Andrej Babiš v úterý odpoledne seznámí prezidenta se jmény lidí, které by si chtěl vzít do své vznikající menšinové vlády. Je pravděpodobné, že jedinými politickými silami kromě hnutí ANO, které ji ve sněmovně podpoří, budou komunisté a poslanci SPD Tomia Okamury. Podle Jana Farského, předsedy poslanců STAN a jednoho z otců Demokratického bloku, v němž se kromě starostů spojili i lidovci, TOP 09 a ODS, je pravděpodobné, že Babišův kabinet získá nakonec důvěru hned napoprvé.

"Myslím, že důvěru získá v prvním kole. A řekne, že za to můžeme my, že jsme je do toho natlačili," prohlásil někdejší úspěšný starosta severočeských Semil v rozhovoru pro Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz.

A dodal: "My jsme před volbami řekli, že s ANO do vlády nepůjdeme. To víte, že mi chodí hromada mailů, že nás lidé volili a že máme jít do koalice s ANO. Jenže když čtu mail, kde má návěstí jeden druh písma, pak tělo jiný a podpis jiný, moc mu nevěřím."

Farský odmítá, že by pravicové strany, jež vylučují jakoukoli spolupráci s Babišem a jeho stranou, v podstatě napomáhaly jeho paktu s komunisty a Okamurou. "Když se podíváte na výroky členů nynější koalice, tak ČSSD i lidovci před volbami i teď opakovaně zmínili, že by v koalici rádi pokračovali. Mají dohromady 103 mandátů. Jedinou překážkou je obvinění pana Babiše. Kdyby on netrval na tom, že musí být ve vládě, a kdyby neprosazoval osobní zájmy před stabilitou České republiky, mohla by pokračovat stávající koalice," řekl Farský.

Mezi Okamurou, KSČM a Babišem je podle něj navíc silná spojnice v podobě útoků na veřejnoprávní média: "Chtějí zlikvidovat Českou televizi a Český rozhlas. Je to tak silný spojovací článek, že vklínit se do toho je mimořádně těžké. Andrej Babiš je obchodník, který si vybírá nejlevnější variantu. A úplně nejlevnější varianta je tato nevyřčená koalice."

Po sněmovních volbách se znovu rozhořela debata o tom, zda by pravicové strany neměly úžeji spolupracovat. Když vznikl Demokratický blok, který reprezentuje hlasy bezmála 1,5 milionu lidí, tedy podobného množství, jaké dostali Babiš a spol., vypadalo to jako další vykročení k integraci.

Farský ovšem takové vize mírní: "Demokratický blok je skutečně jen pro sněmovnu a jen o volbách. Ve sněmovně. Jestli jednou tato spolupráce přeroste v něco víc, nevím, určitě nejsem pro nic silového. Když to bude fungovat přirozeně, tak to bude fungovat přirozeně i dlouhodobě. Kdyby se to rozhodovalo nějak shora, nemělo by to smysl."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist