Poslanecký klub pirátů požádal ministerstvo financí o poskytnutí závěrečné zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování Farmy Čapí hnízdo. Chtějí také, aby ji ministerstvo zpřístupnilo veřejnosti, uvedli ve čtvrtek piráti v tiskové zprávě. O poskytnutí zprávy OLAF požádal ministerstvo i poslanec Dominik Feri (TOP 09). Ministerstvo financí uvedlo, že si nechává zpracovat právní analýzu, zda může výsledky zveřejnit.

Piráti se na ministerstvo obrátili 22. prosince, uvedla mluvčí strany Karolína Sadílková.

Opírají se přitom o zákon o jednacím řádu sněmovny, podle kterého mohou poslanci žádat ministerstva o informace potřebné pro výkon funkce, a o zákon o svobodném přístupu k informacím. Pokud ministerstvo vyhoví žádosti na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, musí vydaný dokument zveřejnit na svém webu.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že dokud nebude mít zpracovanou analýzu od právníků, tak informace od OLAFu zveřejnit nemůže. Také se obrátí na dozorujícího státního zástupce v kauze Čapí hnízdo. Vyjádření státního zastupitelství chce získat z toho důvodu, že se nechce dle svých slov dopustit maření vyšetřování v případě farmy Čapí hnízdo.

K pirátům se přidal i Dominik Feri, jenž se v žádosti, kterou ve čtvrtek zveřejnil na Facebooku, odvolává na zákon o jednacím řádu sněmovny, podle kterého je každý poslanec oprávněn požadovat od členů vlády a vedoucích správních úřadů informace a vysvětlení potřebná pro výkon jeho funkce. Ministerstvo má podle zákona na odpověď 30 dní. Feri žádá o plné znění zprávy OLAF v tištěné i elektronické podobě a o informaci, zda je možné zprávu zveřejnit. Chce také vědět, jaké další kroky ministerstvo v souvislosti se zprávou OLAF plánuje.

"Výše požadované informace jsou potřebné pro výkon mé funkce z důvodu nutnosti zevrubného seznámení se se skutkovým stavem v kauze Čapí hnízdo, v níž ústřední
roli hraje premiér České republiky Andrej Babiš," napsal Feri.

Evropská komise minulý týden doporučila Česku, aby farmu Čapí hnízdo vyňalo z projektů financovaných z evropských fondů. Schillerová ve čtvrtek řekla, že na posouzení žádosti mají české úřady dva měsíce. Pokud by skutečně k vynětí došlo, bylo by podle ministryně na rozhodnutí ROP Střední Čechy, zda zahájí správní řízení s farmou a bude chtít dotaci vrátit.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu.

V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří.

V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.