Bývalá pražská radní Ludmila Štvánová ohlásila kandidaturu na post předsedkyně TOP 09. Členkou strany je od roku 2010. Její členy chce sjednotit a získat zpět ztracené voliče, sdělila. Volební sněm TOP 09 bude na konci listopadu, předsednickou funkci už nebude obhajovat Miroslav Kalousek. Spekuluje se naopak o europoslancích Jiřím Pospíšilovi nebo Luďku Niedermayerovi.

TOP 09 získala ve sněmovních volbách jen 5,31 procenta hlasů, před čtyřmi roky to bylo 11,99 procenta.

"Jsem odhodlaná přivést TOP 09 do Strakovy akademie jako nejsilnější pravicovou stranu. Musíme hledět dopředu. Je nezbytně nutné vytvořit takový program, který osloví širší spektrum liberálně konzervativních voličů, demokratů, hrdých Čechů, silně proevropsky orientovaných," uvedla Štvánová.

Podle ní je nutné se začít připravovat na další volby, příští rok budou komunální i senátní. "A není vyloučeno, že budou i předčasné volby parlamentní," podotkla Štvánová. Podle ní musí TOP 09 ukázat, že umí a chce být úspěšná na všech úrovních politiky. "Chci vybudovat kolem sebe silný tým lidí aspirujících na budoucí ministry. Ve svém okolí cítím pro svůj plán podporu," dodala.

Čtyřiašedesátiletá Štvánová byla v minulém volebním období zastupitelkou hlavního města Prahy a v letech 2013 až 2014 radní pro výchovu, vzdělání a volný čas dětí a mládeže. Nyní působí ve straně jako předsedkyně expertní komise pro výchovu a vzdělání.

Kalousek v čele TOP 09 skončí mimo jiné proto, aby neblokoval integraci proevropských stran napravo od středu. Uvedl, že pro tento záměr cítí limity dané svou minulostí v čele KDU-ČSL. Stejné omezení ale vidí u Pospíšila jako někdejšího místopředsedy ODS. Pospíšil, který je čerstvým členem strany, zatím svou kandidaturu oficiálně neohlásil. Objíždí kraje, aby zjistil, jaký názor mají regiony na politickou situaci a budoucnost strany.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už oznámila, že kandidovat na předsedkyni nebude. Středočeská TOP 09 navrhla do nejužšího vedení strany senátora a místostarostu Dymokur na Nymbursku Tomáše Czernina. Spekuluje se o tom, že by se mohl ucházet i o nejvyšší stranický post, zatím se rozmýšlí.

Související