Poslanci v pátek zvolili v prvním kole tajné volby místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), Jana Hamáčka (ČSSD), Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Pikala (piráti). Předseda ODS Petr Fiala neuspěl ani v druhém kole.

Do prvního kola volby se zapojilo 195 poslanců, ke zvolení tedy bylo potřeba 98 hlasů.

Největší podporu dostal místopředseda ČSSD a bývalý předseda sněmovny Hamáček, hlas mu dalo 143 poslanců. Předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl místopředsedou dolní komory i v minulém volebním období, dostal 121 hlasů. Místopředseda pirátů Pikal a předseda SPD Okamura obdrželi po 102 hlasech.

Z výsledku hlasování vyplývá, že pro Okamuru mohla vedle poslanců SPD hlasovat nejméně část poslanců ANO a KSČM. Zástupci Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, a také pirátů a ČSSD předem oznámili, že Okamura od nich hlas nedostane. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že některé postoje SPD, ale také KSČM jsou v rozporu se zásadami humanismu. Podle pirátů nejsou SPD a KSČM demokratické, lidovci mluví o Okamurově hnutí jako o extremistickém.

Hamáček dostal víc hlasů, než při středeční volbě předsedy sněmovny nominant ANO Radek Vondráček, jenž byl jediným kandidátem. Vondráčka zvolilo do čela dolní komory 135 poslanců.

Kandidátů na místopředsedy sněmovny je pět stejně jako místopředsednických křesel.

Uskutečnilo se i druhé kolo tajné volby. V něm byl Fiala jediným kandidátem na poslední neobsazené místopředsednické křeslo. Fiala obdržel ve druhém kole volby 85 ze 191 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

V prvním kole dostal Fiala hlas od 83 ze 195 poslanců, kteří se volby zúčastnili.

Bude proto vyhlášena nová volba. Uskuteční se patrně příští týden na další sněmovní schůzi, která začne v úterý odpoledne.

Živě: Podpoří hnutí ANO na pozici místopředsedy sněmovny Okamuru? Formuje se koalice?

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) i její liberecký kolega Martin Půta (STAN) se v pátek ústně vzdali svých poslaneckých mandátů. Stejně tak v závěru ustavující schůze dolní komory učinil poslanec ANO Jiří Hlavatý, který se chce v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku vrátit do Senátu.

Nástupci všech tří poslanců, kteří svůj mandát vykonávali pouze tento týden, by do dolní komory mohli nastoupit už příští úterý. Pokornou Jermanovou nahradí starosta Milovic Milan Pour (ANO), Půtu by měl zastoupit bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (SLK). Za Hlavatého by do sněmovny měla nastoupit lékařka Eva Matyášová (ANO).

V případě Půty už policie nebude muset žádat sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Půta sám v závěrečné řeči před poslanci připomenul, že byl před třemi lety obviněn z přijetí stotisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Zástupci části sněmovních stran kritizovali nezvolení Fialy

Nezvolení Fialy popírá podle zástupců některých sněmovních stran mimo jiné zásadu poměrného zastoupení v orgánech dolní komory. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura soudí, že Fiala nedostal hlasy od hnutí ANO a SPD a od KSČM. Šéf klubu Jaroslav Faltýnek slíbil, že bude nabádat poslance ANO, aby Fialu ve druhé volbě místopředsedy sněmovny příští týden podpořili. Zástupci KSČM soudí, že kandidát ODS nakonec zvolen bude.

"Nepolíbili jsme prsten, tak jsme místo nedostali," prohlásil Stanjura. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil za pokrytectví a neférovost, že zástupce druhé nejsilnější strany nebyl do vedení sněmovny zvolen. "Tady chybí absolutně jakákoli velkorysost, tady se jenom demonstruje síla," přidal se ke kritikům šéf frakce STAN Jan Farský. Podle předsedy frakce KDU-ČSL Jana Bartoška vzniká v dolní komoře hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM. "Pro mě osobně je to koalice lži," řekl. Rovněž podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky lze dovodit, že funguje "ďábelská koalice".

Jednání s Babišem? Aby to šlo dobře, musíte se sklonit a políbit prsten, říká Kupka

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik navíc vzkázal, že on Fialu v prvním i druhém kole volil.

Kováčik také připomněl, že se pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa našel i v minulosti pro tuto funkci potřebný počet hlasů. "Aniž jsme museli líbat jakýkoli prsten komukoli," zdůraznil.

"Nejsme domluveni na žádném bloku," odmítl úvahy o hlasovacím spojenectví ANO, SPD a KSČM předseda SPD Tomio Okamura. Vyslovil se pro poměrné zastoupení.

Předseda pirátů Ivan Bartoš vyjádřil lítost nad tím, že Fiala zvolen nebyl. Uvedl, že piráti pro něj hlasovali.

Imunitní výbor začne probírat žádost o vydání Babiše v úterý

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat novou policejní žádostí o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání příští úterý. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Členové výboru, který doporučí, zda by měli poslanci Babiše a Faltýnka vydat, mají žádost policie k dispozici od nového šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO) od čtvrtka.

Členové výboru by měli vybrat zpravodaje a rozhodnout o další proceduře. "Musí být dána možnost oběma poslancům, kterých se žádost týká, aby se vyjádřili. Lze očekávat, že padnou různé návrhy na postup, případně dožádání dalších materiálů," konstatoval Grospič.

Šéf poslanců pirátů Jakub Michálek novinářům řekl, že navrhne, aby výbor požádal policii o možnost nahlížet do spisu. Podobně jako při minulém rozhodování o žádosti by mohli také poslanci požádat, aby se dostavili policejní vyšetřovatel či státní zástupce. 

Živě: Podpoří hnutí ANO na pozici místopředsedy sněmovny Okamuru? Formuje se koalice?

Jednání s Babišem? Aby to šlo dobře, musíte se sklonit a políbit prsten, říká Kupka