Pražská TOP 09 nominuje na předsedu strany Jiřího Pospíšila. Rozhodl o tom v sobotu krajský sněm. O jiném potenciálním kandidátovi delegáti nehlasovali. Nové celostátní vedení bude strana volit na sněmu koncem listopadu. Pospíšil se stal členem TOP 09 minulý týden, na kandidátce strany byl jako nestraník zvolen do europarlamentu a krajského zastupitelstva. Sněm rozhodl i o dalších nominantech do vedení strany, post první místopředsedkyně bude obhajovat Markéta Pekarová Adamová.

"V momentě, kdy jsem získal nominaci na své domovské půdě, tak můžu veřejně říci, že se budu ucházet o post předsedy TOP 09," uvedl Pospíšil. V tajném hlasování získal hlasy 77 procent delegátů, což je podle něj silný mandát. Kromě Prahy už získal podporu na severní a jižní Moravě a také v Královéhradeckém a Plzeňském kraji, uvedl.

Pokud by uspěl, chce se Pospíšil zaměřit na přípravu na komunální volby, které budou příští rok. "Pokud budu zvolen, tak budu chtít, abychom spolupracovali se stranami z pravého středu, to znamená primárně se STAN a KDU-ČSL," řekl. Tam, kde to bude vhodné, chce v komunálních volbách postupovat společně.

Na případnou námitku, že do strany vstoupil teprve před několika dny a hned kandiduje na předsedu, Pospíšil uvedl, že s TOP 09 spolupracuje na různých úrovních již několik let. Na kandidátce strany se loni dostal do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji a v roce 2014 do Evropského parlamentu.

Pospíšil byl v letech 2010 až 2014 místopředsedou ODS a za stejnou stranu byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase (oba ODS). V lednu 2014 se s občanskými demokraty rozešel. Kvůli Pospíšilovu dřívějšímu působení v ODS ho předseda TOP 09 Kalousek nepovažuje za vhodného nástupce v čele strany a kandidaturu by mu nedoporučil. "Tak jako já jsem zatížen svojí minulostí z dob, kdy jsem předsedal KDU-ČSL, tak on je úplně stejně zatížen z doby, kdy byl místopředsedou ODS," prohlásil minulý týden Kalousek.

Niedermayer oznámil vstup do strany

Europoslanec Luděk Niedermayer vstoupí do TOP 09. Své rozhodnutí oznámil na sobotním krajském stranickém sněmu v Praze. Informaci uvedl krajský manažer strany Petr Kučera.

Jednapadesátiletý Niedermayer dosud v Evropském parlamentu působil za TOP 09 jako nestraník.

Někdejší viceguvernér České národní banky Niedermayer bývá v médiích spolu s europoslancem Jiřím Pospíšilem zmiňován jako možný budoucí předseda TOP 09.

Svoji případnou kandidaturu na sněmu Niedermayer nekomentoval, pro server iROZHLAS.cz však uvedl, že ji vylučuje.

Kandidaturu na předsedkyni strany v pátek oznámila bývalá pražská radní Ludmila Štvánová.

Kandidaturu zvažuje také místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš. Reagoval tak na slova čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který na sobotním sněmu pražské organizace strany Lepše označil za vhodného kandidáta.

Schwarzenberg uvedl, že by se mu na postu předsedy líbil Jakub Lepš nebo někdo jemu podobný.

Pekarová Adamová i Kalousek kandidaturu vyloučili

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, o jejíž možné kandidatuře se rovněž spekulovalo, už naopak prohlásila, že kandidovat nehodlá.

Dosavadní šéf TOP 09 Miroslav Kalousek již oznámil, že funkci obhajovat nebude. Strana v letošních sněmovních volbách získala pouze sedm mandátů, zatímco v minulém období měla 26 křesel.

Krajský sněm TOP 09 v Praze v sobotu bude volit delegáty na celostátní sněm, který je naplánován na konec listopadu.

Obměna vedení pražské organizace se v sobotu řešit nebude, diskutuje se o svolání mimořádného povolebního sněmu, kde by se řešily personální otázky. 

Na sobotním jednání zazněla kritika pražského vedení zejména ze strany oblastní organizace Prahy 6.