V české ekonomice a společnosti převážily podle prezidenta Miloše Zemana v letošním roce radostné zprávy. Zeman v úterním vánočním poselství ocenil bezpečnostní situaci v Česku, nízkou nezaměstnanost a vysoký ekonomický růst. Přál by si vyšší veřejné investice a valorizaci penzí, naopak méně peněz by mělo jít na dávky lidem, kteří odmítají pracovat. Zeman také navrhuje zeštíhlení státního aparátu, propuštění úředníků by podle něj prospělo soukromému sektoru i státnímu rozpočtu.

Zeman v úvodu tradičního projevu řekl, že radostných zpráv bylo v Česku víc než negativních, a poděkoval všem, kdo se na úspěších podíleli. Zmínil mimo jiné hodnocení britského Institutu pro hospodářství a mír, v jehož žebříčku se ČR letos umístila jako šestá nejmírumilovnější země na světě, nízkou nezaměstnanost a zadluženost a naopak vysoký ekonomický růst v České republice.

Úspěch má podle Zemana však i stíny, například nízké investice. "Podíl veřejných investic na celkových výdajích státního rozpočtu je nízký a klesající," uvedl. Za ostudu označil například silnici mezi Brnem a Vídní, chybí ale podle něj i řada dalších dálnic, obchvatů a staveb.

Prezident také uvedl, že se nedávno shodl s ministryní práce Jaroslavou Němcovou (ANO) na tom, že by se měly omezit sociální dávky těm, kteří odmítají nabízenou práci.

Růst HDP podle prezidenta musí doprovázet stoupající životní úroveň. "Jsem rád, že konečně dochází k růstu mezd pod tlakem nedostatku pracovních sil," uvedl. Námětem by podle něj mohlo být snížení počtu úředníků. "Před 15 lety jsme měli 80 000 úředníků, ne zaměstnanců, ale úředníků, dnes jich máme 150 000," vysvětlil. Soukromý sektor by podle něj úředníky rád přijal a vyřešil tím svůj problém s nedostatkem pracovníků, polepšil by si i státní rozpočet. Úředníci si často jen vymýšlejí zbytečnou práci, dodal prezident.

Zeman zopakoval i to, že by si jako důchodce přál výraznou valorizaci penzí. Důchodci by se podle něj neměli obávat inflace, která je už v důchodech zohledněna. "Jen bych si přál, aby se valorizace odehrávala stejnou částkou pro všechny, v opačném případě se neustále zvyšuje rozdíl mezi novými a starými důchody," konstatoval Zeman.

Kvóty v propadlišti dějin

Hlava českého státu zopakovala svou kritiku kvót na přerozdělování migrantů. Kvóty jdou proti českým národním zájmům a měly by skončit v propadlišti dějin, uvedl Zeman.

Zeman připomněl, že Evropské unii dlouhodobě vytýká, že nedokáže ochránit své vnější hranice. "Pokud jde o Severoatlantickou alianci, myslím, že by měla být daleko aktivnější v boji proti islámskému terorismu," uvedl dnes Zeman v tradičním vánočním projevu.

Za nejbolavější problém zahraniční politiky označil český prezident migrační kvóty. Za český národní zájem v této otázce považuje zachování suverenity republiky. "Nikdo nám nemůže diktovat, koho umístíme na své území. Věřím, že koncept migračních kvót skončí v propadlišti dějin a za rok se o něm už nebude mluvit," řekl Zeman.

Proti mechanismu na přerozdělování migrantů podle kvót se letos postavila vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a stejný postoj prezentoval na nedávném summitu EU v Bruselu i Sobotkův nástupce ve funkci předsedy vlády Andrej Babiš (ANO). ČR tlačí na to, aby se migrace řešila především v zemích, odkud uprchlíci přicházejí, a lepším zabezpečením hranic EU.

Nesedět jako panenka v koutě

Návrh programového prohlášení vlády Andreje Babiše (ANO) považuje prezident Miloš Zeman za dobrý výchozí materiál pro diskuse o programových a personálních kompromisech mezi politickými stranami. Strany by podle něj neměly vyčkávat, ale o povolebním uspořádání aktivně jednat. Druhý pokus o sestavení vlády by se podle Zemana mohl uskutečnit v únoru. Prezident míní, že by patrně menšinová vláda mohla najít dost poslanců, kteří ji budou tolerovat. Odmítl současně konání předčasných voleb.

Zeman se po volbách sešel v Lánech se zástupci všech stran zastoupených ve sněmovně. "Zeptal jsem se na jejich představu o povolebním uspořádání. Víte, co mi řekli? 'S námi nechce nikdo jednat,'" konstatoval. Takový přístup označil za nesmysl. "Pokud s vámi opravdu někdo nechce jednat, tak vy za ním musíte jít, nesedat jako panenka v koutě. Jednání může začít z vaší iniciativy," uvedl.

Babišova vláda, kterou Zeman jmenoval před necelými dvěma týdny, nemá zatím před lednovým hlasováním o důvěře ve sněmovně podporu. Možnost tolerovat kabinet připouštějí jen komunisté, kteří se ale rozhodnou až den před hlasováním na stranickém výkonném výboru. Především programem s prvky priorit ostatních subjektů chtěl Babiš podporu získat.

Zeman návrh programového prohlášení považuje za dobré východisko pro diskusi o personálních i programových kompromisech. Babiše jmenoval Zeman premiérem bez domluvené většiny ve sněmovně, aby týdny či měsíce nevládl v demisi kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), vysvětlil prezident. "To si snad proboha nikdo nepřeje," uvedl Zeman.

Míní, že Česko bude mít během několika měsíců vládu s důvěrou. "Nebude-li úspěch hned v prvním kole, vytvořím časový prostor pro důkladná jednání politických partnerů, aby se někdy v únoru uskutečnil druhý pokus, který už může být úspěšný," uvedl. Předejít by se v takovém případě mělo tomu, že vítěz voleb ostatní zašlape, ale i koalici všech proti vítězi, dodal.

Zeman vyloučil, že by připustil konání předčasných voleb. Považoval by je za výsměch občanům, kteří ve volbách rozdali karty a na rozdíl od politiků je nelze vyměnit. Česko v lednu čekají prezidentské volby, ve kterých bude Zeman obhajovat funkci. Funkční období mu končí v březnu.

K rozpuštění Sněmovny, které je předpokladem předčasných voleb, může podle ústavy přistoupit prezident mimo jiné v případě, kdy ani při třetím pokusu nedostane nová vláda důvěru. Sněmovna se od roku 2009 může rozpustit i sama, pokud pro usnesení hlasují alespoň tři pětiny všech poslanců. V takovém případě ústava nedává prezidentovi na výběr, ale uvádí, že prezident Sněmovnu rozpustí. Volby se konají do 60 dnů od rozpuštění komory.

Tradiční projev zakončil Zeman výzvou, ať lidé zdvihnou hlavu, jsou sebevědomí a spoléhají na vlastní rozum. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí nad závistivou hloupostí," uvedl.