Pokuta až 15 000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi za pouštění hudby během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Hensl ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu. Podle policie je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu, řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že věc nechá přezkoumat.

"To, co se stalo v Lipníku, musí projít vnitřní kontrolou policejního prezidia. A věřte, že budu chtít výsledky," řekl ministr vnitra. Dodal, že pokud se incident odehrál tak, jak ho prezentují média, jde o "další podivný příběh". Za zvláštní ministr označil informace o tom, že police i po skončení protestu natáčela jeho účastníky. "Viděl jsem třeba, jak policie na mítinku Andreje Babiše legitimuje některé lidi, kteří se jej ptali na otázky. Policie musí mít nějaký standardizovaný postup na takové situace a lidi na veřejnosti neobtěžovat," řekl Chovanec.

Zeman se na úvod návštěvy Olomouckého kraje v Lipníku ve středu v podvečer setkal s místními. Podle policejního mluvčí Hejtmánka bránil Hensl shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění.

Sbohem, vzkázali v Lipníku nad Bečvou Zemanovi. Ve vzduchu byly červené karty i transparenty, zazněla Modlitba pro Martu

"Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15 000 korun," řekl Hejtmánek. Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou.

Hensl popřel, že by narušovali setkání prezidenta s veřejností.

"Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně," řekl Jaroslav Hensl.

Protest se odehrával v prvním patře jednoho z domů na náměstí, odkud protestující pouštěli hudbu. Další demonstranti stáli i na náměstí.

Policisté protestující v budově před setkáním legitimovali a upozornili, že nesmějí vystrkovat z oken transparenty a musí mít v místnosti rozsvíceno, což prý splnili.

Ke konci písně ale podle Hensla přiběhlo do propůjčené místnosti asi osm černě oblečených mužů s kamerou a nařídili mu, ať hudbu okamžitě vypne. Pak jej odvezli na služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny.

"Můj pocit je, že použili hrozně moc lidských zdrojů na přerušení protestu, který nebyl tak významný, aby na to použili takové komando. Byla to demonstrace síly, vypadal jsem jako nebezpečný zločinec," dodal Hensl.

Vyjádření redaktora Respektu Jaroslava Spurného:

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala jedna z demonstrujících, Simona Hradílková, dcera bývalého disidenta a polistopadového ministra vnitra Tomáše Hradílka, který na protest proti Zemanově opětovné kandidatuře drží devátý den hladovku.

"Nějací lidé odvezli našeho kamaráda, ti lidé nebyli označeni jako policie, připadalo mi to natolik závažné, že jsem chtěla, aby to policie prověřila. Nevěděli jsme, kam ho odvezli. Ten člověk se ničeho nedopustil," řekla Hradílková.

Iniciátoři protestu trvají na tom, že šlo o kultivovaný protest, z následků jsou rozčarovaní. "Nevěděli jsme, co se děje, kde je náš kamarád a jak se dostali do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace," řekla iniciátorka protestu Marie Šuláková. "Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání," tvrdí však policejní mluvčí Libor Hejtmánek.

Mítink na náměstí v Lipníku nad Bečvou byl prvním veřejným shromážděním prezidenta Zemana s obyvateli během návštěvy Olomouckého kraje. Během čtvrtka jej čeká setkání na náměstí s obyvateli Zábřehu a Mohelnice a v pátek v kulturním domě ve Vápenné na Jesenicku.

Zákrok považují někteří politici za návrat před rok 1989. V reakcích na Twitteru se tak vyjádřili předseda ODS Petr Fiala a bývalý ministr spravedlnosti a nyní člen TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Republiku si rozvracet nedáme, že ano... Hlasitá hudba, zajištění narušitelů - není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977?" ptá se Fiala. Použil při tom heslo, kterým komunističtí funkcionáři v lednu 1977 reagovali na vydání Charty 77.

"Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?" napsal Pospíšil.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl přistoupit ke "komparativnímu pokusu". "Navrhuji příště pustit nahlas ruskou a čínskou hymnu. Uvidíme, co na to policie," uvedl.