Před dalším projednáváním státního rozpočtu na příští rok se začínají objevovat první návrhy na jeho změnu. Bývalý reprezentant ve skocích na lyžích a současný poslanec Jakub Janda (ODS) by rád přidal sedm milionů korun sportovcům. O stejnou částku chce naopak snížit dotaci na podporu neziskových organizací, které se zabývají rovnými příležitostmi žen a mužů.

"Tyto aktivity jsou určeny jen velmi omezené skupině občanů, které jsou zainteresovány do problematiky rovných příležitostí žen a mužů a navíc, jejichž validita a společenský přínos je i v odborné veřejnosti velmi sporná," stojí v jeho odůvodnění k pozměňovacímu návrhu.

Podle Jandy navíc nejsou aktivity v oblasti genderové rovnosti na rozdíl od sportu bezpodmínečně nutnými výdaji státu. Sport je podle vítěze Světového poháru ve skocích na lyžích z roku 2006 dlouhodobě podfinancován a sedm milionů by alespoň částečně stav zlepšilo.

Sportovní svazy a organizace chtějí do rozpočtu na financování sportu více než jen sedm milionů. V pondělí se šéf České unie sportu Miroslav Jansta sešel s poslanci hnutí ANO. Jansta po nich chtěl, aby do sportu příští rok zamířilo celkem sedm miliard korun. S touto částkou původně navržený rozpočet počítal, tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pak ale miliardu přesunula na financování inkluze. Sportovci tyto peníze nyní chtějí zpět.

Jandův návrh pochopitelně nevítají zástupci genderových neziskových organizací. "Nemyslíme si, že by částka sedm milionů korun výrazně přispěla k podpoře sportu, na který jen ministerstvo školství vyhlásilo deset dotačních programů," tvrdí Helena Skálová, ředitelka společnosti Gender Studies. Pro rozpočty neziskovek je ale podle ní taková částka poměrně zásadní. Skálová říká, že každý rok bývá podpořeno asi 20 genderových organizací a průměrná výše příspěvku se pohybuje okolo půl milionu korun.

Ještě více než Jakub Janda chce ministerstvu školství přidat Helena Langšádlová (TOP 09). Rezort by podle ní měl získat dalších 131 milionů korun, které by pokryly růst mezd pedagogů. Na zvýšení platů učitelů od prvního listopadu se dohodla předchozí vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Peníze navrhuje Langšádlová ušetřit na obsluze vládního dluhu. Zde chce 70 milionů najít i poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ten by finance pro změnu poslal na léčbu drogových závislostí či patologického hráčství.

Zákon o státním rozpočtu prošel v úterý prvním čtením, kde pro něj hlasovalo 116 poslanců. Jsou tak jisté jeho základní parametry — příjmy, výdaje a také plánovaný schodek 50 miliard korun. Příští týden ve čtvrtek budou poslanci o rozpočtu jednat znovu. Tentokrát budou probírat přesuny financí mezi jednotlivými kapitolami rozpočtu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist