Prezident Miloš Zeman schválil zákrok policie v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, kde ve středu policisté při Zemanově mítinku zadrželi během protestu několika desítek lidí zvukaře pouštějícího Modlitbu pro Martu. Muž strávil dvě a půl hodiny na policejní služebně a za přestupek mu hrozí pokuta až 15 000 korun. Podle prezidenta byl zásah adekvátní a odpovídal shromažďovacímu zákonu, řekl v pátek Zeman v Jeseníku na závěr návštěvy v Olomouckém kraji. Incident vyvolal velké emoce a odsoudila jej i řada politiků.

Za Modlitbu pro Martu pokuta až 15 tisíc korun. Policisté zadrželi zvukaře z demonstrace proti Zemanovi

"Bohužel musím s lítostí konstatovat, že usuzujete podle zpráv rodiny Hradílkových, která si stěžuje na to, že byla perzekvována. Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit," uvedl Zeman.

Incident se odehrál první den Zemanovy návštěvy v Olomouckém kraji. Organizátoři protestu proti Zemanovi tvrdili, že nechtěli prezidentovo setkání s občany narušit. Policisty, kteří se o jejich kroky zajímali, prý o svém počínání dopředu informovali. Hudbu pustili na podkreslení svého protestu při vstupu politiků na pódium. Podle Zemana však nešlo o tichou hudbu.

"Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat," uvedl Zeman.

Incident se odehrál v Lipníku nad Bečvou, kde od 1. listopadu drží bývalý disident a polistopadový ministr vnitra Tomáš Hradílek hladovku na protest proti opětovné Zemanově kandidatuře. Několik desítek lidí stálo při zahájení mítinku na náměstí s červenými kartami a z prvního patra domu na náměstí organizátoři protestu pouštěli Modlitbu pro Martu. Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl píseň, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu vypnout a poté ho odvezli. Podle mluvčího krajské policie Libora Hejtmana tam vstoupili na základě zákona o policii.