Krajský soud v Hradci Králové v pondělí pro nedostatek důkazů zprostil viny Lukáše Nečesaného, který byl obžalován z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že to byl Nečesaný, kdo v únoru 2013 kadeřnici napadl. Soud se zabýval kauzou už počtvrté. Třikrát Nečesaného uznal vinným.

Pondělní rozhodnutí provázely výkřiky radosti Nečesaného přátel, kteří byli v soudní síni. Soudce musel na chvíli přerušit vynášení rozsudku.

Předseda senátu Miroslav Mjartan v odůvodnění rozsudku řekl, že se nepodařilo přesvědčivě dokázat, že to byl obžalovaný, kdo útočil. "Vina obžalovanému musí být prokázána bez jakékoli pochybnosti, a to se nestalo... Nebylo prokázáno, že to byl Lukáš Nečesaný, kdo se útoku dopustil. Nebyl proveden důkaz, který by obžalovaného jasně usvědčoval," uvedl Mjartan.

Za zásadní důkazy označil výpověď poškozené a pachové stopy na místě činu. "Na jejich vyhodnocení v podstatě záleží posouzení celé věci. Je velmi těžké odsoudit obžalovaného, pokud není jistota, že se s pachovými stopami nějak nakládalo... Nelze také vyloučit amnézii poškozené," uvedl Mjartan. Soud poukázal na to, že poškozená nevylíčila věci bez rozporů.

Soud také zmínil osobnost obžalovaného, označil Nečesaného za průměrně inteligentního. Není prý schopen útočit takovým způsobem, jak byla poškozená napadena. "Obžalovaný (v době spáchání trestného činu) se nejevil zcela vyzrálou osobností, experimentoval s drogami, byly tam i krádeže v rodině. To ale neznamená, že by měl tak agresivní sklony. Jeho agresivita je v průměru většinové společnosti. Není jednoduché (pro takového člověka) provést takový útok," uvedl Mjartan.

Státní zástupkyně navrhovalala trest 13 let vězení. Rozhodnutí soudu přivítal Lukáš Nečesaný a jeho otec Luděk. "Jsem rád, že to tak dopadlo. Nic ale nekončí, jedeme dál, musíme bojovat," řekl novinářům obžalovaný.

Jeho otec, ředitel liberecké nemocnice, kritizoval práci žalobkyně i policistů, kteří na případu pracovali. Podle obhajoby policie manipulovala s důkazy v neprospěch obžalovaného. " Většina důkazů Lukáše (jako pachatele) vylučuje a ty ostatní jsou velmi subjektivní. Blahopřeji synovi, ale nevím, jestli je to vítězství. Po pěti letech tohoto šíleného martýria, kdy to někteří rodinní příslušníci odnesli i zdravotně, možná není co slavit...," uvedl Luděk Nečesaný. U soudu v Liberci se ředitel nemocnice v lednu začne s dalšími obžalovanými zodpovídat z korupčního případu, který souvisí s předražením dvou zakázek pro nemocnici.

"Rozsudek krajského soudu hodnotím jako velmi objektivní, snažil se vypořádat se všemi důkazy v intencích Nejvyššího soudu," řekl advokát Oldřich Chudoba. Uvedl, že se nepodařilo prokázat, že výpověď poškozené je hodnověrná. "Neznamená to, že by lhala. Amnézie ale měla takový dopad, že si nevybavovala všechny skutečnosti tak, jak se odehrály. Neexistuje jediný důkaz, který by mého klienta usvědčoval. Naopak existují důkazy, které ho jako pachatele trestného činu vylučují," uvedl Chudoba.

Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 těsně před koncem pracovní doby. Kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a více než 10 000 korun z tržby a peněženky, uváděla obžaloba. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.

Hradecký krajský soud se kauzou zabývá počtvrté. Zatím poslední dějství začalo v Hradci Králové 6. září poté, co předchozí odsuzující verdikt zrušil Nejvyšší soud. Krajskému soudu vytkl, že selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny. Případem se v Hradci po verdiktu Nejvyššího soudu zabývá jiný senát.

Soud v opakovaném líčení znovu vyslechl napadenou kadeřnici, jež už podruhé v jednací síni označila za útočníka Nečesaného. Podle obžaloby jde o přímý důkaz. Soud vyslechl i kriminalistu, který vedl vyšetřování. Jeho bývalá milenka jej nařkla, že se jí svěřil, že Nečesaný je nevinný a vyšetřovatel manipuloval s důkazy v jeho neprospěch. Policista nařčení odmítl.

Původní senát hradeckého krajského soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací vrchní soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek zrušil.

Související