Česká televize bude muset kvůli přechodu na pozemní digitální vysílání DVB-T2 uvolnit některé stávající kmitočty téměř o rok dříve, než čekala. Část kmitočtů veřejnoprávního multiplexu musí dát k dispozici už ve druhé polovině roku 2019, a ne v polovině roku 2020, jak dosud předpokládala. Uvedla to v pondělí v tiskové zprávě.

ČT musí frekvence uvolnit, protože jinak by nebylo možné spustit ostatní multiplexy a dosáhnout ukončení vysílání ve stávajícím standardu ke konci června 2020. S uvolněním kmitočtů počítá chystaný technický plán přechodu, který Český telekomunikační úřad začal vytvářet po přijetí digi novely telekomunikačního zákona. Novela vstoupila v platnost se zpožděním až na začátku září.

Přechod na nový standard je nutný kvůli tomu, že Česko musí na základě mezinárodních dohod uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro novou generaci rychlého mobilního internetu. "Česká televize udělá maximum pro to, aby přechod na standard DVB-T2 proběhl podle plánu v termínu do konce června roku 2020 a co nejšetrněji ke stávajícím uživatelům volného terestrického vysílání České televize," uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Upravený harmonogram přechodu veřejnoprávního multiplexu na vysílání ve standardu DVB-T2 předpokládá technickou přípravu od ledna do března příštího roku. Následně bude zahájeno vysílání přechodového multiplexu, který bude v provozu až do června 2020. Zákonem stanoveného pokrytí, tedy 95 procent obyvatelstva ČR, by měl veřejnoprávní multiplex dosáhnout na konci června příštího roku. Finální síť multiplexu veřejné služby fakticky vznikne přeladěním oblasti jižních Čech a Ústeckého kraje.

Vysílače současného veřejnoprávního multiplexu se budou postupně vypínat od poloviny roku 2019. Přesný harmonogram postupného ukončování DVB-T vysílání v ČR bude stanoven v plánu přechodu nejpozději do poloviny příštího roku.

Související