V kavárně Dobrá nálada kousek od Dunaje si Bratislavané kupují espreso a u pojízdné prodejny si k němu dávají pečené kaštany. Turisté se tu na kraji historického centra fotí u sochy pohádkáře H. Ch. Andersena. Prodavačka opřená o futra obchodu se suvenýry si v říjnovém slunci dočítá noviny s otištěnou fotografií Slováka Andreje Babiše, který před pár dny vyhrál v Česku parlamentní volby.

Kolem zavřeného vchodu do sklepení jednoho z domů procházejí lidé bez povšimnutí, není proč se zastavit. Vinárna U Obuvníka, která tu kdysi bývala, je dávno zrušená a plechové dveře slouží jako plocha pro plakáty.

Přesto je to místo významné: podle záznamů komunistické tajné policie se tady u vinárenského stolku druhý listopadový čtvrtek 1982 sešel po práci muž z prodavaččiny novinové fotografie se svým řídícím důstojníkem StB a podepsal mu závazek spolupráce s komunistickou tajnou policií.

V novém Respektu najdete
 
OBÁLKOVÝ TEXT: Vzpoura žen. České ženy otevřeně promluvily o sexuálním obtěžování
 
HLAVNÍ KOMENTÁŘ: Velká říjnová tragédie. Uplynulo sto let od převratu, jehož následků se svět dodnes nedokázal zbavit
 
AGENDA: Hledání Babišova ministra. Zákulisí sestavování vládního kabinetu
 
ECONOMIST: Ohrožují sociální média demokracii?
 
KONTEXT: Reportáž z rozděleného Katalánska
 
Analýza katalánského hnutí za nezávislost
 
ROZHOVOR: Se slovenským novinářem Martinem M. Šimečkou o fascinaci Babišem, slovenských monstrech a roli státu
 
KULTURA: Co zůstává po ministru kultury Danielu Hermanovi a kdo nastoupí na jeho místo?
 
CIVILIZACE: Proč máme na podzim špatnou náladu a jak fungují naše
vnitřní hodiny
 
Obálka

Uplynulo 35 let a Andrej Babiš s krycím jménem Bureš, zapsaným v análech StB, se v Česku chystá nastoupit do premiérské funkce. Výraznou stopu ale jeho minulost nově nechává i na Slovensku. Soudní spor, v němž se bránil proti zveřejnění svého jména v seznamu agentů StB, přinesl minulý měsíc přelomový rozsudek.

Andrej Babiš svou při prohrál a čerstvý verdikt Ústavního soudu přináší Slovákům možnost, jak se s nedávnou minulostí vyrovnat poctivěji, než se jim to dosud dařilo.

Po revizi

Na slovenské soudy se Andrej Babiš obrátil v roce 2011, když mu jméno vepsané v seznamu agentů StB začalo překážet v politice.

U tří soudních instancí od té doby postupně vyhrál, jenže se to stalo zejména díky svědectví bývalých příslušníků StB, kteří tehdejšího zaměstnance Podniku zahraničního obchodu Petrimex na 3. odboru XII. správy SNB jako agenta řídili.

Ústavní soud před třemi týdny rozhodl, že opírat se o svědectví bývalých estébáků, kteří dosvědčují Babišovu bezúhonnost, není kvůli pochybám o jejich důvěryhodnosti možné a rozhodnutí očisťující Babiše zrušil.

Důležitou součástí verdiktu je i to, že žalovanou stranou už napříště nesmí být Ústav paměti národa, obdoba našeho Ústavu pro studium totalitních režimů, protože není zodpovědný za případnou neoprávněnou evidenci lidí jako tajných spolupracovníků StB.

Andrej Babiš už oznámil, že se nevzdá a žalovat bude tentokrát nejspíš ministerstvo vnitra, stejně jako se to od devadesátých let v takových případech dělá v Česku. "A ten boj vyhrajeme, nikdy jsem nic nepodepsal," prozradil své plány Babiš. Štosy svazků a spisů předložené soudu však napovídají, že bez estébáků v soudní síni to nebude mít lehké.

Agent Bureš s registračním číslem 25085 je zmíněn ve 12 různých svazcích vedených StB a v některých se dochovaly i stopy důkladnější.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se