Volby nejsou jen soubojem o poslanecké mandáty, ale také o spoustu milionů. Strany, které se dostanou přes jedno a půl procenta hlasů, dostanou 100 korun za každý z nich. Ty, které překročí tři procenta, mají nárok na příspěvek 6 až 10 milionů. A ty strany, které se probojují až do sněmovny, dostanou ročně 855 tisíc za každého poslance.

Zajímavé je i srovnání s posledními volbami. Ukazuje, že ty letošní posílají do opravdu velkých problémů ČSSD. Ta je silně zadlužená a hrozí jí, že bude muset platit 328 milionů korun dědicům advokáta Zdeňka Altnera, který straně kdysi pomohl vysoudit Lidový dům. Oproti minulému volebnímu období ale ČSSD přišla o 184 milionů.

Celkový přehled finančních výsledků voleb najdete zde:

Zajímavé jsou také personálie. Zdá se to být jakousi volební konstantou, ale do sněmovny se opět dostal matador ODS Marek Benda. Je tak nejdéle sloužícím členem dolní komory vůbec. Pomohly mu přitom opět preferenční hlasy.

Naopak jedna z komunistických ikon a obhájkyně některých lídrů minulého totalitního režimu Marta Semelová ze sněmovny vypadla. 

Všechny nově zvolené poslance najdete zde:

Chcete se podívat, jak se volilo na vesnicích a jak ve velkých městech? Můžete zde. Stačí si navolit správnou velikost.

Zde nabízíme jednoduché srovnání s výsledkem voleb v roce 2013. Je v něm dobře vidět propad TOP 09, komunistů a především ČSSD.

A nakonec velmi pozoruhodné srovnání výsledků voleb s tím, jak je předpovídaly předvolební průzkumy. "Sekly" se v řadě případů všechny agentury. Zajímavé ale je, jak obrovsky všechny shodně podcenily Starosty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist