Prezident Miloš Zeman ve středu po poledni jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Babiš následně složil premiérský slib. Celou vládu, která nahradí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), jmenuje prezident za týden.

O důvěru hodlá kabinet požádat po Novém roce, na tuto schůzi sněmovny chce přijít i prezident.

"Jestliže prezident někoho jmenuje premiérem, pak je jeho povinností, aby se toho, koho jmenoval, zastal ve svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou," řekl. Před čtyřmi lety Zeman obdobně vystoupil na podporu Sobotkova kabinetu.

Babiš hodlá vytvořit menšinový jednobarevný kabinet doplněný o nestraníky, dostatečnou podporu ve sněmovně mu zatím ostatní strany neslíbily.

V Babišově vládě by mělo pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu. Ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok zůstanou na svých pozicích, ministr obrany Martin Stropnický se přesune do čela diplomacie a jeho pozici převezme dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

S dalšími kandidáty na vládní posty se chce prezident v nadcházejících dnech setkat, než celou vládu jmenuje. Zeman už dříve avizoval, že k tomu přistoupí 13. prosince. Původně sice navrhl termín o dva dny později, po dohodě s Babišem ale jmenování uspíší, takže nový premiér bude moci Česko zastupovat na konci příštího týdne na summitu Evropské unie.

Babiš řekl, že Česká republika by měla být v EU aktivnější. Chce proto navrhnout řešení problému migrace, kterým má být boj proti pašerákům.

Summit označil Babiš za velmi důležitý a jednu ze svých nejbližších priorit. Připomněl informace, že Evropská komise se zřejmě ve středu či ve čtvrtek rozhodne, že u unijního soudu zažaluje Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich odmítání podílet se na přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Babiš chce vyjednávat a žádat komisi, aby k žalobě nepřistoupila. Trvá na tom, že kvóty nejsou dobrým řešením a migraci je třeba řešit mimo Evropu.

Po jmenování vlády začne třicetidenní lhůta, ve které musí kabinet požádat sněmovnu o důvěru. Zatím pouze KSČM uvedla, že si za jistých podmínek umí představit toleranci menšinového kabinetu ANO, ostatní strany to odmítají.

Pokud by Babiš využil celou lhůtu před žádostí o důvěru, připadlo by hlasování sněmovny na dobu těsně před prvním kolem prezidentských voleb, ve kterých Zeman usiluje o znovuzvolení.

Babišova vláda se sejde hned příští středu poté, co ji prezident jmenuje. Šéf ANO to uvedl na tiskové konferenci na Hradě. Babiš chce příští středu také uvést do úřadu co největší počet ministrů, aby se mohli pustit do práce.

Babiš řekl, že do Strakovy akademie se chystá až po jmenování celé vlády. Využije nabídku premiéra v demisi Bohuslava Sobotky, který v úterý prohlásil, že je připraven mu úřad a potřebné informace předat.

"Pan premiér mi předá úřad a hned zasedne vláda, která by měla zvolit ředitele Úřadu vlády a mluvčí," uvedl Babiš.

Babiš odmítl, že by jeho strana už měla uzavřenou koaliční dohodu, jak tvrdí některé opoziční strany, když poukazují na to, že všechna dosavadní důležitá hlasování zvládlo ve sněmovně ANO s podporou KSČM a SPD. "Žádnou koalici nemáme," uvedl.

O důvěru chce sněmovnu žádat až v lednu, protože nechce "lidi před Vánoci otravovat dohadováním".

Ostatní strany ve sněmovně chce s žádostí o podporu či toleranci menšinového kabinetu oslovit v týdnu od 18. prosince a následně v druhém kole schůzek po Novém roce.

"Představili bychom naše programové prohlášení a vládu a budeme jednat," uvedl. Babiš dříve tvrdil, že spoléhá na to, že strany se rozhodnou vládu podpořit kvůli programu, který bude obsahovat i části jejich plánů.

Zeman přistoupil ke jmenování Babiše premiérem rychleji než před čtyřmi lety ke jmenování Sobotky. Tehdejší předseda ČSSD čekal na jmenování 83 dnů od voleb, Babiš se stal premiérem 46 dnů po skončení hlasování. Zeman také po Babišovi na rozdíl od Sobotky předem nepožaduje podpisy 101 poslanců, kteří ve sněmovně podpoří vládu.

Má Babišova vláda šanci na důvěru? Podpoří ho Okamura a komunisté? Debatu komentátorů Petra Honzejka a Petra Kamberského můžete sledovat zde:

ŽIVĚ: Zeman jmenuje Babiše premiérem. Má jeho vláda šanci na důvěru? Podpoří ho Okamura a KSČM?

ŽIVĚ: Zeman jmenuje Babiše premiérem. Má jeho vláda šanci na důvěru? Podpoří ho Okamura a KSČM?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist