V úterý se k povolebnímu vyjednávání sešli také zástupci hnutí ANO, vítěze voleb, s představiteli ODS, která skončila druhá, a také s TOP 09.
I po těchto schůzkách nadále platí, že obě pravicové strany vládní spolupráci s Babišovým hnutím ANO odmítají.
Miroslav Kalousek již před tím oznámil, že nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09.
Živě: Tisková konference ODS k povolební situaci
Povolební aktuální události sledujeme v on-line reportáži.
Pondělní dění jsme sledovali ZDE, nedělní dění ZDE a události ze sobotního vyhlášení výsledků najdete ZDE.
On-line reportáž
Dobré ráno, vítáme vás u on-line reportáže, ve které budeme i dnes sledovat povolební dění.
Hnutí ANO zahájilo povolební jednání v neděli schůzkami s KSČM, STAN a ČSSD. V pondělí jednalo se zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a s lidovci.
Představitelé KDU-ČSL na pondělní schůzce se zástupci hnutí ANO navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru ve sněmovně.
S SPD se ANO shodlo na návrhu Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny. Podle předsedy SPD Tomia Okamury souhlasí ANO i s požadavkem, aby SPD měla místopředsedu sněmovny. Obě hnutí také chtějí prosadit zákon o obecném referendu. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek ale vyloučil vytvoření vládní koalice s SPD.
Prezident Miloš Zeman v pondělí přijal Andreje Babiše na zámku v Lánech. Řekl, že splní svůj slib a příští týden ho pověří jednáním o nové vládě.
V úterý bude jednat předsednictvo TOP 09. Kvůli propadu ve sněmovních volbách zaznívají hlasy o možné výměně stranického vedení včetně předsedy Miroslava Kalouska. Strana ztratila 19 mandátů, bude mít sedm poslanců. Na konec listopadu chystá TOP 09 volební sněm.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura svými výroky o zestátnění Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) ohrožuje principy demokracie. Uvedl to dnes generální ředitel ČRo René Zavoral v reakci na pondělní rozhovor šéfa SPD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Vedle úvah o zestátnění v něm Okamura kritizoval hospodaření veřejnoprávních médií.
"Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením," řekl Okamura. Podle něj je hospodaření rozhlasu netransparentní. Ohradil se, že například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz jeho kreslenou karikaturu, kde ho podle jeho slov zesměšňoval před volbami. "To je skutečně na hloubkovou kontrolu, na co se tady vynakládají prostředky. Ano, Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme," řekl Okamura.
Zavoral se proti těmto výrokům důrazně ohradil. "Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní," reagoval v prohlášení. Zprávy o hospodaření byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou a Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ, připomněl ředitel.
Úvahy o zestátnění médií veřejné služby by pak podle něj znamenaly pošlapání demokratického zřízení v Česku.
"Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti," odmítl Zavoral myšlenku šéfa SPD.
Tvrzení pana Okamury na adresu Českého rozhlasu jsou nepravdivá, zcela nepodložená a zavádějící, dodal.
Paradox letošních voleb - ti nejslabší nadšeně volili nejsilnějšího. Jenže je to vlastně logické. Levicoví voliči měli oprávněný pocit, že si z nich ČSSD utahuje. A tak skočili do náruče "Andreje Dobrotivého".
Podle serveru Seznam zprávy dnes před polednem předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oznámí, že z vedení strany odstupuje.
3 úkoly pro diskuzi @TOP09cz z mého pohledu: jasné programové směřování, otočení fragmentace stran, hledání týmu, který takto TOPku povede.
— L Niedermayer (@LudekNie) 24. října 2017
Česká televize uvedla, že výsledky voleb do Poslanecké sněmovny byly zveřejněny ve Sbírce zákonů. To znamená, že jsou již oficiální.
Do 3. listopadu je možné výsledky napadnout u soudu.
Piráti už pro všechny případy mají připravený seznam ministerstev, o něž stojí.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Na Trutnovsku musí být nejdéle do 90 dnů vyhlášeny nové volby do Senátu. Obvod je po zvolení J. Hlavatého (za ANO) poslancem bez senátora.
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) 24. října 2017
Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak o vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.
Na soud se budou moci obrátit jednotlivci i volební strany. Mohli by navrhnout zrušení platnosti volby třeba jen jednoho poslance, pokud byl podle nich výsledek hlasování ovlivněn porušením volebního zákona. Z kandidujících stran ani jedna zatím neoznámila, že by takové úmysly měla.
Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety Nejvyšší správní soud obdržel 42 stížností, všechny odmítl. Zjistil například dvě chyby při započítávání preferenčních hlasů, které však nemohly ovlivnit výsledky. Stejně dopadly i dvě stížnosti týkající se voleb, které dostal Ústavní soud.
ANO, ČSSD a KSČM podepsaly dohodu o spolupráci ve středočeském zastupitelstvu. V krajské radě budou ANO a ČSSD, hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). ANO bude mít v jedenáctičlenné radě šest křesel a ČSSD pět, řekla dnes novinářům Pokorná Jermanová. Jednání s ODS o alternativní koalici podle ní zkrachovala.
Hnutí ANO v pondělí koaličním partnerům ze STAN, ODS a Nezávislých Středočechů oznámilo, že jim vypovídá koaliční smlouvu. Hejtmanka uvedla, že důvodem byla nekompetentnost radních za STAN.
Kraj podle Pokorné Jermanové kvůli práci STAN čerpá málo peněz na investice a musel řešit i problém s žádostmi o dotace na kotle.
Zástupci STAN to už dříve odmítli a označili to za účelovou kritiku. Poslední kapkou byla podle hejtmanky pondělní tisková konference STAN v Poslanecké sněmovně, kde se její zástupci vyjadřovali negativně na adresu hnutí ANO.
Koaliční krize vypukla poté, co ANO vyčetlo dvěma radním za STAN špatnou práci. Starostové tvrdili, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice.
Demokracii musime bránit! A tak Okamurovy choutky zestátnit @CzechTV a @CRozhlas překazit.
— Michal Horáček (@m_horacek) 24. října 2017
Předseda KDU-CSL Pavel Belobradek při odjezdu z předsednictva oznámil, ze jeho strana odejde do opozice a on dá k dispozici svou funkci.
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Polské obavy z toho, že budoucí premiér Babiš poškodí spolupráci ve střední Evropě, jsou opodstatněné jen do určité míry. Babiš má blíže k pragmatickému populistovi Ficovi než k ideologům Orbánovi a Kaczyńskému. ANO ve svém programu klade největší důraz na spolupráci v EU. To maďarským a polským nacionalistům nemusí být po chuti.
Článek Martina Ehla Dobrý Středoevropan Babiš naleznete zde.
Vládu jmenuje prezident Miloš Zeman až poté, co ANO rozhodne, koho podpoří v boji o Hrad. Zeman využije maximální lhůtu 30 dní pro svolání nové sněmovny, až pak bude moct podat demisi vláda Bohuslava Sobotky. Mezitím uplyne lhůta, dokdy se mohou hlásit kandidáti do prezidentské volby, která proběhne v lednu 2018.
Celý článek nalejdete zde.
Prezident Miloš Zeman považuje šéfa pirátů Ivana Bartoše za jednu z osobností voleb. Podpory od třetí nejsilnější strany se však Hradu nedostává.
Předsednictvo KDU-ČSL dnes doporučilo, aby strana šla do opozice a nepodporovala ani žádnou menšinovou vládu. Konečné rozhodnutí ve věci bude mít celostátní konference strany, která se uskuteční v pátek, řekl dnes novinářům předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Zopakoval, že volby byly neúspěšné a že v pátek dá svou funkci k dispozici. Bude na celostátní konferenci, zda se ho rozhodne odvolat.
"Domníváme se, že tady nevzniká kombinace, která by byla pro Českou republiku vhodná za účasti nebo hodná podpory KDU-ČSL. Také je to výraz naší pokory a zpytování svědomí, protože jsme nedostali od voličů takový mandát, jaký bychom si podle našeho soudu zasloužili. Je potřeba se tedy soustředit na práci uvnitř strany, odstraňovat chyby," řekl k rozhodnutí předsednictva jít do opozice Bělobrádek.
"My určitě budeme konstruktivní opozicí, která nebude shazovat věci jen proto, že je navrhuje vláda, nebudeme říkat, že vláda dělá úplně všechno špatně, když to nebude pravda. Tam, kde to bude mít smysl, ji budeme podporovat. Pro nás je důležité, abychom i z opozice mohli bojovat s tím, aby se tady nerozkládal parlamentní demokratický systém," doplnil předseda lidovců.
Prezident si již před volbami vybral, kdo by měl být novým premiérem. Nikdo teď nedokáže odhadnout, co udělá, aby Babišovi do čela vlády co nejvíce pomohl. Vláda Andreje Babiše může - podobně jako ta Rusnokova - v demisi vládnout třeba i několik měsíců.
Celý komentář politologa Pavla Šaradína Jednotka nejistoty: Jeden Zeman si můžete přečíst zde.
Piráti chtějí nové ministerstvo informatiky, zajímají se i o ministerstvo financí.
Základním požadavkem českých firem na novou vládu je setrvání v Evropské unii. Mezi další patří snížení byrokratických a administrativních překážek pro podnikání, umožnění vstupu zahraničních pracovníků na trh práce či urychlení výstavby dopravní infrastruktury.
V dnešním prohlášení to uvedla Hospodářská komora ČR.
"Jsme proexportně orientovanou ekonomikou s podílem EU na našem vývozu více než 80 procent. Vzájemná provázanost s EU však je mnohem hlubší, od významného podílu zahraničních investic až po například společnou obchodní politiku vůči třetím zemím,"
uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.
Bez ohledu na někdy až zásadní výhrady podle něj žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat.
Firmy také žádají vládu, aby zamezila dalšímu administrativnímu tlaku na růst mezd, stejně jako nárůstu úřednického aparátu. Dále chtějí, aby se platy ve veřejném sektoru nezvyšovaly plošně, ale pouze selektivně.
Komora po novém kabinetu dále požaduje urychlení výstavby dopravní infrastruktury, plošné zavedení rychlého internetu, reformu vzdělávacího systému a efektivnější využití peněz na podporu vědy a výzkumu.
Místopředsedové Benesik a Bartosek se usmívaji, ale pokud by KDU-CSL jakýmkoliv způsobem podpořila vládu, Benesik skončí a Bartosek to zváží pic.twitter.com/lfbBEEDCzf
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Všichni očekávali výprask, ale ne takový debakl, tvrdí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. ČSSD podle něj musí být stabilní klidnou stranou. Ten klid je v opozičních řadách a my můžeme být stabilní klidnou opozicí, myslí si politik.
Nově zvolený jihomoravský poslanec Jan Hrnčíř (SPD) chce ve sněmovně pomoci urychlit výstavbu dálnice D43 z Brna na sever. Podle něj je potřeba přijmout zákon o liniových stavbách a D43 zařadit mezi priority. Věnovat se chce i digitalizaci a elektronizaci státní správy, která by podle něj ušetřila peníze a lidem čas.
Hrnčíř byl lídrem kandidátky SPD, je i krajským opozičním zastupitelem. Působí jako vysokoškolský pedagog a má firmu zabývající se informačními technologiemi.
"Chtěl bych se zasadit o D43, aby se dostala do zákona o prioritních liniových stavbách a aby se její stavba urychlila. To je cíl, který jsem si vytyčil na příští čtyři roky," uvedl.
Co přesne řekl šéf KDU-CSL při odchodu z jednání předsednictva... O jeho osudu rozhodne páteční Celostátní konference... pic.twitter.com/4q5s1qw7fN
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Celý článek o tom, co po nové vládě požaduje Hospodářská komora, si můžete přečíst zde.
Vzhledem k volebnímu úspěchu SPD a dalším názorovým proudům v různých stranách je základním požadavkem @Hokomora setrvání v EU.
— Vladimír Dlouhý (@VladimirDlouhy) 24. října 2017
Povolební jednání grémia KSČM dnes nepřineslo rozhodnutí o změně ve vedení strany. Diskuse o případných změnách v čele strany se očekává v pátek, kdy se sejde ústřední výbor, jehož členy jsou i krajští představitelé strany, sdělila dnes novinářům mluvčí KSČM Helena Grofová.
Předseda komunistů Vojtěch Filip po dnešní ranní schůzce nejužšího vedení KSČM řekl novinářům, že jednání bylo racionální. Zároveň nevyloučil úvahy o tom, že by v čele strany skončil. Komunisté letos ve volbách dosáhli nejhoršího výsledku od vzniku strany.
"Jednání proběhlo velmi racionálně, nikdo nechce uvrhnout stranu do chaosu," řekl Filip novinářům po setkání grémia. "Uvažuji o čemkoliv. Nejde o to, o čem uvažuji, ale co budu dělat," dodal na dotaz, zda bude dál v čele KSČM.
Mluvčí Grofová doplnila, že samo grémium nemá pravomoc rozhodovat o změnách ve vedení strany. "Schvalovací mandát má ústřední výbor, ve kterém jsou i předsedové krajských výborů," řekla Grofová. Ústřední výbor se poprvé po volbách sejde tento pátek.
S ANO budou ve strednich Cechach vladnout za CSSD exhejtmani Rihak a Petera. CSSD chce v pristich volbach zaporne preference?
— Ondrej Kundra (@okundra) 24. října 2017
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) odmítla domněnku, že při změně středočeské koalice sehrál roli šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Mistopredseda Benesik říká, proč by ve vedení skončil, a proč má jít KDU-CSL do opozice... Budoucí předseda? :) pic.twitter.com/6wBQaWqZov
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Oznámil to na dnešním jednání předsednictva strany.
Kalousek TOP 09 spoluzaložil a od listopadu 2009 byl jejím prvním místopředsedou. Šéfem strany se stal na sněmu v listopadu 2015, kdy v čele nahradil Karla Schwarzenberga.
TOP 09 ve volbách minulý týden získala 5,31 procenta hlasů, do sněmovny se dostala především díky hlasům z pražských okrsků.
Od posledních voleb přišla o 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců.
Podívejte se na tiskovou konferenci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Předpokládaný začátek 11:30.
Ostře odsuzujeme výroky @tomio_cz na adresu Českého rozhlasu, zvláště jeho zmínky o zestátnění Českého rozhlasu a České televize.
— Syndikát novinářů ČR (@czpress) 24. října 2017
"Volební výsledky neumožňují sestavení demokratické prozápadní vlády, strana tak bude v opozici," řekl Kalousek.
Kalousek, který nebude kandidovat na listopadovém sněmu na žádnou volitelnou funkci: "Toto je šance pro nového předsedu, který nebude zatížen předsudky, aby mohl být uspěšnější než já."
"Nemám nikoho vybráného, oslovil jsem řadu členů, aby se neostýchali a přijali výzvu. Jsem rád, že k nám Jiří Pospíšil vstoupil, ale nedoporučil bych mu, aby kandidoval, protože má stejné důvody jako já. On je stejně jako já zatížen z minulosti, kdy byl místopředsedou ODS. Má stejné limity jako já," řekl Kalousek.
"Klub jsme ještě neustavili, v počtu sedmi lidí se snadno dohodneme, kdo nám bude předsedat," řekl Kalousek na tiskové konferenci.
"Je otázkou, kolik lidí nevolilo kvůli mně a kolik lidí volilo právě kvůli mně," řekl Kalousek. "To nedovedu spočítat."
V úterý 31. 10. předá prezident Andreji Babišovi pověření k sestavení vlády. Zasedání nové sněmovny svolá Miloš Zeman na 20. listopadu. Uvedl to hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
"Svá nejlepší léta mám ještě před sebou," řekl Kalousek s tím, že zatím do důchodu neodchází.
"Jsem si vědom předsudků, které proti mně panují, proto nechci překážet," osvětlil Kalousek důvody, proč odchází.
Je podle něj třeba se vyhnout křivdám a pracovat pro budoucnost. "Uvolňuju cestu tím, že nebudu kandidovat," řekl.
Místopředsedové lidovců Benešík a Bartošek podpořili předsedu Bělobrádka, podle nich by měl pokračovat jako šéf strany do řádného sjezdu.
Samotný Bělobrádek vzal neúspěch ve volbách na sebe, uvedl, že se dopustil různých chyb, ale nechtěl o nich mluvit.
"Samozřejmě za výsledek voleb odpovídá předseda a já jsem vzal všechny ty chyby, které jsem udělal, na sebe. Chyby jsem neudělal jen já, ale především já, protože to vždycky musí jít za předsedou. Takže já plním to, co jsem slíbil, a dám v pátek svou funkci k dispozici," prohlásil.
Zeman Babiše pověří sestavením vlády na pracovním obědě, na který byl pozván i Radek Vondráček, kterého chce ANO nominovat do čela sněmovny.
Zeman bude jednat i s dalšími stranami, všechny strany už termín setkání podle Ovčáčka potvrdily. Jako s posledními se setká se Starosty a nezávislými 16. listopadu.
Jako předseda za měsíc končím ve snaze neprekazet sjednocování pravice, ale na psani mého politického nekrologu je ještě brzy... pic.twitter.com/ASSm4B4WHX
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Americká konzervativní média analyzují úspěch hnutí ANO ve volbách a zamýšlejí se nad formami středoevropského populismu a nad budoucností EU.
V analýze nazvané Padesát odstínů českého populismu se vývoji v České republice věnuje dvouměsíčník The American Interest, u jehož zrodu stál slavný americký politolog Francis Fukuyama. Časopis připomíná, že velkým vítězem se stal Babiš, který na rozdíl od jiných populistických vůdců "nevykazuje známky psychologické patologie".
Šéf ANO je podle autora komentáře Aviezera Tuckera racionální, inteligentní, schopný a sebevědomý. Stanul v čele strany jednoho muže, která stojí a padá s charismatem vůdce.
Stranické funkcionáře vybírá buď z veřejně neznámých manažerů svých firem nebo z lokálních vůdců bez politické platformy.
Oba typy lidí jsou zcela závislé na Babišově přízni a nemohou ho ohrozit.
Babiš nabídl lidem "populismus s lidskou tváří". Jeho sociální a hospodářská politika je centristická a nevybočuje z hlavního proudu.
"Česká zkušenost nabízí několik globálních politických ponaučení. Protielitářský a politicky rozvratný populismus nemusí být nutně napojen na extrémně pravicové ideologie. Mohou existovat centristické, dokonce mírně anarchistické formy populismu, i když levicový populismus zřejmě ustupuje na pozadí všeobecného úpadku levice. Jak už víme, voliči populistů zbožňují magnáty a hanobí politiky, jsou to vyznavači sekulárního náboženství,
jež se modlí k bohu mamonu," píše autor.
Jiri Pospisil predsedou TOP 09? Ne, míní Kalousek. Proč? pic.twitter.com/1MqqugFjAn
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Jaroslav Faltýnek byl jednomyslně zvolen předsedou poslaneckého klubu ANO, uvedla Česká televize.
Ovčáček: Prezident pověří Babiše sestavením vlády v úterý 31. října.
Hnutí ANO podle Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nabídne ODS na večerní schůzce možnost vládní spolupráce.
Program ANTIBABIŠ? pic.twitter.com/OqoyGitIsa
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Sociální demokracie se po volbách ocitla ve velkých finančních problémech. Kvůli špatnému volebnímu výsledku přijde v následujících čtyřech letech jen na státních příspěvcích za poslance o 117 milionů korun. Nové vedení bude muset znovu přilákat voliče, zároveň ale bude muset řešit, jak stranu udržet finančně nad vodou.
Celý článek najdete zde.
Poslanecký klub ANO nadále povede první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Klub ANO se po víkendových volbách rozrostl ze 47 na 78 poslanců. Faltýnkovo zvolení do čela frakce se očekávalo, případné vládní ambice neměl.
V končícím volebním období vedl sněmovní zemědělský výbor a byl členem organizačního výboru. Nyní volí členové frakce místopředsedy, kterých bude sedm.
Faltýnek dříve působil ve vedení skupiny Agrofert, kterou vlastnil předseda ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Skupinu převedl kvůli zpřísnění zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu. Oba figurují mezi 11 lidmi, které policie obvinila v případu dotace na Farmu Čapí hnízdo. Proti obvinění podali stížnost.
"Tu kandidaturu zvažuji, rozhodnu se do pátku." Markéta Pekarová Adamová o vedení TOP 09 - poté co Kalousek končí pic.twitter.com/gP8q8sk0ih
— Jiri Nadoba (@jirinadoba) 24. října 2017
"Spolu s ODS máme 103 poslanců, máme podobný program. Zásadní rozdíl je v EET. Ano, my určitě tu nabídku chceme dát ODS," uvedl Babiš. Podle Faltýnka z médií zní, že ODS s ANO spolupracovat nechce. Na setkání se proto představitelé hnutí chtějí zeptat na konkrétní důvody, zda jsou programové, nebo osobní, řekl.
Faltýnek podotkl, že zástupci ANO si podrobně prostudovali volební program ODS. "Nacházíme tam poměrně hodně styčných bodů," uvedl.
Ohledně elektronické evidence tržeb zdůraznil, že ANO navrhuje některé úlevy pro živnostníky.
Osobně ale Faltýnek soudí, že není reálné, aby Babiš nebyl ve vládě. Na základě informací z obvinění v případu dotace pro Farmu Čapí hnízdo chtějí představitelé ANO doložit, že údaje, na kterých je policista postavil, jsou "naprosté nesmysly", dodal Faltýnek.
Sledujte přímý přenos tiskové konference poslaneckého klubu ODS na DVTV.
Fiala: "Sešli jsme se v plném počtu 25 poslanců, vedením poslaneckého klubu jsme pověřili Zbyňka Stanjuru." První předsedkyní bude Jana Černochová. Místopředsedy Adamec, Bauer, Benda a Skopeček.
"Platí stanovisko ODS, že s hnutím ANO nebudeme vést debaty o vládě. Večer se budeme bavit o uspořádání Poslanecké sněmovny," řekl Fiala.
"Na jednání jsem pozval reprezentanty stran, je potřeba, abychom se spolu bavili," řekl předseda ODS. Fiala odmítl posílat ostatním vzkazy přes média.
Stanovisko ODS je jasné, strana si stojí na tom, co říkala před volbami. Jednat s ANO bude jen o uspořádání sněmovny, ne o spolupráci ve vládě.
"Nejde o rozdíly v programu, deklarovali jsme naprosto jasně, s kým je nepřípustná spolupráce," řekl Fiala.
Stanjura dodal, že strana samozřejmě chce místo ve vedení Poslanecké sněmovny.
"Pro uspořádání je klíčová vládní koalice, ale klíčové bude rozhodnutí většiny, pokud vznikne. Je to zejména na vítězi voleb," říká Stanjura.
"Návrhy na zestátnění ČRo a ČT z dílny T. Okamury je útok na demokracii. To nedovolíme!" uvedl na Twitteru místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by to byl jeden z kroků, který by vedl k likvidaci plnohodnotné demokracie. "Budeme tomu bránit ze všech sil," řekl.
Jakékoliv zestátnění veřejnoprávních médií "rezolutně odmítá" i hnutí Starostové a nezávislí. "Veřejnoprávní média musí zůstat svobodná a nezávislá," reagoval na Twitteru mluvčí strany Karel Kreml.
Zestátňovat nemíní ani vítěz sněmovních voleb hnutí ANO. "Samozřejmě nikdo tady nic nechce zestátňovat. Máme jasný systém a my nic nechceme měnit," uvedl předseda Andrej Babiš. "S takovými nápady absolutně nesouhlasím," dodal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
K úvahám o zrušení koncesionářských poplatků se dnes na tiskové konferenci vyjádřil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že Miloš Zeman se netají skeptickým názorem na koncesionářské poplatky.
"Při nedávné návštěvě Plzeňského kraje pan prezident hovořil o roli České televize a domnívá se, že by právě zrušení koncesionářských poplatků České televizi výrazně prospělo," připomněl mluvčí.
Středočeská zastupitelka Michaela Vojtová (Nezávislí Středočeši) zvažuje vstup do klubu zastupitelů ANO. Nechce do opozice a ráda by pokračovala v práci pro koalici, řekla na dnešním jednání krajského zastupitelstva.
Posílila by tak řady koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nyní dohromady většinu 35 hlasů.
Lidovci se také dnes sešli jako poslanecký klub. Bartošek bude předsedou klubu.
"Chtěli bychom hledat partnery podle toho, abychom toho mohli prosadit co nejvíce," řekl Bělobrádek.
"Je potřeba říct, že jsme připraveni plnit náš program z opozičních lavic. Jsme připraveni ke spolupráci, především s hnutím STAN," doplnil Bartošek.
Lidovci jsou připraveni jednat s dalšími politickými subjekty, nicméně je to podle nich ještě daleko. "Jsme připraveni spolupracovat se STAN, popřípadě zahájíme spolupráci s dalšími poslaneckými kluby," řekl Bělobrádek.
"Nebráníme se koordinaci postupu v Poslanecké sněmovně, všechno má svůj vývoj, nemusí to vzniknout pevně v následujících dnech," dodal.
"Neslyšeli jsme od ANO, jakou vládu by chtěli představit," řekl Jurečka v reakci na dotaz o koalici s vítězem voleb.
Kalousek koordinaci stran před volbami odmítl, řekl Bělobrádek.
"Priority v jednání máme, ale nebudeme je sdělovat přes média," dodal na konec tiskové konference předseda strany Bělobrádek.
Středočeští zastupitelé dnes rozhodli o novém složení krajské rady. Zasednou v ní zástupci ANO a ČSSD. Hejtmankou zůstává Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), jejím statutárním zástupcem se stal sociální demokrat Miloš Petera. Radní za STAN, ODS a Nezávislé Středočechy, kteří v kraji dosud vládli společně s ANO, byli odvoláni.
Nová koalice ANO a ČSSD nemá v zastupitelstvu většinu a bude se opírat o hlasy komunistů, kteří jí přislíbili podporu.
Za ANO v krajské radě kromě hejtmanky zůstávají František Petrtýl, který dál povede dopravu, a náměstek Gabriel Kovács, jenž bude mít ve své oblasti vedle financí nově i evropské fondy. Dosavadní radní pro sociální věci Jaroslava Němcová bude řídit zdravotnictví. Majetek dostali za ANO na starosti Tomáš Beneš a bezpečnost Robert Bezděk.
Do vedení Středočeského kraje se vracejí pohrobci bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), prohlásil v úterý místopředseda ODS Martin Kupka. ČSSD podle něj v regionu pokračuje v sebevraždě za asistence komunistů a pod taktovkou hnutí ANO. Ve středních Čechách se rozpadla původní koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, nově kraj povede ANO a ČSSD s podporou komunistů.
Být to na předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, měli bychom v České republice většinový volební systém a on by nyní obsazoval všechna křesla ve vládě. Takový systém ovšem nemáme a Babišovi nezbývá než domlouvat složení vlády s dalšími stranami.
Která ministerstva by obsadilo ANO, zatím není jasné, ale vedení hnutí zmiňuje minimálně pět: ministerstvo financí, vnitra, zdravotnictví, práce a sociálních věcí a životního prostředí. Místopředseda ANO a zároveň také první místopředseda vlády Richard Brabec naznačil, že ANO by chtělo ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra. Více čtěte zde.
Hnutí ANO nepostaví vlastního kandidáta do prezidentské volby. Novinářům to v úterý řekl předseda Andrej Babiš. Prezidentská volba podle něho zatím není pro ANO téma, po parlamentních volbách řeší novou sněmovnu.
"Nasazení někoho už je v podstatě úplný nesmysl. Já si nemyslím, že někdo bude volit pana prezidenta podle toho, co bude říkat nějaký Babiš," uvedl předseda ANO.
Téma prezident podle něho není vůbec na stole. Pokud by někdo z ANO chtěl být prezidentem, musel by to podle Babiše "brutálně odmakat v terénu". "Jako já jsem odmakal kampaň," podotkl.
ANO ve Středočeském kraji odvolalo z rady ODS a utvořilo koalici s ČSSD a KSČM
ANO nás dnes ve Stř.kraji odvolalo z Rady a utvořilo koalici s KSČM a ČSSD. Na celostátu nás ve stejný den zvou do vlády. 🙈 Na čem jedou? 😂
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 24. října 2017
Po víkendových sněmovních volbách už je jasné, kdo usedne do poslaneckých lavic. Vedle matadorů české politické scény se objeví i množství nových tváří. Skladba nových poslanců je různorodá - od medailisty z Nagana přes bývalou zdravotní sestřičku až po moderátora kultovního pořadu Medúza. Tváře nových poslanců si můžete prohlédnout zde.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý odložila stížnost pirátské strany na obsazení předvolební debaty lídrů politických stran na TV Nova. Stížnost totiž přišla ještě před uskutečněním debaty a rada se zabývá pouze již odvysílaným obsahem. Informaci řekl předseda RRTV Ivan Krejčí.
Soukromá stanice podle pirátů porušila zákon, když poskytla minulý čtvrtek, den před otevřením volebních místností prostor jen Andreji Babišovi (ANO) a Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). "Rada se zabývá pouze odvysílaným obsahem, nikoliv preventivně, protože to by byla nepřípustná cenzura," uvedl Krejčí.
Nova podle pirátů porušila ustanovení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, podle něhož "provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí". Nova už dříve reagovala, že právní předpisy neporušuje a duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je běžná praxe západních televizních stanic.
.@etabery: Lze vládu s Andrejem Babišem přežít? Nehrozí, že kdo s ním půjde, ten v dalších volbách vyhoří? https://t.co/FkWxjUSk3d
— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) 24. října 2017
V sídle ODS v centru Prahy začala jednat výkonná rada strany. Špičky občanských demokratů se budou před večerní schůzkou s představiteli hnutí ANO zabývat především výsledky víkendových voleb a aktuální situací. Šéf ODS Petr Fiala už po dnešním jednání poslaneckého klubu uvedl, že jeho strana nebude s ANO mluvit o vládní spolupráci ani jiné formě podpory, schůzka se bude týkat uspořádání Sněmovny.
Zasedání nové Sněmovny svolal prezident Miloš Zeman na pondělí 20. listopadu, informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Prezident v souladu se svým dřívějším prohlášením využil maximální třicetidenní lhůtu, kterou mu ústava na svolání zasedání dává.
Zeman svůj úmysl ohledně svolání zasedání Sněmovny oznámil už minulý pátek, v první den sněmovních voleb. Zdůvodnil to tím, že tak chce získat co nejvíce času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Podobně postupoval i po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety.
"Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky," uvedl v pátek ke svému rozhodnutí Zeman.
Lidé si ve volbách řekli, že spravedlnost je pro ně důležitější než výše HDP. Tak výsledky voleb čte expremiér Petr Pithart. A to je podle něj i důvod, proč tak výrazně ztratila levice, zejména vládní ČSSD. "Pořád sázeli jen na ekonomický růst a růst platů." Ale to, že se tady od začátku nenaplňuje právo, že je nedokážeme vynutit, že tu běhá po svobodě spousta grázlů, to nikdo moc neřešil. Babiš toho jen umně využil," uvádí Pithart v rozhovoru.
ODS bude v povolebních vyjednáváních usilovat o funkci předsedy sněmovny pro předsedu občanských demokratů Petra Fialu. Po odpoledním jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl staronový šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Občanské demokraty čeká večer schůzka s vítězem voleb, hnutím ANO, které navrhuje do čela dolní komory jejího stávajícího místopředsedu Radka Vondráčka (ANO).
"Já už asi potřetí dostal otázku, jestli budeme chtít pozici místopředsedy, když jsme druzí nejsilnější. My budeme chtít funkci předsedy," uvedl Stanjura. Fiala by podle něj byl důstojným předsedou sněmovny. "S tím jdeme do těch jednání," dodal.
Odcházení... @DominikFeri @veselovskyma @kalousekm @DVTVcz #sledujudvtv pic.twitter.com/Oti07lgTYn
— Eliška Dokulilová (@eliskadokulilov) 24. října 2017
Výkonná rada ODS v úterý podpořila povolební strategii nejužšího vedení strany, tedy odmítla vést jednání o koalici s hnutím ANO o vstupu do vlády, ale i podporu jeho menšinové vlády. Oznámila to místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. Podle šéfa strany Petra Fialy dostali hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš mandát od voličů, nyní má šanci pracovat na tom, aby splnil svoje sliby.
Babiš podle Fialy sliboval, že pokud od voličů dostane příležitost, tak "všechno zařídí". "
Nyní má tu příležitost, ať převezme od prezidenta mandát a jedná," řekl Fiala.
Prezident Miloš Zeman v úterý pověří Babiše co by vítěze voleb jednání o sestavení nové vlády. V úterý hnutí ANO oznámilo, že by chtělo ODS za partnera do vládní koalice.
Poslanecké i senátorské zkušenosti má celkem 18 zákonodárců. Většina z nich je podle senátní statistiky členem jedné z komor parlamentu dosud. Informovala o tom senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Uvedla to v reakci vyjádření poslance a předsedy SPD Tomia Okamury (dříve Úsvit), že je od roku 2007 jediným zákonodárcem se zkušenostmi ze sněmovny i senátu.
Současnými poslanci a bývalými senátory kromě Okamury jsou Ivan Adamec a Veronika Vrecionová (oba ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Alena Gajdůšková (ČSSD), Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Jiří Hlavatý (ANO).
Když voliči, co utekli od ČSSD a KSČM k ANO teď slyší, jak @AndrejBabis říká, že má podobný program s ODS, musí docela čubrnět.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 24. října 2017
Zástupci ANO a TOP 09 se v úterý večer sešli ve Sněmovně kvůli povolebnímu uspořádání. Podle odstupujícího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bude schůzka spíše informativní s ohledem na sílu a postoje obou formací. Na jednání přesto přišel "se srdcem na dlani", jak řekl novinářům.
Vítězné ANO získalo ve víkendových sněmovních volbách 78 poslanců, TOP 09 jen sedm a je početně druhou nejslabší frakcí ve Sněmovně. Obě uskupení před volbami i po nich vyloučily možnost vládní spolupráce. Užší vztahy blokovalo i vzájemné útočení Kalouska a předsedy ANO Andreje Babiše.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský předběhl jedničku kandidátky, ministra kultury Daniela Hermana, a jako jediný se za KDU-ČSL dostal v Praze do sněmovny. Na radnici se proslavil bojem s developery a stálým kontaktem s občany, ti mu dali 56 procent preferenčních hlasů. Ve sněmovně nebude nováčkem, několik let dělal asistenta bývalému šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi. Více čtěte zde.
Prezident Miloš Zeman v úterý podvečer na Pražském hradě přijal předsedu komunistické strany Vojtěcha Filipa. Výsledek schůzky zástupci Hradu ani KSČM nekomentovali. Podle dřívějších informací měli mluvit především o české zahraniční spolupráci. Očekávalo se ale, že se tématem stanou i víkendové volby.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že o schůzku požádal prezidenta Filip asi dva týdny před volbami. Předseda komunistů novinářům po zasedání poslaneckého klubu KSČM řekl, že chce se Zemanem mluvit o české zahraniční spolupráci a o tom, jak by mohla KSČM pomoct české ekonomické diplomacii v zemích, kde jsou u moci komunisté. Očekával, že prezident bude chtít debatovat i o volbách.
TOP 09 podle svého odstupujícího předsedy Miroslava Kalouska znovu ujistila zástupce hnutí ANO o tom, že s ním do vlády nepůjde. Odmítla také návrhy na zkrácení řečnické doby ve Sněmovně, ochotna je jednat o omezení přestávek poslaneckých klubů. TOP 09 ani nepodpoří kandidáta ANO do vedení dolní komory, řekl Kalousek novinářům po zhruba dvacetiminutové schůzce se zástupci hnutí Andreje Babiše.
"Která Babišova loutka z hnutí ANO usedne na pozici předsedy Poslanecké sněmovny, je docela jedno. My tam budeme volit kohokoli jiného," uvedl Kalousek. ANO chce mít v čele Sněmovny dosavadního místopředsedu Radka Vondráčka (ANO), ODS bude nominovat na funkci třetího nejvyššího ústavního činitele svého předsedu Petra Fialu.
Prosinec 1989, továrna Mitas a počátky jedné politické kariéry... https://t.co/EQafmFYF1O pic.twitter.com/ZIcOlTl54H
— Filip Rožánek (@rozanek) 24. října 2017
Kdo si před volbami vsadil na to, že v poslaneckých lavicích zasedne nemalý počet lékařů, nemohl prohrát. Tato profese patří v Česku dlouhodobě k nejrespektovanějším a na voliče titul MUDr. funguje.
Ale zatímco v minulé sněmovně měly doktory ve svých řadách všechny poslanecké kluby, tentokrát budou třem z devíti stran zástupci "bílých plášťů“ chybět. Další čtyři strany mají vždy po jednom poslanci – lékaři. Celkem ve sněmovně zasedne 16 poslanců s titulem MUDr., což je o pět méně než v minulém volebním období. Hned deset z nich bude zastupovat hnutí ANO.
1. Milan Uhde (ODS; 1992 až 1996) - předsedou tehdejší České národní rady (předchůdkyně sněmovny) se stal jako reprezentant nejsilnější strany, ve funkci vydržel celé čtyři roky.
2. Miloš Zeman (ČSSD; 1996 až 1998) - šéfem Sněmovny se stal jako předseda nejsilnější opoziční strany.
3. Václav Klaus (ODS; 1998 až 2002) - do čela Sněmovny jej vynesla opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS, díky níž vznikla jednobarevná menšinová vláda sociální demokracie vedená Zemanem.
4. Lubomír Zaorálek (ČSSD; 2002 až 2006) - zástupce nejsilnější vládní strany byl předsedou Sněmovny zvolen až ve druhém kole (101 hlasů), v prvním pro něj hlasovalo jen 99 poslanců.
5. Miloslav Vlček (ČSSD; 2006 až 2010) - první předseda, který nevydržel celé funkční období, rezignoval v dubnu 2010 kvůli aféře kolem údajně zneužité dotace a půjčky.
6. Miroslava Němcová (ODS; 2010 až 2013) - předsedkyní Sněmovny byla zvolena poté, co se vyjednávači budoucí vládní koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné dohodli, že funkci nepřenechají nejsilnější opoziční straně.
7.Jan Hamáček (ČSSD; od roku 2013) - na jeho volbě se dohodly strany vyjednávající o vládní koalici - ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL.
České republice se ekonomicky daří. Přesto existují regiony, kde je hospodářská situace tíživá. Na mapách ukazujeme regiony s největším počtem lidí v exekuci a s nejvyšší nezaměstnaností. Kliknutím na jméno strany si můžete postupně zobrazit, jak si v těchto regionech vedlo ANO, SPD Tomia Okamury, KSČM a ČSSD. Z map je vidět, že strany ANO a SPD v těchto oblastech sbíraly voličské hlasy více, než byl jejich celorepublikový průměr, a to i na úkor tradiční levice, především ČSSD.
Demokracie přetrvala, protože přetrval Marek Benda. Rozhovor o jeho začátcích najdete ve speciálu Zlatá devadesátá https://t.co/fXgGDF3n1T
— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) 24. října 2017
Prohlášení generálního ředitele Českého rozhlasu v reakci na výroky Tomia Okamury. pic.twitter.com/ZdPHVaG6tO
— Filip Rožánek (@rozanek) 24. října 2017
Počet řešení povolební tajenky je omezený. Každá varianta možného složení má svá, ale... Podívejte se jaké existují alespoň trochu reálné možnosti.
Předsedu ODS Fialu na post šéfa sněmovny nepodpoříme, trváme na svém kandidátovi Radkovi Vondráčkovi a bereme na vědomí, že ODS nechce vést debatu o spolupráci, oznámil lídr hnutí ANO Andrej Babiš po večerním setkání s Petrem Fialou.
"Naše vítězství ve volbách je tak dominantní, že není důvod, aby náš kandidát pan Vondráček nebyl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny," řekl Babiš.
Tématu případné vládní spolupráce se podle Babiše i Fialy zástupci ANO a ODS vůbec nedotkli. "My jsme o účasti ODS ve vládě nejednali," potvrdil Fiala.
Disproporce není podle Lebedy způsobena užívanou d´Hondtovou metodou přepočtů hlasů. Nerovnost vznikla změnou volebního systému v letech 2000 až 2002. "Kdybychom měli menší volební kraje a zároveň druhé skrutinium, k disproporcím mezi hlasy za mandát by nedocházelo," domnívá se Lebeda. Celý článek si přeštěte zde.
Vždy se držel zpátky. Když probíhala kterákoliv tiskovka hnutí ANO nebo jeho předsedy Andreje Babiše, postával za novináři a vše jen pozoroval. Jeho práce marketingového experta ale byla vidět na všech sociálních sítích.
Šéf marketingu Marek Prchal však svou neviditelnost v sobotu ztratil. A to tak, že v nejsledovanějším okamžiku voleb, vysílaném ve všech televizích Česka, jej Andrej Babiš začal vyvolávat a povolal na pódium, kde mu v přímém přenosu poděkoval za jeho práci. Kdo je vlastně Babišův guru Marek Prchal?
Vláda s ANO? NE, NE, NE... Co řekl v úterý po 21.00 šéf ODS po jednání s Andrejem Babišem... pic.twitter.com/MNVNoidsU9
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
Nikdy nemám obavy... AB v úterý vecer po kolecku jednání, kdy se zatím žádná vláda ani nerysuje... pic.twitter.com/bOljM7ZhBc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 24. října 2017
On-line reportáž z povolebního dění pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.
Živě: Odstoupí Miroslav Kalousek z postu předsedy TOP09? Jak hodnotí volební výsledek?
Živě: Tisková konference ODS k povolební situaci
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist