Středočeský kraj poskytne desetimilionovou dotaci na červencové oslavy 115. výročí americké značky motocyklů Harley-Davidson. V úterý o tom rozhodli krajští zastupitelé. Výši dotace zpochybňovala opozice a nesouhlas s jejím přidělením pořadatelské společnosti Klasik Moto vyjádřili i zástupci některých obcí.

Podivili se tomu, že hejtmanství poskytuje tak vysokou podporu soukromému subjektu na akci, která se navíc koná v hlavním městě. Označili to za plýtvání veřejnými prostředky, částka podle nich bude chybět jinde.

"Vím, že tato akce není obvyklá, nicméně je velice přínosná," obhajoval návrh hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO). Statutární zástupce hejtmanky za ČSSD Miloš Petera poukázal na to, že Praha je v cestovním ruchu silným partnerem a těžko se s ní bojuje. "Já myslím, že to za těch deset milionů stojí," dodal.

Předseda opozičního klubu za ODS Martin Kupka uvedl, že oslavy podporuje, desetimilionovou dotaci ale pokládá za příliš vysokou. Podle ODS by na tento účel stačily čtyři miliony. Zastupitele za ODS zaráží i to, že Praha na oslavy věnuje méně peněz než Středočeský kraj. "Kdybychom měli postavení Prahy, nemuseli bychom vydávat takové prostředky na podporu cestovního ruchu," namítl Kovács.

Výroční sraz motocyklů by mohl podle studie poradenské společnosti KPMG do veřejných rozpočtů přinést 510 až 550 milionů korun. Průměrná denní útrata zahraničních návštěvníků se odhaduje na 3500 až 4700 korun za osobu, domácích na 1100 až 2500 korun. "Cílem Středočeského kraje je ukousnout z tohoto koláče pouhých deset procent, což by znamenalo přínos přes 50 milionů," vyčíslila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Díky rozpočtovému určení daní by podle ní kraj mohl získat zpátky pět milionů korun a obce 12,5 milionu korun. Z každé vydané koruny půjde podle pořadatelů 44 haléřů do veřejných rozpočtů. Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Jakob to označil za věštění z křišťálové koule. Zástupce KPMG naopak uvedl, že firma se při podobných analýzách drží velmi při zemi.

Na srazu příznivců Harleye-Davidson se očekává účast až 100 tisíc lidí a 60 tisíc motocyklů. Zhruba 80 procent má přijet ze zahraničí. Podobné akce se podle kraje konají v Evropě jednou za pět let a jsou velmi vyhledávané. Krajská centrála cestovního ruchu chce oslavy využít pro posílení turistického ruchu ve středních Čechách. Milovníci motorek by mohli navštívit hrad Karlštejn, konopišťský zámek, vojenské muzeum v Lešanech, Kutnou Horu nebo skalní pevnost Drábské světničky u Mnichova Hradiště.

Opozice také kritizovala skutečnost, že z radních akci podpořil Robert Bezděk, který byl současně členem představenstva Klasik Moto. Bezděk namítl, že o jeho působení ve firmě se vědělo, ve střetu zájmů prý nebyl a na členství v představenstvu již rezignoval. "Necítím se, že bych byl podjatý," uvedl v úterý Bezděk, který je podle svých slov klasickým motorkářem. Na úterním jednání zastupitelstva už o záležitosti nehlasoval.

Podle zastupitele za STAN Martina Macháčka je usnesení o přidělení dotace nezákonné a hnutí STAN je připraveno ho napadnout. Poukázal na to, že v prvním návrhu usnesení byla jako příjemce dotace uvedena agentura Harley-Davidson Praha, taková právnická osoba ale dnes neexistuje. Dodatečně to bylo podle něj změněno na společnost Klasik Moto.

V České republice je registrováno 1,1 milionu motocyklů s průměrným stářím 32,5 roku. Harley-Davidson loni v Česku prodal 472 nových strojů a dalších 359 motorek si majitelé přivezli jako ojeté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist