ač ten pro ně reálně nic nedělá? Jakou máte strategii na získání těchto frustrovaných občanů? Líbí se mi Vaše energie, kterou do kampaně dáváte.
Nemyslím, že všichni ho podpoří i v nadcházejících volbách. Moje strategie je obyčejná slušnost a poctivost, nic lepšího nemám.
Michal Horáček
Dita
Dobrý den, pane Horáčku, chci Vám poděkovat za Vaši kandidaturu. Budu Vás volit, protože zastupujete hodnoty, ve které veřím – vlastní názor a schopnost ho obhájit, respekt k názoru druhých, zájem o běžné každodenní životy lidí a jejich problémy, slušnost a schopnost postavit se zaběhlým zvyklostem, které čas už překonal... Věřím, že se stanete novým prezidentem...
Moc Vám děkuji.
Michal Horáček
Aneta Maléřová
Pane Horáčku, také Vám přišlo ve včerejší Aréně absolutně trapné a nedůstojné dehonestování a pomlouvání ostatních kandidátů, např. fíkus od pana Ovčáčka? Co si o takovém trapném chování myslíte?
Řekl jsem to jasně hned na místě: o těch, kteří nejsou přítomni, a tak se nemohou vůči invektivám bránit, se ve slušné debatě prostě nemluví.
Michal Horáček
R.
Dobrý den! Osobně proti vám nic nemám, ale svým vyjadřováním na mě působíte příliš pateticky, je to všechno takové přehnané, až hrané, nedůvěryhodné... Nepřipadá mi to vhodné a nemohu vás volit...
Jsem spisovatel, a tak se soustředím na obsah. Nejsem herec a nikdy jím nebudu. Vyberte si tedy mezi obsahem a formou, je to samozřejmě jen na Vás.
Michal Horáček
Alena
Koho byste nejraději slyšel hrát na slavnosti Vaší inaugurace?
Nejkrásnější klasickou českou hudbu: Janáčka, Dvořáka...
Michal Horáček
Roman
Dobrý den, pane Horáčku, máte pocit, že by bylo správné se jako prezident "západní" země omluvit státům, jako je Libye, Irák, Afghánistán atd., za vpád do země a následky z toho plynoucí? (Nemyslím nutně Vás v úřadu, ale prezidenty USA, Francie, Německa, Velké Británie atp.) Nepřispělo by to k tomu, že tamní obyvatelé by třeba zjistili, že si to někdo "alespoň" uvědomuje? Díky.
Milan
Pane Horáčku, stále mluvíte o spoustě lidských příběhů, které jste slyšel. Já jsem zatím od Vás slyšel stále ten jeden – o vesnici v horách. Máte ještě nějaké, nebo to byl jen marketingový trik? Děkuji.
Takových příběhů jsou desítky. Uvádím je občas i na svých facebookových stránkách, zmiňoval jsem je v projektu PechaKucha a podobně. Podívejte se prosím i na můj web. Tady se rozepisovat nemohu, ale třeba je jednou shrnu do knihy.
Michal Horáček
Patrik
Pane Horáčku, není vám trapné kandidovat? Vždyť hoříte ve všech odborných kvízech a testech. Včera v debatě už několikátý kvíz, kde jste prokázal neznalost ústavy. Nemáte ani základní přehled potřebný pro tuto funkci.
Petr Procházka
Dobrý den, pane Horáčku. Zajímá mě, co jako první kromě Vámi zmíněné dezinfekce a deratizace učiníte na Hradě po Vašem usednutí do křesla prezidenta republiky. Přeji Vám to z celého srdce.
Bude to velká práce. Vše, co hodlám udělat první den v úřadě, druhý... stý – to popisuji na webu 100dni.cz.
Michal Horáček
Hanka
Dobrý den, pane Horáčku, myslíte si, že Zeman by mohl zdravotně zvládnout další období? Přeji Vám vítězství a smekám před včerejším bojem proti Ovčáčkovi.
Za laskavá slova děkuji. Ke zdravotnímu stavu pana Zemana se vyjadřovat nebudu, nejsem jeho ošetřující lékař. Sám jsem obsáhlé zprávy o svém zdravotním stavu zveřejnil, a to právě proto, aby o mém zdraví nemohl nikdo takhle spekulovat.
Michal Horáček
Veronika
Podal jste trestní oznámení pro pomluvu na Zdeňka Ondráčka. Na Wikipedii je o Vás psáno, cituji: "Od října 1987 až do sametové revoluce ho sledovala Státní bezpečnost jako prověřovanou osobu. Během revoluce byl jeho svazek zničen." Další fakta z www.totalita.cz: "18. 11. 1989 Michael Kocáb a Michal Horáček se v ranních hodinách dostavili do bytu předsedy čs. vlády Ladislava Adamce, aby zprostředkovali jednání mezi oficiálními činiteli a nezávislými aktivisty." Máte čisté svědomí? Děkuji Vám.
Nejenže mám čisté svědomí. Jsem na svou činnost hrdý.
Michal Horáček
PAvla Hruba
Dobrý den, jsem ráda, že letos je mezi kandidáty hned několik neoddiskutovatelně kvalitních lidí. Většina lidí, co znám, se těžce rozhoduje mezi těmito nepochybně slušnými lidmi (vy, p. Drahoš, p. Fischer, p. Hilšer). Je těžké se nějak odlišit a přitom nepodlehnout té negaci a aroganci. Přeji Vám, abyste to zvládl, a věřím, že to tak bude. Většina lidí má dost té negativity ze strany stávajícího prezidenta a čeká na něco pozitivního, étos, naději, laskavost. Držím palce.
Souhlasím a děkuji.
Michal Horáček
Terka
Pěkný den, zdá se mi, že se pan Drahoš začíná vyhýbat konfrontaci s dalšími kandidáty – viz včerejší, ale i další plánované debaty. Proč myslíte, že to tak je?
Opravdu nevím. Vím jen to, že osobně si vážím všech příležitostí mluvit k voličům i s protikandidáty.
Michal Horáček
Pan Pavel
Pane Horáčku, nejste pro částečné omezení volebního práva, popř. změny hodnoty volebního hlasu? Jak může mít stejnou hodnotu volební hlas pro všechny? Je správné mít rovnou hodnotu hlasu např. u méně inteligentního voliče, který neví, kolik je 2 + 2, jako u hlasu elitního profesora VŠ? Děkuji za odpověď.
Základem naší demokracie je stejné volební právo pro všechny občany způsobilé k právním úkonům a starší 18 let. Kdo by byl ten, kdo stanovuje hranici "inteligence"?
Michal Horáček