Nejmladším poslancem, který ve sněmovně zasedne za piráty, je jedenadvacetiletý František Kopřiva. "Trojka" středočeské kandidátky České pirátské strany na sebe v týdnu po volbách upozornila zejména výrokem kritickým k Severoatlantické alianci.

"K NATO jsme velmi kritičtí, protože tam jsou problematičtí členové jako USA nebo Turecko, jejichž zahraniční politika není vždy úplně košer, a my nechceme být spojováni s některými jejich akty. Například s tím, že se Donald Trump jednou probudí, zmáčkne červené tlačítko a vybombarduje kdesi cosi. Rádi bychom, aby Evropská unie, respektive Evropa, měla vlastní obranný pilíř. A až ho bude mít, klidně může Severoatlantickou alianci opustit," řekl Kopřiva pro iDnes.cz.

"Jedna jediná blbě naformulovaná věta…" omlouval své vystoupení vzápětí na Facebooku. "O pirátské vizi obrany jsem hovořil v kontextu vzdálenější budoucnosti, koneckonců jsem sám před několika měsíci hlasoval pro stanovisko, že piráti aktivně podporují členství v NATO a pouze chceme, aby se EU začala více osamostatňovat," vysvětlil.

"USA jsou nám z velmocí nejbližší, ale nejsme k nim nekritičtí. Každopádně to neznamená, že považujeme za vhodnější spojence Rusko nebo Čínu, jak se mnozí snaží mylně interpretovat. Ruská nebo čínská (nejen zahraniční) politika je pro nás samozřejmě v mnohém kategoricky nepřijatelná. Chceme, aby se Evropa v geopolitickém kontextu proměnila z objektu na subjekt a byla pro ostatní velmoci rovnocenným partnerem," dodal Kopřiva v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.

Odnesl si prý ponaučení, že se nebude v médiích pouštět do spekulací o budoucnosti vzdálené desítky let. "Na svém mediálním vystupování musím zapracovat," přiznal.

Ve sněmovně by se Kopřiva rád zabýval zejména řešením problémů, které trápí studenty.

"Stát by se měl podle mě zaměřit například na zvýhodnění pracujících studentů, jejichž finanční ohodnocení je při krácených úvazcích a brigádách často značně podprůměrné," navrhuje.

Piráti podle něj považují školství za jeden z pilířů státu, kdyby se tedy dostali do vlády, měli by zájem o příslušné ministerstvo. "Dále bychom nejspíš usilovali o ministerstvo vnitra, protože to řeší transparenci, e-government a další naše klíčová témata," dodal Kopřiva.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Martin Morong
Dobrý den, Franto! Čemu se odborně věnujete či jaká odborná témata mimo Váš obor vzdělání hlouběji sledujete? V jakých záležitostech v PSP budete nejčastěji vystupovat či ve kterých tématech si připadáte nejsilnější? Díky! Martin M.
Dobrý den, snažím se dlouhodobě si udržovat obecný přehled, protože souvislosti spolu s kritickým uvažováním jsou pro rozhodování klíčové. Jelikož jsem stále součástí vzdělávacího systému, rád bych se zaměřil na řešení problémů, které trápí studenty, a dále (což s tím úzce souvisí) na zahraniční politiku či lidská práva.
František Kopřiva
David
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na podfinancovanost státních úředníků působících např. v sekci vyzbrojování a akvizic či v sekci průmyslové spolupráce a řízení organizací. Není to právě jeden z důvodů, proč se sem nedaří "natáhnout" mladé lidi a mnohdy tak váznou zbrojní nákupy? Až příliš je politická pozornost zaměřena na AČR a právě tyto úřady na to doplácejí. Děkuji.
Dobrý den, to je problém většiny úřadů. Chceme veřejnou správu zmodernizovat, čímž se podle nás ušetří peníze, které se můžou dále investovat např. do vzdělávání stávajících úředníků či přilákání nových kompetentních lidí. Jako příklad, jak by mohla digitalizace fungovat, jsme v rámci kampaně spustili web www.urad.pirati.cz, kde lze založit firmu on-line.
František Kopřiva
Honza
V rozhovoru pro TST jste uvedl, že „jste přesvědčen, že Okamura ani žádný populista by nezvládl sebrat 100k podpisů pod petici o referendu o vystoupení z EU". Své přesvědčení dokládáte tím, že "když vyjdou sem tam nějaké průzkumy, ukáže se, že většina lidí by hlasovala pro setrvání". STEM, 2015: 55 % nespokojenost s členstvím v EU Eurobarometr, 2017: Češi mají k EU nejméně pozitivní vztah ze všech. Neobáváte se, že stranám, které mají na výstupu z EU zájem, sehrajete roli "užitečných idiotů"?
Dobrý den, nemíchal bych dohromady nespokojenost a aktivní snahu vystoupit. Já se v první řadě považuji za občana EU, ale zároveň mám k fungování EU jisté výhrady. Jediná strana, která snahu vystoupit z EU deklaruje, je SPD, takže se domnívám, že pro většinu voličů toto téma není na pořadu dne.
František Kopřiva
Ondřej Šmíd
Dobrý den, piráti jsou mi svou energií sympatičtí, ale mám obavy z jedné věci. Skoro vždy za ně vystupuje Ivan Bartoš a ve chvíli, kdy náhodou v médiích mluví někdo jiný, zavání to průšvihem (viz Vaše slova). Jak je tohle možné, když p. Bartoš tvrdí, jak dobře všechny poslance zná a jak jsou léty prověření a schopní? Nebo jen na povrch občas probublá to, co si piráti opravdu myslí? Budu rád, když mé obavy rozeženete.
Dobrý den, u nás vnitrostranická diskuse probíhá zcela veřejně již od založení strany (především na našem fóru). Názory jednotlivců si tak každý může zjistit. Ivan Bartoš je celostátní lídr, proto vystupuje v médiích nejčastěji. To, že ostatní členové vystupují méně a jejich rétorické schopnosti nejsou dokonalé, je způsobené především tím, že jsme doteď měli velmi omezený mediální prostor a jednoduše mnozí nemáme s vystupováním v médiích zkušenosti. Chce to čas, každý se pořád učíme něco nového.
František Kopřiva
Adéla
Dobrý den, jaký je Váš názor a také postavení Vaší strany k vlastnictví zbraní a na právo nošení zbraně, které prosazoval usilovně pan Chovanec? Děkuji, hezký den
Dobrý den, dovolím si odpovědět bonmotem z našeho programu: "Na zbraně nesahat!" Podle nás je současná česká legislativa v pořádku a neměla by se měnit. Člověk, který splní určité podmínky, má samozřejmě právo nosit a v rámci zákona používat zbraň. Snaha zakotvit to např. do ústavy je podle mě bezúčelný populismus.
František Kopřiva
Jan Novák
Jaký máte názor na bitcoin, Uber a Airbnb?
Dobrý den, alternativní měny i sdílenou ekonomiku vnímáme veskrze pozitivně, neboť je to podle nás přirozený důsledek zkostnatělého systému. Podle nás by stát neměl proti sdílené ekonomice bojovat, ale aktualizovat legislativu tak, aby mohla fungovat v rámci férové soutěže na trhu.
František Kopřiva
Starous
Víte, že USA platí většinu obranného rozpočtu v rámci NATO? Jaká je vaše představa společné obrany, abychom jednou neskončili jako Ukrajina? V rámci NATO bychom měli dávat na obranu dvě procenta HDP, což neděláme ani my, ani většina států EU. Bez NATO jen v rámci EU by to muselo být mnohem víc. Chcete tedy v budoucnu výdaje na armádu 5–10 % HDP, nebo ji zrušit?
Dobrý den, členství ČR v NATO podporujeme a podle mě by ČR plnila svůj závazek 2 % HDP na obranu. Nicméně EU musí umět chránit i státy, které nejsou členy NATO (Švédsko, Finsko, Rakousko, Irsko, Kypr), a navíc podle nás Turecko není spolehlivý partner. Jelikož jsme proevropská strana, chceme, aby se v dlouhodobém horizontu EU v oblasti obrany více osamostatnila. Chceme, aby výdaje na armády byly v rámci EU koordinovány. Výdaje je třeba primárně zefektivnit, nikoliv navyšovat.
František Kopřiva
Ondra
Zdravím! V kontextu vašich výroků mne zajímá, jak vy osobně (potažmo piráti), přistupujete k transatlantické vazbě v zahraniční a bezpečnostní politice? Je to něco, co by měla ČR aktivně posilovat, či jste spíše zastáncem de gaullovské koncepce "force de frappe"? Myšleno i v širším přístupu, například ke smlouvě TTIP atd. Díky :)
Dobrý den, USA jsou nám z velmocí pořád nejbližší, ale nejsme k nim nekritičtí (já osobně jsem k politice Donalda Trumpa velmi kritický). Každopádně to neznamená, že považujeme za vhodnější spojence Rusko nebo Čínu, jak se mnozí snaží mylně interpretovat. Ruská a čínská (nejen zahraniční) politika je pro nás samozřejmě v mnohém kategoricky nepřijatelná. Chceme, aby se Evropa v geopolitickém kontextu proměnila z objektu na subjekt a byla pro ostatní velmoci rovnocenným partnerem.
František Kopřiva
Ivan Nový
Jaké jsou vaše vztahy s německými tajnými službami?
Dobrý den, žádný vztah s německými ani jinými tajnými službami nemám.
František Kopřiva
Lucie
Dobrý den, jaký postoj zaujímáte ke konfliktu Izrael x palestinci? Děkuji, L.
Dobrý den, situace, ke které historicky došlo, je velmi nešťastná. Podporujeme mírové řešení a dialog. ČR a EU by podle mě měly být mediátorem v tomto konfliktu a směrovat obě strany ke vzájemné dohodě a kompromisu. Koneckonců sám jsem potkal spoustu převážně mladých Izraelců a Palestinců, kteří jsou důkazem, že je možné se oprostit od historických svárů a zaměřit se na společné cíle.
František Kopřiva
Ladislav Výsmek
Jsem proti NATO, ale obrana v rámci EU je ještě horší varianta. Co si myslíte o současném nastavení obrany ve Švýcarsku a Rakousku, kteří nejsou v NATO? Tyto země také nepotřebují armádu EU.
Dobrý den, Švýcarsko a Rakousko jsou v unikátní geopolitické situaci, kdy jsou ze všech stran obklopeny mírumilovnými sousedy, navíc všemi členy EU a NATO. Evropa jako celek ale čelí mnoha geopolitickým výzvám. Musíme se proto více spojit.
František Kopřiva
Ludolph
Vaše výroky o NATO byly totálně zmatečné a jejich následné uvádění na správnou míru snad ještě chaotičtější. Jaké ponaučení z tohoto vašeho "krizového" okamžiku si odnášíte? Jak konkrétně na sobě zapracujete vy osobně?
Dobrý den, já si hlavně odnáším ponaučení, že se nebudu v médiích pouštět do spekulací o budoucnosti vzdálené desítky let. Jak jsem psal výše, pořád se učíme. Na svém mediálním vystupování musím zapracovat. Každopádně pokud vám nějaké mé vyjádření nebude jasné, neváhejte mě kontaktovat, v dialogu se informace vždy předá lépe.
František Kopřiva
Pat Cash
Ze kterých hollywoodských filmů jste čerpal informace pro svůj názor, že "se Donald Trump jednou probudí, zmáčkne červené tlačítko a vybombarduje kdesi cosi"? Jaké máte vědomosti o rozhodovacích procesech na americkém ministerstvu obrany a v Bílém domě? Jaké máte informace o schopnostech amerických ozbrojených sil vést konvenční konflikty? Kdy vznikne evropská armáda? (Připomínám, že se o ní mluví od poloviny šedesátých let v souvislosti s "polovystoupením" Francie z NATO.)
Jaroslav Hasek
Dobrý den, kde berete tu drzost v tak nízkém věku a bez jakýchkoliv zásadních podnikatelských zkušeností chtít být poslancem? Ještě bydlíte u rodičů, nebo už si pronajímáte pokoj se spolubydlícími?...
Vojtěch Vaník
Kdyby se vaše strana případně dostala do vlády (neberu v potaz s kým), měl byste zájem o nějaký ministerský post? O jaký by se případně jednalo? :) #volimeBoleslavaky
Dobrý den, rozdělení ministerstev vždy záleží na síle koaličních stran, a jelikož se "prestiž" resortů liší, bylo by těžké obsadit ty žádanější zároveň. Každopádně za jeden z pilířů státu považujeme školství (podle nás potřebuje zásadně modernizovat), takže MŠMT. Dále bychom nejspíš usilovali o ministerstvo vnitra, protože to řeší transparenci, e-government a další naše klíčová témata.
František Kopřiva
PetrProvaznik
Ahoj, jsem dlouholetý příznivec pirátské strany a jsem rád, že to letos konečně vyšlo. Udělal jsem si seznam pirátských bodů pro společenskou změnu, kolik z nich a které si myslíš, že jste schopni v novém parlamentu prosadit: - obecné referendum - veřejné smlouvy ve st. sektoru - legalizace marihuany - participativní rozpočty - snížení kvóra na vstup do parlamentu - open source do státní správy - změna v copyright zákonech - dekriminalizace drog - základní příjem - možnost odvolání politiků Díky
Ahoj, značnou část tvých bodů máme přímo v našich 20 prioritách pro nadcházející volební období (https://www.pirati.cz/program/psp2017/20-nejdulezitejsich-bodu-programu/). U některých z nich už máme dokonce návrh zákona (či věcný záměr). Ty zbylé reflektujeme v dlouhodobém programu. Jelikož budeme téměř jistě opoziční stranou, je těžké odhadovat, kolik bodů se nám podaří prosadit.
František Kopřiva
Filip
Dobrý den, pokud byste byl postaven před hypotetické rozhodnutí, zda souhlasit s umístěním vojenského radaru USA na našem území, jak byste hlasoval? A jaký postoj by dle Vašeho názoru převažoval ve Vaší straně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, tato otázka je opravdu hypotetická a nyní neleží na stole. U takto složitých otázek navíc nikdy neexistuje jednoduchá odpověď ANO/NE, nýbrž je zde také řada podmínek, které se k podobným spolupracím na vojenské úrovni vážou.
František Kopřiva
Milan Lumumba
V pirátském programu píšete, že nechcete zhoršovat dostupnost vzdělání zavedením školného a že chcete umožnit studentům vystudovat bez zadlužení. Jak konkrétně? Formou stipendií? Měsíčního příspěvku?
Dobrý den, o zadlužování studentů mluvíme právě v kontextu školného, před kterým varujeme. Výši stipendií a příspěvků si podle mě můžou školy určovat samy. Stát by se měl podle mě zaměřit např. na zvýhodnění pracujících studentů, jejichž finanční ohodnocení je při krácených úvazcích a brigádách často značně podprůměrné.
František Kopřiva
Miloš
Jak se stavíte k české účasti ve válce o nerostné suroviny v Mali? Prodloužili byste misi českých vojáků?
Dobrý den, mírová mise v Mali je ukázkovým příkladem, jak EU pomáhá stabilizaci neklidného afrického regionu. Mise má mandát Rady bezpečnosti OSN a souhlasí s ní malijská vláda. Pokud by se rozhodovalo za stejných podmínek jako nyní, tak bychom pravděpodobně pokračování mise podpořili, neboť je to jedním z opatření v rámci řešení migrační krize. Velice si vážíme profesionality českých vojáků na této misi.
František Kopřiva
Marek Jaros
Dobrý den, nejde o špatnou formulaci, jde o neznalost. Evropě, vždy když bylo nejhůř, USA pomohly. Opravdu si myslíte, že je Evropa schopná se domluvit na společné obraně a konat? Porovnejte efektivitu rozhodování na evropské úrovni s efektivitou rozhodování na federální úrovni v USA a odpověď dostanete. Děkuji, Marek
Václav Suk
Jaký je váš názor na masovou imigraci do Evropy a otevřené hranice Schengenu?
Dobrý den, jako jeho spoluautor si dovolím odkázat se na naše komplexní stanovisko k uprchlické vlně: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/stanovisko-k-uprchlikum.html Jsem podporovatel schengenského prostoru, podle mě je to jeden z největších milníků evropské integrace a nesmíme se o něj připravit. Samozřejmě EU musí zajišťoval ochranu svých vnějších hranic. Děkuji za konstruktivní diskusi a podnětné otázky! Hezký den! František Kopřiva
František Kopřiva