Novým předsedou Fotbalové asociace ČR se stal Martin Malík. Sedmačtyřicetiletý dosavadní generální ředitel STES, marketingové společnosti FAČR, získal na úterní mimořádné valné hromadě v Nymburce v prvním kole volby potřebnou nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře a porazil protikandidáta Petra Fouska. Následovat bude volba dalších členů výkonného výboru.

přímý přenos z volby předsedy fačr

Malík dostal v Čechách 120 hlasů a za Moravu 55 hlasů. Bývalého generálního sekretáře svazu Fouska zvolilo 18 moravských a sedm českých delegátů.

"Cítím silný mandát a mám radost. Důvěry, že jste mě zvolili už v prvním kole, si velmi vážím a vnímám v ní odpovědnost. Musíme navrátit českému fotbalu podporu veřejnosti i výsledky. Na cestě nás čeká spousta práce, musíme povýšit fotbal nad naše vlastní preference a zájmy. Po dnešní valné hromadě mám velmi dobrý pocit z toho, že jsme na tuto cestu vykročili, a i když se stanovy nezměnily, tak věřím, že se s tím dokážeme vypořádat," prohlásil Malík.

Malík byl zvolen navzdory tomu, že valná hromada nedokázala změnit stanovy. Podle navrhované změny by ke třem kolům volby přibylo ještě čtvrté, v němž by předsedovi ke zvolení stačily hlasy většiny přítomných delegátů bez ohledu na komory. Proti tomu ale hlasovala Morava.

"Normalizační komise"

Po volbě předsedy vystoupil zástupce UEFA Grigorij Surkis. Na jednu stranu ocenil, že se delegátům podařilo zvolit předsedu a poblahopřál Martinu Malíkovi, na druhou zástupce českého fotbalu dosti nevybíravě sepsul za to, že nevyslyšeli požadavky UEFA a FIFA a nezměnili volební systém tak, aby se patová situace neopakovala.

Podle Surkise ustanoví kontinentální fotbalová centrála "normalizační komisi", která bude mít za úkol sladit českou fotbalovou legislativu s evropskou.

Fotbalová asociace zvolila předsedu po Miroslavu Peltovi, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně na funkci rezignoval, až na druhý pokus.

Na červnové valné hromadě v Praze se nepodařilo vybrat jeho nástupce ani ve třech kolech, volba tehdy skončila patem. Malíka podpořily Čechy, Fouska Morava.