Okresní soud v Jičíně ve středu v korupční kauze litoměřických soudců potrestal bývalého soudce Josefa Knotka tříletým vězením podmíněně odloženým na čtyři roky. Kromě toho má zaplatit pokutu 200 tisíc korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal podmínku na 30 měsíců a pokutu 90 tisíc korun, soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová 18měsíční podmínku a zbývající dva obžalovaní dostali podmínky na 15 měsíců.

Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Nikdo z obžalovaných se jednání nezúčastnil.

"Máme za prokázané, že se obžalovaní trestního jednání dopustili," uvedl předseda senátu Václav Hanousek. Co se týče viny, soud rozhodl ve shodě s návrhem státního zastupitelství a pokutu oproti návrhu žalobce ještě o 50 tisíc korun zvýšil. Co se týče trestu, tak žalobě nevyhověl. Obžaloba navrhovala pro Knotka pět let vězení, ostatním podmínky. Obhájci v závěrečných řečech navrhli zproštění obžaloby. "Jsem spokojen s tím, že ve věci byl vynesen už třetí odsuzující rozsudek. Pokud jde ale o uložené tresty, tak u obžalovaného Knotka budu velmi váhat, jestli podám odvolání, počkám na podrobné odůvodnění," uvedl státní zástupce Radim Dragoun.

Jičínský soud úterní verdikt oproti dřívějšímu rozsudku zmírnil. Knotek dříve dostal trest 5,5 roku vězení. "Knotek žil od té doby řádný život, existují i další polehčující okolnosti. Nehrozí, že by páchal trestnou činnost, je to vyloučené. Proto se soud rozhodl uložit podmíněný trest," uvedl Hanousek.

Soud potrestal Knotka a Jelínka za zločin přijetí úplatků, a Knotka navíc za zločin podplácení, za přečin nepřímého úplatkářství a zneužití pravomoci úřední osoby. Antonín Marčaník, Antonín Kühn a Jiřina Šindelářová byli potrestáni za přečin nepřímé úplatkářství. Knotkovi a Jelínkovi hrozilo až osm let, ostatním maximálně šest let vězení. "Pokud se týká trestu, tak je to už asi trochu i o rozumu. Co se týče uznání viny, tak s tím samozřejmě spokojen být nemohu. Od samého počátku tvrdíme, že základní a jediný důkaz je nezákonný," uvedl Knotkův obhájce Pavel Polák. Narážel na odposlechy pořízené v Knotkově kanceláři.

Tři případy popsané v obžalobě se týkaly údajné manipulace s termíny hlavních líčení, jedna věc manipulace se zákazem řízení a další ovlivnění trestního řízení. Podle obžaloby Knotek figuroval ve všech zmíněných případech, které se měly stát v roce 2011. Podle spisu převzal od Kühna úplatek 30 tisíc korun, o které se rozdělil se Šindelářovou. Jelínkovi pak Knotek dal údajně jako úplatek za ovlivnění řízení láhev whisky. Obžaloba tvrdí, že kdyby je policie nezadržela, 30 tisíc korun nemuselo být poslední částkou, kterou obžalovaní mohli získat.

Jičínský soud se případem zabýval už podruhé. Kauzu vrátil Nejvyšší soud, který zrušil dříve uložené tresty nad pěti obžalovanými. Soudy svými původními rozsudky potrestaly Knotka 5,5 roku vězení, Jelínek dostal tříletou podmínku a soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová, Antonín Marčaník a Antonín Kühn dvouleté podmínky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist