Širší vedení hnutí ANO ve středu vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si stejně jako Jaroslava Pokorná Jermanová ze středních Čech vybrali, kterou z funkcí budou zastávat. Po jednání to řekl předseda hnutí Andrej Babiš. Zároveň uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá.

Babiš uvedl, že hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury.

Živě: Podpoří ODS menšinovou vládu Andreje Babiše? Shodli se s prezidentem Zemanem?

Babišovu nabídku postavit se do čela ministerstva školství odmítl rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

"Mám k tomu několik důvodů. Prvním a hlavním je fakt, že můj rektorský mandát skončí až v roce 2019. Nechci z univerzity utíkat," řekl týdeníku Respekt Jako další důvod pro nepřijetí nabídky uvedl vlastní politické preference. Bek prý sympatizuje se stranami jako Starostové a nezávislí, TOP 09 a lidovci.

"Na obranu máme vícero možných tipů. Vedeme nějaké konzultace," řekl dále Babiš. Ministrem obrany už podle některých informací nemá být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. "S panem Stropnickým se bavíme, není to ještě úplně jasné," podotkl Babiš. Stropnický byl mimo jiné velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.

Ve vládě by měli zůstat další nynější ministři za ANO Richard Brabec, Dan Ťok, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. V jejím případě údajně není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). Problém je podle předsedy ANO ten, že ministr musí stát ze zákona v čele Legislativní rady vlády.

"Asi to budeme chtít dát pod spravedlnost, tím bude o jednoho ministra méně," podotkl.

Menšinová vláda, která ale nyní nemá ve sněmovně většinovou podporu, připraví podle Babiše programové prohlášení s vyznačením pasáží, které budou zahrnovat programy jiných stran. Na tomto základě je bude chtít Babiš přesvědčit o podpoře kabinetu.

Výzva k tomu, aby se vzdali jedné funkce, míří na hejtmany Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje Ivo Vondráka, Janu Vildumetzovou a Ladislava Oklešťka. Jermanová se už v úterý rozhodla, že složí poslanecký mandát a zůstane jen hejtmankou. Babiš uvedl, že nikdo ze zainteresovaných ještě neřekl, kterou funkci si ponechá. 

ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho výboru

Hnutí ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru. Sociální demokraté nabídku proberou v poslaneckém klubu. O který výbor jde, úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec po středeční schůzce zástupců obou uskupení nesdělil. Už dřív ČSSD vyslovila zájem o vedení sociálního, zdravotnického, bezpečnostního, branného, zahraničního nebo evropského výboru.

"Nabídka předsedy výboru je bez podmínek," řekl Chovanec s poukazem na poměrné zastoupení stran. Podotkl také, že sociální demokraté nežádali křeslo místopředsedy dolní komory. Nabídku by zvážili, pokud by dostali nabídku bez dalších podmínek. "Pro mě to není alfa a omega," zdůraznil Chovanec. Už minulý týden přitom poslanecký klub podpořil do této funkce bývalého předsedu sněmovny Jana Hamáčka.

Hnutí ANO podle Chovance stále trvá na obsazení křesla předsedy sněmovny, do něhož navrhne Radka Vondráčka. ODS chce funkci pro svého předsedu Petra Fialu. Možné podpory ČSSD projedná podle Chovance na úterním zasedání své frakce.

O případné podpoře menšinové vlády, kterou sestavuje předseda ANO Andrej Babiš, podle něho nebyla na schůzce řeč.

ČSSD deklarovala, že je připravena hlasovat pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Podpořila by návrh hnutí ANO na zvýšení důchodů, pokud by byl rozumný.

Jaroslav Faltýnek (ANO) připustil, že pokud bude panovat shoda na pěti místopředsedech sněmovny, jeden post sociální demokracii nabídnou.

Faltýnek dále poznamenal, že ustavení šesti místopředsedů tak, aby jedno křeslo mohl obsadit společný kandidát STAN, TOP 09 a lidovců, by bylo moc. "Logické nám připadá, že by jich mohlo být pět, ale šest už je moc," konstatoval. Podle Radka Vondráčka, který je nominován do čela Sněmovny, by zřízení takového místa pro STAN, lidovce a TOP 09 bylo nefér vůči těm, kteří uspěli ve volbách víc. Jinak by situace podle Faltýnka vypadala, kdyby se tyto strany sloučily do jednoho klubu.

Živě: Podpoří ODS menšinovou vládu Andreje Babiše? Shodli se s prezidentem Zemanem?