O prezidentské kandidáty pro volby v příštím roce se aktuálně zajímají čtyři pětiny oprávněných voličů. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury STEM/MARK. Proklamovaná volební účast se pohybuje kolem 90 procent a nadprůměrně vysoká, přes 80 procent, je také podpora přímé prezidentské volby.
Vyšší zájem o seznam kandidátů projevují senioři, Pražané a také pravicově smýšlející. "Je pravděpodobné, že tito lidé se chystají hledat mezi uchazeči alternativu k současným hlavním známým kandidátům," uvedli autoři průzkumu. Naopak méně se o seznam kandidátů zajímají mladí, zastánci politického středu a lidé s nižším vzděláním. Podle autorů je možné, že tito lidé mají o své budoucí volbě již nyní jasnou představu.
Mezi současné nejznámější kandidáty patří podle průzkumu současná hlava státu Miloš Zeman a textař a skladatel Michal Horáček. Více než polovina pak zná bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše a přibližně čtvrtina zaznamenala zájem bývalého šéfa mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka či lékaře a aktivisty Marka Hilšera o prezidentské křeslo.
Podle necelé poloviny respondentů vyhraje prezidentské volby Zeman, necelá pětina si myslí, že vítězem bude Drahoš a zhruba podle desetiny Horáček. Čtvrtina lidí pak nedokázala odpovědět.
Nejsympatičtějším kandidátem je s 33 procenty Zeman, pětina sympatizuje s Jiřím Drahošem nebo Michalem Horáčkem. Sympatizanti současné hlavy státu jsou častěji lidé nad 60 let, s nižším vzděláním, podporovatelé přímé volby prezidenta a jeho vyšších pravomocí. Drahoš je populární u vysokoškolsky vzdělaných lidí a Pražanů, Michal Horáček zase častěji u žen a střední generace (30 až 60 let).
Z průzkumu také vyplývá, že ideálním prezidentem by měl být muž, kolem 40 až 65 let, diplomat, politik či ekonom. Češi preferují alespoň částečnou zkušenost s vrcholovou politikou, hlava státu by podle nich ale neměla mít přímou podporu některé ze silných politických stran. Prezidentem by měl být člověk, který má svůj vlastní názor a nenechá se příliš ovlivňovat. Měl by být zároveň morální autoritou, akceschopný, důstojný či reprezentativní a nezávislý. "Neopominutelný je i vzhled, protože to, jak prezident vypadá, připadá důležité více než třem čtvrtinám lidí," podotkli autoři průzkumu.
V otázce pravomocí prezidenta je česká společnost rozdělena na dva tábory. Polovina míní, že by měly být nadále zachovány ve stejné podobě jako doposud. Podle druhé, o něco slabší, by se pak měly posílit. Po posílení volají především sympatizanti Zemana, lidé s nižším vzděláním a zastánci politického středu či levice.
Průzkum agentury STEM/MARK se uskutečnil během října a zúčastnilo se ho 711 oprávněných voličů ve věku od 18 a více let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist