Tehdejší senátor Jiří Hlavatý chtěl v letošních volbách do Poslanecké sněmovny vyjádřit podporu hnutí ANO, tak se nechal napsat na jeho kandidátní listinu. Voliči ho vykroužkovali ze zadního místa na kandidátce, tudíž mu zvolením mandát senátora automaticky zanikl a stal se poslancem. Údajně předem nevěděl, že si nebude moci vybrat mezi těmito funkcemi.

Podle svých slov se však s výsledkem voleb smířil a rozhodl se vykonávat poslanecký mandát. Avšak tento týden oznámil, že bude znovu kandidovat do Senátu v doplňkových volbách, které vypsal prezident Miloš Zeman na 5. a 6. ledna. Hlavatý odmítá, že by volby svým jednáním vyvolal on, podle něj jsou na vině voliči, kteří jej do sněmovny zvolili.

Zvolením vaší osoby do Poslanecké sněmovny, přestože jste nechtěl, vám zanikl mandát senátora a prezident vypsal na Trutnovsku doplňující senátorské volby. Česko budou stát několik milionů. Uvažoval jste například, že byste se finančně nějak podílel na jejich nákladech?

Tím, jak jsem byl zvolen poslancem a vykroužkován, jsem okamžitě ztratil mandát senátora. To znamená, že tím, jak mě asi 4800 lidí vykroužkovalo, vznikla pro prezidenta republiky povinnost vyhlásit do 90 dnů volby.

To, že se Hlavatý rozhodl obhájit mandát senátora, nemá žádný vliv na to, že se budou konat volby. Volby se konají ne proto, že Hlavatý znova kandiduje a chce obhájit post, ale proto, že 4850 voličů Hlavatého vykroužkovalo.

Spojování toho, že Hlavatý se teď bude pokoušet obhájit post senátora, nemá nic společného s konáním voleb. Kdybych dnes nekandidoval na senátora, tak by ty volby byly stejně. Takže nevím, proč bych měl na volbách participovat.

Volby se vypsaly kvůli tomu, že vám zanikl mandát, když jste se neplánovaně nechal zvolit poslancem.

Já jsem se nenechal zvolit poslancem, 4850 voličů mě vykroužkovalo.

Ale vy jste se dobrovolně nechal napsat na kandidátku hnutí ANO. To bylo vaše rozhodnutí se na ni nechat napsat.

Já nevím, co je na tom nelogického. Vy to rozporujete a jdete proti 4850 voličům, kteří mě vykroužkovali. Proti nim jdete. Jich se zeptejte, proč mě vykroužkovali. A jich se zeptejte na to, jestli zaplatí náklady na dodatečné volby. Ale ne mě. Rozumíte mi.

Dobře, takže neplánujete se nějak finančně podílet?

Určitě neplánuji participovat na žádných volbách, protože jsem je nezpůsobil, to zaprvé. A zadruhé žijeme v demokratické společnosti, já platím normálně daně a nevím, proč bych měl participovat na volbách. Nevidím žádný důvod či logiku.

Svým způsobem jste ty volby způsobil tím, že jste se nechal napsat na kandidátní listinu pro volby do Poslanecké sněmovny, když jste měl mandát senátora a neplánoval jste být poslancem.

Ještě jednou opakuji. Já jsem se nenechal zvolit. Musíte se obrátit na 4850 lidí, kteří mě vykroužkovali. A za další, není to první případ, kdy jsou takhle vypsané doplňkové volby.

Ale právě váš případ, jak jste již sám dříve uvedl, je specifický tím, že jste nechtěl být poslancem, ale nechal jste se na tu kandidátku napsat.

Jsem slušný, čestný člověk, takže vám znova opakuji, že se musíte zeptat těch 4850 voličů, kteří mě vykroužkovali. To byli oni, kdo způsobili to, že teď budou doplňovací volby. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Když teď nebudu kandidovat a obhajovat a budu poslancem, tak podle vašeho názoru bych měl také přispět na ty volby? Kdybych se o to nepokoušel, tak byste mi nevolal, jestli chci nějak participovat na volbách?

Asi bych vám zavolal.

Stejně byste mi volal, abych se podílel na nákladech na volby?

Ano, obrátil bych se na vás se stejnou otázkou, nikoliv s nějakým příkazem, jak zřejmě můj dotaz chápete. Je to normální otázka, kterou bych položil komukoliv ve stejné situaci.

Neplánuji to. Samozřejmě že to neplánuji. Platím daně, žiji v demokratické společnosti, a jestli kandiduji, nebo nekandiduji, s tím nemá žádnou souvislost.

Před týdnem jste mi řekl, že máte dvě možnosti, odejít z politiky nebo být poslancem. Rozhodl jste se být poslancem a uvedl jste, že jste se s tím smířil a budete mandát vykonávat. Co tedy je za tou změnou rozhodnutí a proč hodláte znovu získat senátorský post?

Já jsem nechtěl být poslancem, takže se nic nezměnilo.

Byla to vůle voličů, já tu vůli samozřejmě respektuji, a pokud nebudu zvolen, tak budu pokračovat v Poslanecké sněmovně. Nic za tím nehledejte.

Mně šlo o to, že jste minulý týden uvedl, že jste se smířil se zvolením poslancem a budete funkci vykonávat, jak dlouho budete moct. Proto se ptám, co změnilo váš názor?

Chci prostě obhajovat mandát senátora. Podíval jsem se z okna, nebo já nevím, co vám na to mám říct. Nic za tím, proboha, nehledejte. Není tam žádná spekulace z mé strany.