Neznámý kandidát, který se na ministerstvu vnitra prokázal podpisy poslanců, se souboje o Hrad s nejvyšší pravděpodobností nezúčastní.

Podle upřesněných informací vnitra, které kandidáty registruje, jde o 73letého muže, který podpisový arch úřadu předal 25. října. Jenže namísto potřebných 20 podpisů tento uchazeč o Hrad sehnal jen jediné poslanecké jméno.

Kromě něj archy s podpisy dosud předalo už osm lidí.

Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček se prokázali podporou občanů, Marek Hilšer a Pavel Fischer donesli podpisy senátorů a další tři uchazeče podpořili poslanci - Petra Hanniga, Jiřího Hynka a Vratislava Kulhánka.

Klára Pěknicová z ministerstva vnitra vysvětlila, že kontrola podpisů teprve bude probíhat.

"Když kandidátní listinu někdo přinese, my ji zaevidujeme, ale nekontrolujeme. Samotný proces ověřování probíhá během 14 dnů od dnešních 16 hodin do 24. listopadu, kdy vydáme rozhodnutí. V rámci správního řízení ověřujeme nejen podpisy na peticích, ale i podpisy zákonodárců a posuzujeme, zda kandidát splnil podmínky kandidatury," sdělila.

Právě až po 24. listopadu bude vnitro moct zveřejnit i jména kandidátů. "Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů je takové, že my to můžeme zveřejnit, když máme souhlas toho kandidáta. Ten my nemáme, tím pádem informaci o nich můžeme zveřejnit až po registraci kandidátní listiny 24. listopadu. Dřív to bohužel nebude," řekla už v pátek Pěknicová.

Podpora pouze jediného poslance vysvětluje, proč o neznámém kandidátovi politici, které v pondělí oslovila redakce, nevěděli.

A ke kandidatuře se nehlásili ani další uchazeči, kteří podpisy sháněli na poslední chvíli.

Bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka sdělil, že potřebný počet podpisů nezískal a boj o Hrad vzdává.

Neevidovali se ani bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská, která kandidaturu ohlásila minulý týden, nebo monarchista Emil Adamec.

"Na ministerstvu vnitra jsem ještě nebyla. Ale chystám se tam v úterý," řekla Holovská. Odmítla ale potvrdit, zda se jí potřebné podpisy zákonodárců podařilo shromáždit.

Odevzdat je musí do úterních 16 hodin. 

"Nestihl jsem získat dostatek podpisů," reagoval Adamec.

Do boje o Hrad tak ani recesisticky nezasáhne populární seriálový lobbista Tonda Blaník, který v posledních týdnech spustil "prezidentskou kampaň".