Suverénním vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny je vládní hnutí ANO Andreje Babiše. Druhá skončila ODS s osmnáctiprocentním odstupem, což je nejvyšší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami v historii sněmovny. Na třetí místo dosáhli piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře.

Výrazně zabodovalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, naopak pro dosud nejsilnější vládní stranu ČSSD jsou výsledky debaklem. Pohoršili si také komunisté a lidovci. Pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých křesel těsně překonali ještě TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN).

Vývoj můžete sledovat v našem on-linu. Páteční start voleb jsme sledovali ve včerejší on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:05
Zahájení on-line reportáže

Vážení čtenáři, i v průběhu dneška pro vás budeme sledovat dění kolem voleb do Poslanecké sněmovny. Oprávnění voliči, kteří svůj hlas nevhodili do urny včera, si budou moct své poslance vybrat dnes mezi 8:00-14:00. První odhady výsledků voleb by mohly být známy krátce po uzavření volebních místností.

07:18
Fotogalerie: Babiš, Bartoš, Okamura nebo Zeman odvolili

Jak si za volební plentou upravil lístky předseda Pirátské strany Ivan Bartoš? Kteří další kandidáti na poslanecké křeslo už odvolili? A kdo doprovázel do volební místnosti prezidenta Miloše Zemana? Prohlédněte si fotogalerii.

Andrej Babiš volil ANO.

07:35
Nejstarší a nejmladší kandidáti

Nejstarší kandidátkou je důchodkyně Věra Špirková, která se bude ve věku 94 let ucházet o poslanecké místo v Praze za stranu Blok proti islamizaci - Obrana domova z 32. pozice.

Nejmladších kandidátů, tedy ve věku 21 let, je celkem 57. Mezi nimi je i na sociálních sítích populární Dominik Feri, který v Praze kandiduje za TOP 09 z posledního místa.

07:50
Sobotka a Štěch se chystají volit dnes

Mezi dnešní voliče budou patřit například premiér Bohuslav Sobotka nebo předseda Senátu Milan Štěch (oba ČSSD).

08:00
Druhý den voleb právě začal

S úderem osmé hodiny ranní začíná druhý den voleb do Poslanecké sněmovny. Hlasování se uzavře ve 14:00.

Volby - Ilustrační foto.

08:14
Kandidátkám dominují muži

Lídry kandidátek jsou jako obvykle převážně muži. Ze 140 možných čelných míst jich muži obsadili 114, ženy se v čele kandidátek objevují pouze v 26 případech. Nejvíce žen umístilo na první pozici kandidátních listin hnutí STAN, a to pět. ANO a Strana zelených vyšlou v čele listin do voleb čtyři ženy. Do boje z prvního místa naopak nevyslali žádnou ženu piráti.

08:40
Volby mohou způsobit zemětřesení ve vedeních stran

Výsledek sněmovních voleb nemusí znamenat jen zisk nebo ztrátu poslaneckých mandátů, výrazně může pohnout i děním uvnitř většiny politických stran. Pokud u voličů neuspějí, mohou vnitrostranická zemětřesení odstranit stávající lídry a na jejich místo dosadit nové. Hospodářské noviny analyzují možné osudy šesti velkých stran.

09:11
Chomutovští policisté zadrželi republikána Sládka

Policie v Chomutově v pátek večer zadržela předsedu republikánské strany Miroslava Sládka kvůli nepovolené kampani, kterou údajně porušil volební zákon. Krátce před půlnocí policisté Sládka propustili. Informoval o tom dnes server Deník.cz s odvoláním na vyjádření Sládkova místopředsedy Karla Fleischera na Facebooku strany.

09:48
Jakým profesím se věnují poslanečtí kandidáti?

Mezi kandidáty se nejčastěji objevují v kolonce zaměstnání řemesla jako živnostník, podnikatel či pracovník z oblasti vzdělávání nebo zdravotnictví.

Někteří poslanečtí kandidáti se ale věnují méně tradičním profesím. Například Jiří Krátký, který kandiduje za Realisty, jako své zaměstnání uvedl "organolog", tedy odborník na varhany. Kristýna Paseková z uskupení Radostné Česko pracuje jako "trenérka tance u tyče" a Martin Strouhal ze Svobodných do kolonky zaměstnání napsal "welzlolog", což je označení pro člověka, který bádá ve stopách cestovatele Jana Eskymo Welzla. Michal Bajer z hnutí Referendum o EU uvedl "válečný veterán", Vilém Rössler z SPO se zase označil za
"zakladatele FB skup. na podporu prezidenta M. Zemana".

10:41
Odvoleno už má i premiér Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka vhodil svůj hlas ve sněmovních volbách ve Slavkově u Brna. Poté, co přepustil post volebního lídra sociální demokracie Lubomíru Zaorálkovi, se plně soustředil na kampaň v Jihomoravském kraji, kde je jedničkou kandidátky ČSSD.

Na sociální síti Twitter Sobotka k hlasování uvedl: "Odvoleno! Volba byla jasná:):):)."

CR VOLBY SNEMOVNA SOBOTKA CSSD 259

11:08
Volí také vězni

Nechat propadnout svůj hlas nechtějí ani vězni. Například ve věznici v Kynšperku nad Ohří projevilo zájem zúčastnit se voleb asi 600 z 800 vězňů, kteří mohou volit.

"V pátek se nevolilo, protože řada vězňů byla na práci. Dnes mají možnost odvolit," řekl jeden z členů vězeňské volební komise.

11:25
Srovnání volební účasti podle ČSÚ
11:32
Kandidáti na prezidenta Drahoš a Horáček odvolili

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš vhodil svůj hlas do urny dnes dopoledne ve volební místnosti v pražských Lysolajích. K hlasování přišel se svou manželkou. "Mohu říct, že vždy volím strany, které zachovávají ústavnost, demokracii a naše ukotvení v Evropě," prohlásil Drahoš.

Jeden z jeho soupeřů o prezidentské křeslo Michal Horáček volil v Roudnici nad Labem. Svůj názor přijel vyjádřit společně se svou dcerou na koloběžce.

Horáček frčí

11:47
Komisaři z některých okrsků odhadují vysokou účast
12:00
Poslední dvě hodiny hlasování

Volební místnosti se uzavřou přesně za dvě hodiny, hned poté začne sčítání hlasů. 

12:20
Chovanec odvolil v Plzni

Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec už také dorazil k volbám. Hlasoval na Plzeňsku, kde se také uchází o přízeň voličů.

DOL

12:23
V zahraničí je o volby zájem

V Británii stojí Češi fronty.

12:28
Volební účast ve většině krajů byla dopoledne kolem 50 procent

Volební účast ve většině krajů Česka se pohybovala dnes před 11:00 kolem 50 procent. Na některých místech dosahovala až k 60 procentům. Vyplývá to z informací krajských úřadu a radnic.

12:35
Ve volebním štábu hnutí ANO panuje zatím klid
12:35
Účast je vysoká i na některých místech v Česku

Účast v jednom ze tří volebních okrsků obce Dobřichovice ve středních Čechách dosáhla hodinu a půl před uzavřením volebních místností už 74 procent. Uvedla to předsedkyně tamní volební komise Alena Wehle.

12:46
V Bruselu se kvůli volbám stála fronta

V Bruselu mají voliči o české parlamentní volby zájem, fronta čekajících se v sobotu dopoledne táhla občas až před dveře výstavních prostor Českého centra, kde se hlasování tradičně koná. Volební komise zde má na svých seznamech přibližně 700 lidí, navíc už dorazilo také okolo 200 českých občanů s voličskými průkazy.

12:54
Reportér HN dorazil do štábu pirátů
12:55
Špičky SPD míří do volebního štábu

Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala (vlevo) a člen předsednictva uskupení Radek Rozvoral míří do volebního štábu SPD. Výsledky parlamentních voleb budou v pražském sídle očekávat společně s dalšími členy a příznivci hnutí.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)Tomio Okamura přichází do volebního štábu SPD vPrazevoleb.

12:59
Starostové budou výsledky očekávat v pražské galerii

Hnutí Starostové a nezávislí bude volební výsledky očekávat v sedmém pražském obvodu v galerii The Chemistry Gallery. Na místě budou kromě příznivců a členů strany také novináři.

Starostové

13:01
V pražské volební místnosti v ZŠ na Strossmayerově náměstí je účast až 70 procent
13:02
Babiš dorazí do štábu ANO, až budou jasné výsledky
13:07
Příprava probíhá i ve štábu ODS

Pomalu ožívat začíná také volební štáb občanských demokratů.

CR ODS SNEMOVNA VOLBY 332 1

 

13:19
V jednom opavském okrsku se bude hlasovat o hodinu déle

V opavském okrsku, kde se ráno zpozdilo otevření volební místnosti a musela tam být ošetřena členka komise, se bude hlasovat až do 15:00. O rozhodnutí okrskové komise informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová.

13:23
V lidoveckém sídle

Společně budou vyhlášení výsledků parlamentních voleb sledovat také lidovci. Kromě příznivců strany jsou v pražském štábu KDU-ČSL také kamery novinářů.

CR KDU CSL SNEMOVNA VOLBY 338

13:25
Volební štáb TOP 09

Na sledování společného úspěchu, či neúspěchu je připravená také strana TOP 09. Stejně jako většina konkurenčních uskupení i TOP 09 se sejde v Praze.

CR TOP 09 VOLBY SNEMOVNA WEBFOTO 339

13:29
Redaktorka HN Kateřina Frouzová míří do štábu ANO
13:35
Na Vysočině volí fanoušci Ortelu
13:38
Bežci si volí poslance během závodu

Někteří z účastníků běžeckého závodu Trailmaniacs na Slapech si vybírají poslance během závodu. Voličský průkaz, který jim umožní volit ve volební místnosti v Nahorubech na Benešovsku, si vyřídilo deset až 15 běžců.

První z nich odvolil zhruba v 10:45, poslední má do místnosti přiběhnout pět minut před koncem voleb, uvedl jeden z pořadatelů Ondřej Kutiš.

CR ZAJIMAVOSTI VOLBY KONDICE STREDOCESKY 337

13:40
Farský dorazí do volebního štábu STAN po třetí hodině
13:41
Krojované volby na Slovácku

Členové Březolupské chasy odevzdali svůj hlas v obci Březolupy na Uherskohradišťsku, kde se dnes konaly tradiční slovácké hody. 

CR VOLBY SNEMOVNA ZLINSKY 357

13:44
V obci Rataje na Zlínsku přišly k volbám dvě třetiny lidí

Od naší zpravodajky Martiny Vincencové: V malé obci Rataje ve Zlínském kraji byla půl hodiny před uzavřením volebních místností účast přibližně 65 procent.

20171021 132703

 

13:50
Na volební výsledky netrpělivě čekáme i my v karlínském newsroomu
13:51
Do štábu ČSSD dorazil Špidla
13:52
Piráti přijedou do štábu přesně ve dvě hodiny
13:53
Ve štábu ANO jsou zatím jen novináři
13:57
Poměrně vysoká účast v Jihomoravském kraji

Jihomoravský kraj hlásí relativně vysokou volební účast. K 13. hodině odvolilo 58,45 procenta voličů.

13:58
Do štábu ANO dorazila Šlechtová
14:00
Volby končí

Možnost vybrat si poslance s úderem 14. hodiny končí. Začíná sčítání hlasů. Někteří kandidáti a příznivci jednotlivých stran očekávají výsledky společně ve volebních štábech. Další čekají až na předběžné výsledky a dorazí později. Na místě jsou i novináři. Průběžné výsledky vám přineseme on-line.

14:03
Sčítání hlasů sledujeme on-line
14:03
Šlechtová odmítá koalici s lidovci
14:04
Ráda by vedla ministerstvo
14:09
Ve štábu SPD zasahuje policie

Ve volebním štábu strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, kde příznivci uskupení společně sledují výsledky voleb, údajně zasahuje policie. Uvedl to na sociální síti Twitter novinář Jiří Hynek. "Pořadatel ji zavolal na neakreditovaného novináře," vysvětluje na Twitteru Hynek důvod policejního zásahu.

14:12
Výsledky podle včerejšího průzkumu agentur STEM a STEM/MARK

Poslední volební model agentur STEM a STEM/MARK pro televizi Nova, konaný ke 20. 10. přisoudil hnutí ANO 26-27 procent, KSČM a SPD shodně 12-13 procent, ČSSD 9-10 procent hlasů. O další procentní bod zaostávala ODS s piráty, těsně nad pěti procenty byli KDU-ČSL a TOP 09.

14:17
Netrpělivost v řadách ODS
14:18
Předseda sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček z ČSSD přichází do volebního štábu své strany

Předseda sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček z ČSSD přichází do volebního štábu své strany.

14:18
Šlechtová: Z kampaně jsem byla v šoku

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která dorazila do volebního štábu ANO jako jedna z prvních, novinářům řekla, že z volební kampaně byla v šoku. A to hlavně kvůli tomu, jak na sebe politici v kampani útočili.

14:18
Výsledek pod 15 procent je "menší úspěch", říká ministr Chvojka
14:20
ČSÚ čeká na výsledky
14:21
Bartoše přivezl pirátský autobus
14:28
Policejní mluvčí potvrdil incident ve štábu SPD

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan potvrdil incident ve štábu SPD. "Ve třičtvrtě na dvě jsme přijali oznámení pořadatele, že se snaží vyhostit z místa novináře, který není akreditován," uvedl Hulan, který ale zatím neví, jak konflikt skončil.

14:31
První data jsou z Kostelce nad Vltavou. Vedou ČSSD a TOP 09

První data dorazila z Kostelce nad Vltavou v okrese Písek. Vyrovnaný boj tu svádějí ČSSD a TOP 09 (22,7 %), v závěsu jsou KSČM a ANO (18,2 %).

14:32
SPD zrušila akreditaci novinářům HN

Volební štáb SPD zrušil akreditaci reportérům Aktuálně.cz a Hospodářských novin. Do štábu však nepustili ani kameramana, který akreditaci původně dostal. "S médii a novináři, kteří hnutí SPD pouze účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty zájem spolupracovat nemáme," napsalo hnutí v e-mailu.

14:34
Podle prvních výsledků by se ODS do sněmovny nedostala
14:35
Dienstbier chce změnit ČSSD
14:37
Novinářská přesilovka v ODS
14:38
Pekarová Adamová z TOP 09 sází na dvouciferný výsledek své strany
14:38
Živě z lidoveckého tábora

Zástupci lidovců (vpředu zleva) Jan Wolf, Pavel Svoboda, Pavel Hořava, Roman Gaudin a Jan Bartošek ve volebním štábu KDU-ČSL v Praze, kde společně sledují výsledky voleb. 

CR KDU CSL SNEMOVNA VOLBY 425

14:39
Koláče místo koblih
14:40
Piráti zdraví novináře
14:41
Ve štábu Zelených je fotograf Economie Adam Hecl
14:42
Do štábu ODS přišel místopředseda Kupka
14:43
Ťok komentuje volby
14:44
Premiér děkoval voličům
14:47
Oficiální stránka ČSÚ nefunguje

Oficiální internetová stránka Českého statistického úřadu, na níž úřad zveřejňuje průběžné výsledky voleb, nefunguje. Zřejmě kolabuje pod náporem uživatelů. 

"V tuto chvíli řešíme krátkodobý výpadek na straně externího dodavatele. Médiím dodáváme data alternativní cestou," řekla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. Bližší podrobnosti zatím neznala.

14:47
Sečtený je i první zahraniční okrsek
14:53
Ve štábu pirátů vypadl internet
14:56
ČSÚ radí používat web volbyhned.cz
14:57
Sečteno pět procent okrsků

Záložní web Českého statistického úřadu: Po 5 % sečtených okrsků je pořadí následující: ANO (31,7 %), SPD (11,5 %), KSČM (10,1 %), piráti (9,0 %) ODS (8,6 %), ČSSD (7,9 %), STAN (5,5 %), TOP 09 (3,3 %).

14:59
Místopředsedkyně ODS Udženija komentuje první výsledky

"V naší kampani jsme dlouhodobě varovali, že hrozí vláda hnutí ANO s podporou SPD nebo komunistů," komentovala první výsledky místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

15:02
Předseda TOP 09 čeká na volební výsledky v kavárně Louvre
15:03
Ministryně Marksová by byla ráda za 10 procent
15:04
Bělobrádek doufá, že lidé volili demokratické strany
15:06
Sečteno více než 10 procent okrsků
15:08
Předseda Pirátů Ivan Bartoš přichází do volebního štábu své strany

Předseda Pirátů Ivan Bartoš přichází do volebního štábu své strany.

15:08
Herman doufá v sedm procent hlasů

Pražský lídr KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman by považoval za úspěch, kdyby lidovci získali ve volbách přes sedm procent hlasů.

Věří, že se toho podaří dosáhnout. V minulých volbách získala strana 6,7 procenta hlasů. Herman novinářům v lidoveckém volebním štábu také řekl, že věří, že se po volbách podaří sestavit stabilní vládu.

Daniel Herman ve volebním štábu lidovců.

15:11
Podle predikce Medianu by se TOP 09 do sněmovny nedostala

Volební predikce agentury Median: Volby vyhraje ANO s 29,1 %. Druhá bude ODS s 11 procenty, piráti získají 10,6 %, SPD 10,4 %, KSČM rovných osm procent, ČSSD 7,4 %, STAN 7,0 %, KDU-ČSL 5,9 %. TOP 09 by se nedostala do sněmovny, predikce jí přisuzuje 4,2 %, zeleným pak 1,6 %.

15:12
Sedm procent pro ČSSD? Je to vážné, říká Hamáček
15:15
Volební účast je zatím téměř 60%

Volební účast je zatím 59,30 procenta.

15:15
Volební štáb KSČM

Volební štáb KSČM

15:15
Kupka nevěří, že se dostane do sněmovny

Místopředseda strany a radní Středočeského kraje Martin Kupka by dvouciferný výsledek považoval za velký úspěch. "Pro nás je důležité, aby bylo vidět, že občanští demokraté v důvěře veřejnosti rostou," řekl.

Kupka kvůli svému angažmá ve středních Čechách kandiduje na 31. místě. To, že by ho voliči "vykroužkovali" do sněmovny a on se musel rozhodovat mezi dvěma funkcemi, považuje za nepravděpodobné. "Já jsem dokonce na zadní straně volebního lístku. Pravděpodobnost, že bych přeskákal do sněmovny, není velká," dodal.

Místopředseda Občanské demokratické strany (ODS) Martin Kupka přichází do volebního štábu ODS.

15:19
SPD a KSČM na druhém a třetím místě? Běhá mi mráz po zádech, říká Gazdík
15:20
Sečteno 20 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 20 % okrsků: ANO (31,6 %), SPD (11,6 %), KSČM (9,4 %), ODS (9,4 %), piráti (9,3 %), ČSSD (7,9 %), KDU-ČSL (6,1 %), STAN (5,2 %), TOP 09 (3,6 %).

15:22
Ťok děkuje voličům
15:23
Hamáček nevěří, že se výsledek ČSSD zlepší
15:24
S lidovci se nevládlo jednoduše, říká Ťok
15:26
TOP 09 je zatím mimo sněmovnu
15:27
Opusťte náš štáb. SPD nepustilo kameramana Economie do volebního štábu

 

15:30
Sečteno 30 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 30 % okrsků: ANO (31,7 %), SPD (11,6 %), ODS (9,6 %), piráti (9,4 %), KSČM (9,1 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (3,8 %).

15:33
Vedení ČSSD bude jednat v 16 hodin
15:35
Za výpadek Volby.cz můžou technické problémy

Výpadek webu Volby.cz je podle ČSÚ způsoben technickými problémy. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," řekla mluvčí.

15:37
Přes 50 procent pro ANO, SPD a KSČM by byla porážka, říká Kalousek

Pokud ANO, komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie dohromady posbírají ve volbách víc než polovinu hlasů, bude to porážka, ať už se dostane TOP 09 do sněmovny, nebo ne. České televizi to po sečtení zhruba čtvrtiny volebních okrsků řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. O tom, zda bude pokračovat v čele strany, bude informovat v úterý předsednictvo.

Kalousek řekl, že z výsledků není nervózní, byť TOP 09 podle nich zatím nepřekročila pětiprocentní hranici a neobhájila by svou pozici ve sněmovně. "Je velmi pravděpodobné, že se voliči rozhodli, že nesystémové strany ANO, SPD a KSČM budou mít více než 50 procent. To je důvod k obavám bez ohledu na to, jaký bude výsledek TOP 09," řekl. Pokládal by to za neúspěch pro celou republiku.

15:37
Místopředseda Kupka: ODS nebude spolupracovat s komunisty a Andrejem Babišem

 

15:40
Sečteno 40 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 40 % okrsků: ANO (31,6 %), SPD (11,5 %), ODS (9,8 %), piráti (9,6 %), KSČM (8,9 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %), TOP 09 (3,9 %). Dál už je velká mezera. Bez šance jsou Svobodní (1,4 %), zelení (1,3 %) i Rozumní (0,8).

15:41
Web Volby.cz opět funguje
15:41
Piráti v Praze uspěli

Piráti podle průběžných výsledků nad očekávání uspěli v Praze. Zatím mají přes 18 procent hlasů, předstihlo je jen hnutí ANO s téměř 20 procenty.

15:42
Pokud by lidovci kandidovali se STAN, byli by druzí

Pokud by lidovci kandidovali ve volební koalici spolu se STAN, podle průběžných výsledků by skončili ve volbách druzí.

15:43
Co dělá ČSSD špatně? Přebírá témata extrémistům? Jiří Dienstbier se vyjádřil k volbám

 

15:43
Pro nás je to práce a zábava. Ivan Bartoš vítal ve volebním štábu novináře

 

15:44
Tipovali jsme výsledek kolem 10 procent, říká Michálek
15:48
Opulentní kampaň ČSSD vedla ke katastrofálnímu výsledku
15:49
Sečteno 50 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 50 % okrsků: ANO (31,4 %), SPD (11,5 %), ODS (10,0 %), piráti (9,7 %), KSČM (8,7 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %), TOP 09 (4,0 %).

15:50
ANO by mělo 81 mandátů

Hnutí ANO Andreje Babiše by podle průběžných výsledků získalo 81 mandátů.

15:52
Agentura Median aktualizovala predikci konečných výsledků
  • ANO: 29,8 %
  • ODS: 11,5 %
  • Piráti: 10,4 %
  • SPD: 9,9 %
  • KSČM: 8 %
  • ČSSD: 7,2 %
  • STAN: 6,3 %
  • KDU-ČSL: 5,8 %
  • TOP 09: 4,5 %
15:52
Kalousek se bojí více než 50 procent pro nesystémové strany

"Je velmi pravděpodobné, že se voliči rozhodli, že nesystémové strany ANO, SPD a KSČM budou mít více než 50 procent. To je důvod k obavám bez ohledu na to, jaký bude výsledek TOP 09," řekl Miroslav Kalousek.

Předseda TOP 09 ve volebním štábu strany.

15:53
Lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zatím z výsledků není nadšený

"Ta čísla nejsou taková, jaká jsme očekávali, uvidíme, jak dopadne celý výsledek. Posledních sedm let byl lepší výsledek než ve volbách předcházejících, zatím to tak nevypadá, byl bych rád, kdyby to bylo přes šest procent, uvidíme. Jsme připraveni i na opozici," řekl Bělobrádek.

15:54
ODS nad 10 procenty
15:56
Na špičky ČSSD se zatím čeká
15:57
Jak dopadnou Zaorálek, Sobotka a Bělobrádek?
15:58
Chovanec: ČSSD nemusí být za každou cenu vládní
15:58
Komunisté vykládají novinářům o svých hrdinech
16:00
Ve štábu ANO je řada zahraničních novinářů
16:00
Farského průběžné výsledky děsí

Volební lídr hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský považuje průběžné výsledky voleb za trochu děsivé. Novinářům to řekl po příchodu do pražského volebního štábu strany. Podle něj nebude záviset ani tak na výsledcích jednotlivých stran, ale na tom, jestli demokratické strany budou mít dohromady ve sněmovně většinu.

Farský řekl, že hrozí to, že se spojí strana jednoho muže a jedné ideologie s obchodníkem se strachem. "Doufám, že tak hrozné to po součtu všech hlasů nebude," uvedl. Ohledně STAN podle něj platí to, že si hranici úspěchu stanovili na sedmi procentech. V průběžných výsledcích se aktuálně strana pohybuje těsně pod hranicí pěti procent.

Volební štáb hnutí Starostové a nezávislí (STAN) 21. října v The Chemistry Gallery v Praze. Na snímku je lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Farský (vpravo) při svém příjezdu.

16:01
Sečteno 60 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 60 % okrsků: ANO (31,1 %), SPD (11,4 %), ODS (10,2 %), piráti (9,8 %), KSČM (8,6 %), ČSSD (7,7 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %, po krátkém poklesu těsně pod pět procent jsou zase těsně nad ní), TOP 09 (4,2 %).

16:02
Bývalý volební manažer ČSSD Birke si nebere servítky
16:03
ANO už slaví
16:03
Pražskou lídryni ODS Černochovou mrzí propad TOP 09

"Asi se něco stalo," řekla pražská lídryně ODS Jana Černochová, když se z hlavní místnosti štábu ozval bouřlivý potlesk. A skutečně. Strana právě překročila 10 procent.

Jen pár minut předtím, ale Černochová přiznala, že výsledek kolem deseti procent není tak vysoký, v jaký doufala. Bývaly doby, kdy občanští demokraté útočili na zisky třetiny všech hlasů.

Poslankyni také mrzí propad TOP 09. "Byla to strana, s níž jsme čtyři roky stáli v Poslanecké sněmovně tak říkajíc na opozičních barikádách. Pokud jejich voliči dali přednost Starostům, tomu bych ještě rozuměla. Ale obávám se, že část jejich voličů přešla k pirátům, o kterých vlastně vůbec nevíme, co ve sněmovně budou dělat, koho budou zastupovat a jakým způsobem," řekla starostka Prahy 2.

Poslankyně Občanské demokratické strany (ODS) Jana Černochová hovoří s novináři ve volebním štábu ODS

16:03
Do štábu ANO dorazil Stropnický
16:05
Nejlepší piráti na světě
16:07
Stránka Volby.cz opět nefunguje
16:08
ČSSD podle Chovance zatím nebude jednat o vládě

ČSSD zatím nepovede vyjednávání o vládě, se ziskem okolo osmi procent by to bylo podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa sociální demokracie Milana Chovance úsměvné. Chovanec to řekl novinářům při příchodu do pražského Lidového domu, kde se od 16:00 schází grémium strany. Chovanec počítá s tím, že strana se zkonsoliduje v opozici a v řádu měsíců uspořádá mimořádný sjezd, který zvolí nové vedení.

"Bude to kolem 20 mandátů, nebo mírně pod, takže žádná velká síla," uvedl Chovanec. V takovém okamžiku podle něj není "nemravné" odejít do opozice. "S tím nemáme problém. Být za každou cenu ve vládě je zbytečné, počkáme, kdo bude vyjednávat. My zatím vyjednávání nepovedeme, s osmi procenty by to bylo úsměvné," řekl.

Zástupci ČSSD sledovali 21. října v Lidovém domě v Praze výsledky sněmovních voleb. Statutární místopředseda strany Milan Chovanec hovoří s novináři

16:09
Nálada u komunistů se zhoršila

Poté, co ČSÚ zveřejnil průběžné volební výsledky a komunisté se objevili na pátém místě za piráty, se nálada změnila. Špičky strany odešly do ústraní a novináři, kteří chtějí udělat nějaký rozhovor, musí čekat. Předseda KSČM Vojtěch Filip zatím do sídla strany nedorazil. Podle informací by měl přijet kolem 16 hodiny.

16:10
Kalousek věří v budoucnost eurozóny, o naši se bojí
16:10
Babiš si může vybrat z ODS, SPD nebo pirátů
16:11
Sečteno 70 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 70 % okrsků: ANO (30,9 %), SPD (11,2 %), ODS (10,4 %), piráti (9,9 %), KSČM (8,4 %), ČSSD (7,6 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,02 %), TOP 09 (4,3 %).

16:13
Velká radost
16:16
Pirát u pirátů
16:19
Výsledky můžete sledovat v interaktivní grafice
16:23
Výsledek KSČM je Pyrrhovo vítězství, myslí si Kováčik

Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nepovažuje prozatímní výsledek KSČM za dobrý, pokládá ho za Pyrrhovo vítězství. Nevyloučil ani nevyvrátil možnost, že by KSČM podporovala menšinovou vládu hnutí ANO.

Kováčik také naznači, že jiné strany mohly těžit z kauzy těžby lithia v Krušných horách, o které jednala sněmovna na popud komunistů v předvolebním týdnu. "Smetanu slízl někdo jiný," řekl.

Zástupci KSČM sledují výsledky sněmovních voleb. Pavel Kováčik

16:27
Nejvíc preferenčních hlasů v Praze získal Klaus mladší

Po sečtení 30 procent okrsků v Praze získal zatím největší počet preferenčních hlasů Václav Klaus mladší (ODS, 5348 hlasů) před Karlem Schwarzenbergem (TOP 09, 4733). Schwarzenbergovi to ale nemusí být nic platné, protože TOP 09 je zatím výrazně pod pětiprocentním prahem vstupu do sněmovny.

16:28
Lidovci sledují i výsledky hnutí STAN

Ve volebním štábu KDU-ČSL se sledují nejen vlastní výsledky, ale i výsledky hnutí STAN, s kterým měli lidovci původně tvořit koalici, nakonec se ale rozešli. Na tabletu si vyhledává výsledky v jednotlivých krajích i ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Teď budou dobíhat velké okrsky z měst, ukáže se, jak se to promítne. Bude klíčové, jestli STAN získá nad pět procent, protože to bude mít význam při přepočtení mandátů v jednotlivých krajích. Ale spíš mám obavu, že ve velkých městech se bude pozice STAN oslabovat a pozice TOP 09 může narůstat," míní Jurečka.

On sám považuje rozchod se STAN za chybu.

16:29
Sečteno 80 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 80 % okrsků: ANO (30,7 %), SPD (11,2 %), ODS (10,6 %), piráti (10,1 %), KSČM (8,3 %), ČSSD (7,6 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,03 %), TOP 09 (4,5 %).

16:29
Největším poraženým je euro
16:29
Babiš překročil hranici 30 tisíc preferenčních hlasů

Andrej Babiš ve středních Čechách právě překročil hranici 30 tisíc preferenčních hlasů - po sečtení 74,8 procenta okrsků jich má 30 458. S odstupem druhá je hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) s 8987 a těsně pod osmi tisíci je třetí Tomio Okamura.

16:30
Osloví ANO ČSSD a lidovce?
16:31
Sobotka je zklamaný
"Když jsem se podíval na ta první čísla, tak ten pocit byl zklamání," řekl premiér Bohuslav Sobotka k průběžným výsledkům. Zároveň Sobotka zmínil, že je znepokojivý vzestup extremistických stran.
16:32
O setrvání v čele TOP 09 se Kalousek rozhodne ještě dnes večer

Ve štábu TOP 09 začíná přibývat vážných pohledů. Po sečtení 75 procent hlasů strana stále nepřesáhla sněmovní hranici. Že by se po osmi letech od svého založení partaj do dolní komory nedostala, ale zatím stále nikdo v sále nepřipouští.

Čeká se na sečtení pro stranu klíčových krajů - Prahy a středních Čech. Po nich bude nejspíš definitivně jasno.

Šéf strany Miroslav Kalousek dorazil do štábu krátce před třetí hodinou v dobré náladě. Už po hodině jsou ale v jeho tváři patrné obavy. A připouští spoluzodpovědnost za možná historický propadák strany.

"Je údělem šéfa nést největší zodpovědnost," řekl na dotaz. O tom, jestli jako předseda strany skončí, se rozhodne ještě dnes večer.

"U nás je to jednoduché, celorepublikový sněm máme v listopadu. Jestli se budu znovu ucházet o předsednický post, rozhodnou výsledky voleb," připouští.

16:32
Drahoš: Největší změna od roku 1989
16:33
Kroužkovací jízda ODS v Praze

V Praze, kde je zatím sečtena třetina hlasů, se už celkem jasně ukazuje jedna věc - vítězem sběru preferenčních hlasů bude trojka na kandidátce ODS Václav Klaus mladší. Má jich průběžně víc než Karel Schwarzenberg či Martin Stropnický.

Je to zároveň "smutná" zpráva pro jeho stranického kolegu Marka Bendu.

Ten býval v minulosti občanskodemokratickým přeborníkem v této disciplíně a do sněmovny, v níž sedí s malými přestávkami od roku 1993, se dostal v letech 2010 i 2013 právě díky kroužkování. Nyní však zaostává jak za Klausem, tak za Bohuslavem Svobodou, Janou Černochovou i bývalým šéfem Ústavu totalitních režimů Pavlem Žáčkem.

16:35
Lidé si uvědomí, že se mají k demokracii vrátit, myslí si Bohuslav Svoboda

"Průběžný výsledek pro mě znamená jednu vynikající věc – ODS překračuje hranici 10 procent a je vlastně jediná z klasických stran, která získává body nahoru. Je to ukázka toho, že pravicová politika v této zemi je vnímána pozitivně," uvedl bývalý pražský primátor a čtyřka za ODS v metropoli Bohuslav Svoboda.

K výsledkům ANO a SPD podotkl, že lidé teď volí nedemokratické strany, ale v průběhu příštích čtyř let si uvědomí, že se mají k demokracii vrátit.

"My se vrátíme k číslům, která jsme měli, protože demokracie a svoboda nakonec prostě musí zvítězit," doufá Svoboda.

16:36
Skvělé by bylo, kdybychom byli druzí, říká Josef Skála
16:37
Strana svobodných občanů získá státní příspěvek

Strana svobodných občanů postupně zesílila na 1,5 %. Sněmovna je pro ně mimo možnosti, nicméně s tímto výsledkem právě postoupili na úroveň, kde získají stokorunu za každý hlas. Naopak Strana práv občanů, zaštítěná prezidentem Miloše Zemana, může s 0,37 % na státní příspěvek zapomenout.

16:38
Předsedu ODS uvítal ve štábu bouřlivý potlesk.
16:39
U Zelených panuje dobrá nálada
16:40
Bartoš vyloučil spolupráci s Babišem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po sečtení volebních výsledků v třetině okrsků zopakoval, že jeho strana vyloučila vládní spolupráci s ANO i tichou podporu tohoto hnutí kvůli trestně stíhaným představitelům Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Za důvěryhodné naopak považuje politiky hnutí STAN.

Zopakoval, že nechce jít do vlády s lidmi, kteří mají například korupční minulost. Vyloučil koalici s SPD a KSČM. "Obě strany nepovažujeme za demokratické. Vyloučili jsme spolupráci s ANO i podporu menšinové vlády ANO," řekl Bartoš. Za důvěryhodné považuje například Jana Farského nebo Oldřicha Kužílka z hnutí Starostové a nezávislí.

S případnými koaličními partnery chce Bartoš řešit hlavně program. Spolupráci by si dokázal představit se STAN i s TOP 09, kde mu ale vadí osoba předsedy Miroslava Kalouska.

16:43
Výsledky naznačují, že SPD bude moct plnit program

Dosavadní výsledky voleb naznačují, že by hnutí Svoboda a přímá demokraice mohlo plnit program. Novinářům to řekl místopředseda hnutí Radim Fiala po sečtení třetiny hlasů, kdy strana měla 12 procent. Pokud by podle něj výsledek zůstal, tak by se splnil cíl hnutí a SPD by měla vlastní poslanecký klub.

"Dosavadní výsledek zatím nějak nepřeceňujeme. Nicméně to již něco ukazuje. Pokud by takto výsledek skončil, tak bychom splnili náš cíl, a to je mít v Poslanecké sněmovně svůj poslanecký klub, to znamená mít alespoň deset poslanců a prosazovat náš volební program," řekl Fiala.

16:45
SPD nevylučuje vládu s ANO

Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala nečeká, že by se průběžné výsledky voleb nějak výrazně měnily. Nevylučuje koaliční spolupráci SPD a hnutí ANO, odmítá ale, aby vládu vedl obviněný premiér. Předseda ANO Andrej Babiš byl obviněn kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Fiala také řekl, že jako podmínky pro spolupráci SPD klade přijetí zákona o referendu a odmítnutí migrace.

Průběžný výsledek, který SPD slibuje přes deset procent hlasů, označil Fiala za úspěch. Sečtení velkých měst podle něj bude pro hnutí znamenat snížení výsledku nanejvýš o jedno procento.

Cest pro povolební vyjednávání se podle Fialy otvírá více, spolupráci s ANO nevylučuje. Připomněl ale, že už dříve SPD odmítla, že by šla do vlády, jejíž ministři by čelili trestnímu stíhání. Babiš přitom před volbami odmítal svou neúčast ve vládě, kterou by sestavovalo ANO.

16:47
Nezvykle vážný Dominik Feri
16:48
Realisté hodnotí svůj průběžný výsledek

"Je za námi obrovský kus práce a ačkoli dnešní výsledek realisticky nemůžeme považovat za úspěch, hledíme s optimismem do budoucna," píší Realisté.

16:50
ANO by mělo nejdřív nabídnout spolupráci ČSSD a KDU-ČSL, prohlásil Faltýnek

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek navrhne, aby hnutí ANO s nabídkou spolupráce primárně oslovilo své dosavadní koaliční partnery ČSSD a lidovce. Mluvit o možné vládní spolupráci chce ale se všemi sněmovními stranami, a to na základě programových priorit. Premiérem by podle něj měl být šéf hnutí Andrej Babiš.

Neoficiální jednání by se podle Faltýnka měla rozběhnout už dnes v noci, vedení ANO čeká na příjezd Babiše do volebního štábu.

16:51
Sečteno 90 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 90 % okrsků: ANO (30,4 %), SPD (11,0 %), ODS (10,8 %), piráti (10,3 %), KSČM (8,1 %), ČSSD (7,5 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (4,7 %).

16:52
Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dorazil do volebního štábu strany
16:53
K urnám přišlo asi 60 procent voličů

Volební účast je relativně vysoká. K volbám přišlo zhruba 60 procent voličů.

16:55
Klaus mladší: Podpora Pražanů mě těší

"Mám výrazně nejvíce preferenčních hlasů z ODS v celé republice. Podpora Pražanů mě pochopitelně těší," uvedl Václav Klaus mladší, který za ODS v metropoli kandiduje na třetím místě.

16:58
Likvidace české levice
17:01
ČSSD si umím představit jako partnera, ale bez Bohuslava Sobotky, říká Faltýnek

 

17:02
Kalousek: Mám obavu z budoucnosti. Za výsledek TOP09 nesu odpovědnost já

 

17:02
ANO podle krajů

Nejvíce na Ústecku (37,53 %) a Karlovarsku (35,48 %), nejméně Praha (zatím 20,82 %) a jižní Morava (27,59 %).

17:03
SPD podalo trestní oznámení na novináře, který chtěl bez akreditace do volebního štábu

Tomio Okamura v ČT řekl, že je rád, že myšlenky SPD stran prosazování demokracie našly podporu voličů. Hnutí před pár minutami dalo trestní oznámení na novináře, který se chtěl bez akreditace dostat do volebního štábu. Následně Okamura předal mikrofon zpěváku Aleši Brichtovi, je ve štábu také. Brichta následně zazpíval českou hymnu, lidé z SPD se k němu přidali. "Snad to nezmrvím a zazpívám to správně, jak to mělo bejt," uvedl hymnu Brichta.

17:03
ANO bude vzhůru celou noc

Předsednictvo ANO začne povolební vyjednávání hned. "Budeme to řešit, okamžitě a celou noc," řekl Faltýnek s tím, že čeká, až dorazí předseda Andrej Babiš.

17:04
Místopředsedkyně TOP 09 se vsadila o tele, že její strana získá dvouciferný výsledek. Zdá se, že prohrála.

 

17:05
Premiér Bohuslav Sobotka netají zklamání nad výsledky ČSSD

 

17:06
Oznámí vedení ČSSD rezignaci?
17:07
Jiří Pospíšil vstupuje do TOP 09
17:10
Fiala: Budeme svádět boj o demokratické hodnoty

 

17:10
Největší drama je ve štábu TOP 09

Největší drama je ve štábu TOP 09. Pomalu stoupá, ale stále jí chybí 12 setin procenta na překročení pětiprocentní hranice do sněmovny. Ještě ale zbývá sečíst 5 procent okrsků. Jistotu už asi mají Starostové s 5,12 procenty.

17:11
Okamura si nedovede představit vládu s obviněným premiérem

"S trestně obviněným premiérem si nedokážeme představit být ve vládě," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

17:13
Sečteno 95 procent okrsků

Průběžné výsledky, sečteno 95 % okrsků: ODS se dostala před SPD, KSČM spadla pod osm procent, STAN se do sněmovny dostane, TOP 09 stále drží naději.

ANO (30,2 %), ODS (11,0 %), SPD (10,9 %), piráti (10,5 %), KSČM (8,0 %), ČSSD (7,4 %), KDU-ČSL (5,8 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (4,91 %).

17:14
Radost u ODS
17:15
ANO chce fungující koaliční vládu co nejdříve

Hnutí ANO se bude snažit co nejdříve vytvořit fungující a produktivní koaliční vládu, řekla dnes v reakci na průběžné výsledky sněmovních voleb středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Zda se jako budoucí poslankyně vzdá funkce v čele kraje nebo jak jinak s novou situací naloží, zatím neví.

"Já to teď vůbec neumím říct, rozhodnu se během pár týdnů," uvedla.

Připomněla, že prezident Miloš Zeman chce svolat zasedání sněmovny s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. "Mám tedy dost času na to, abych s rozhodla," řekla Pokorná Jermanová.

17:16
ČSSD je v Praze slabší než obvykle...
17:17
Předseda Zelených odchází z funkce
17:18
Tisková konference ČSSD posunutá o půl hodiny
17:20
Decimace ČSSD
17:21
TOP 09 má pět procent

TOP 09 přesáhla 5procentní hranici pro vstup do sněmovny.

17:22
Jestli STAN projdou, bude to díky středním Čechám a Liberecku
17:26
Pohřeb ČSSD
17:29
Přepočet hlasů na mandáty

17:29
Zelení si nové vedení zvolí v lednu

Matěj Stropnický oznámil, že okamžitě odstupuje z čela Zelených. Podle svých slov nebyl spokojen s kampaní strany. Strana si nové vedení zvolí v lednu, kdy uspořádá sjezd. Zelení ve sněmovních volbách podle dosavadních výsledků nezískali ani 1,5 procenta. "Výsledky nejsou dobré, co k tomu říct," uvedl Stropnický. Doufá alespoň v dosažení důležité hranice 1,5 procenta, aby strana mohla díky příspěvkům státu dále pracovat.

Zelení podle Stropnického zůstávají v Senátu, jehož vliv stoupne ve chvíli, kdy se vlády ujme ANO. "Senát bude důležitou pojistkou," konstatoval.

17:30
Okamura vydělal 52 milionů
17:31
Tisková konference TOP 09 začne v 18 hodin

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se k výsledkům voleb vyjádří na tiskové konferenci kolem 18:00 hodiny. Kolem půl páté štáb strany opustil, o něco později dorazil čestný místopředseda strany Karel Schwarzenberg, který se zatím k předběžným výsledkům odmítl vyjadřovat.

17:31
Václav Klaus mladší není s výsledkem ODS příliš spokojený
17:32
STAN ve vládě? Šance je nulová
17:32
Proč ČSSD propadla?
17:33
Místopředseda Zelených Berg: Budeme hledat nového lídra

 

17:34
Horáček: Výsledek ANO je bezprecedentní, s takovou mocí se pojí obrovská odpovědnost

ANO je podle kandidáta na prezidenta Michala Horáčka nesmírně silným vítězem voleb. Obrovskou moc může využít prospěšně, třeba k zahájení důchodové reformy. Hrozí ale podle něj také nebezpečí opojení mocí. Porážku ČSSD označil za drtivou.

"Jsme svědky podivuhodného úkazu, vítěz voleb je nesmírně silný. To jsme tady neměli," poznamenal. ANO si podle něj může vybrat jakéhokoli koaličního partnera, kterého navíc bude moci kdykoli vyměnit. "Něco takového je bezprecedentní. S takovou obrovskou mocí se pojí obrovská odpovědnost. Je možné, že takovou silnou politickou pozici lze využít velmi prospěšně, třeba konečně udělat důchodovou reformu," řekl.

Zároveň vidí nebezpečí opojení moci. "Zejména, pojí-li se s mocí mediální a finanční," podotkl. Jako důležitou proto vidí úlohu příštího prezidenta, který může být protiváhou systému a případná nebezpečí eliminovat.

17:34
ANO, SPD a KSČM už nemají ústavní většinu

ANO, SPD a KSČM podle průběžných výsledků po sečtení 96,3 % okrsků už nemají ústavní většinu ve sněmovně. Babišovo hnutí má 81 poslanců, SPD 22, KSČM 16. Celkem 119.

17:35
Bělobrádek: Zatím to na naši vládní účast nevypadá, připravujeme se do opozice

 

17:37
Nejmladší poslanec v historii
17:38
Klaus mladší nevěří, že by se s ODS ostatní bavili o vládě

"Myslím, že s námi se nikdo o vládě bavit nebude," řekl Václav Klaus mladší.

17:39
Farský bude poslancem

Volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský se stane poslancem.

17:39
ANO čeká na Babiše
17:40
"Nechci, aby kdokoliv dneska vyvozoval osobní odpovědnost," řekl Chovanec

ČSSD chystá na jaře mimořádný sjezd. "Jsme připraveni obhájit pozici před našimi členy, debatovat s nimi a nastolit restart," řekl předseda Milan Chovanec. Strana utrpěla výsledkem 7,3 % naprostý debakl, v samostatné historii ČR je to výrazně nejhorší výsledek. "Nechci, aby kdokoliv dneska vyvozoval osobní odpovědnost, není k tomu žádný důvod," uvedl ale Chovanec.

17:40
ANO zatím neřešilo, jaká ministerstva bude chtít

Podle vysoce postaveného člena ANO se zatím nemluvilo o tom, jaká ministerstva bude Babišovo hnutí chtít pro sebe získat.

Částečně se však mluvilo o ministerstvu vnitra, které má pod sebou policii.

Hnutí ANO však neví, koho by do čela klíčového resortu postavilo. Padlo ovšem jméno ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

Existuje ale i možnost, že v případě, že by ANO složilo koalici znovu s ČSSD, mohli by si ministerstvo vnitra nechat sociální demokraté. "Ale jedině bez Milana Chovance," řekl HN vysoce postavený člen hnutí ANO.

17:43
Feri nás zachránil, skandovali ve volebním štábu TOP 09
17:45
Vítězství ve všech krajích

Hnutí ANO zvítězilo ve všech krajích.

17:45
Většinová koalice s ODS nebo SPD

Většinovou dvoučlennou koalici by nyní (sečteno 96,3 % okrsků) ANO mohlo utvořit s ODS (103 hlasů) a SPD (102 hlasů).

17:46
Nejvíce stran v historii

V letošních sněmovních volbách získalo poslance devět stran. Je to rekordní počet od vzniku samostatné ČR. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a také TOP 09.

Doposud nejvíce stran mělo zastoupení ve sněmovně po rozdělení Československa, kdy v dolní komoře Parlamentu bylo osm stran.

Po minulých sněmovních volbách bylo ve sněmovně sedm poslaneckých klubů.

17:48
Osm procent není žádná sláva, prohlásil Klaus mladší

Rekordman v preferenčních hlasech Václav Klaus mladší při příchodu do štábu ODS poděkoval voličům.

"Je to pro mě zadostiučinění a myslím, že je to jasný signál, že voliči ODS chtějí, aby takovéto hlasy na pravici zaznívaly a převažovaly," řekl a dodal, že řešit jeho případnou kandidaturu na předsedu strany je předčasné. "Případně to oznámím," uvedl.

K výsledkům uvedl, že ODS míří do opozice.

"Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili s osmi procent na jedenáct, tak to světoborná sláva není," řekl a dodal, že strana podle něj měla "možnost a sílu sáhnout si třeba na 17 procent". "Ale strategie cílit na voliče TOP 09, kteří stejně utekli k pirátům, nebyla moc úspěšná," podotkl.

17:51
Briefing STAN začne kolem šesté
17:53
Kalousek bude pokračovat v boji s Babišem

 

17:55
ČSSD nechce spolupracovat s obviněnými politiky

Sociální demokracie podmiňuje jednání o vládě programovým průnikem. Neumí si také představit spolupráci s obviněnými politiky, řekl dnes novinářům úřadující šéf strany Milan Chovanec. 

"Sociální demokracie utrpěla políček, je třeba vzít tento výsledek v potaz a zamyslet se, co dál," uvedl Chovanec. Strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny volebního propadáku. "Jedním z východisek bude svolání sjezdu na jaře příštího roku," uvedl.

Pro jednání o účasti na vládě má ČSSD podle jeho slov dvě podmínky. První je programový průnik. "Neumíme si také představit, že bychom spolupracovali s politiky, kteří jsou obvinění," řekl. Záleží podle něj, zda bude ANO trvat na nominaci svého šéfa Andreje Babiše, který je obviněný z dotačního podvodu, na premiéra.

17:57
Jurečka nemá z výsledků radost
17:59
Dolejš nebo Semelová?

V Praze se za KSČM dostane do sněmovny jen jeden z dvojice Marta Semelová a Jiří Dolejš. Strana bude mít zřejmě jen jedno místo a je nyní otázka, zda lídryni kandidátky Semelovou přeskočí na preferenční hlasy dvojka Dolejš.

18:00
Piráti jsou před SPD

Piráti předběhli SPD.

18:02
Hayato Okamura: Musíme se víc snažit, aby to nebyl konec demokracie
18:03
Zaorálek: Hlavu vzhůru
18:06
Kalousek: TOP 09 bude v opozici

"Je naprosto vyloučeno, abychom se účastnili koaličních jednání, protože není možné sestavit demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Pochopitelně TOP 09 bude v opozici," prohlásil Miroslav Kalousek na tiskové konferenci.

18:11
Babiš míří do štábu

Andrej Babiš je na cestě na Chodov, míří do volebního štábu hnutí ANO.

18:13
Vytáhli nás z bryndy, prohlásil o Pražanech Schwarzenberg
18:14
Dlouho nebylo jasné, zda se TOP 09 dostane do sněmovny. Když překročila pětiprocentní hranici, vyvolalo to bouřlivý jásot.

 

18:15
Předseda KSČM Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků

 

18:17
Uvažoval někdo z vedení ČSSD o rezignaci?
18:17
Dienstbier: ČSSD měla oznámit odchod do opozice
18:18
Babiš dorazil do sídla ANO

Andrej Babiš dorazil do sídla ANO na Chodově. Když vystoupil z limuzíny, obklopili ho novináři, které vytlačovali Babišovi bodyguardi. Šéf vítězného ANO téměř nic neřekl, v nejbližších minutách vystoupí na tiskové konferenci.

Volby 2017

18:21
Šlechtická radost
18:22
Europoslanec Pospíšil považuje výsledek TOP 09 za neúspěch, rozhodl se do strany vstoupit

 

18:24
Úspěch SPD je podle Pelikána alarmující

"Mám obří radost, poslední dobou jsem propadal skepsi," říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán s tím, že hádal 25 % hlasů.

Úspěch Strany přímé demokracie Tomia Okamury je podle Pelikána ale alarmující. "Úspěch SPD je pro mě smutný, když se podíváte na obsah jejich programu. A navíc když se podíváte na samotného jejich předsedu Tomia Okamuru, který se neobtěžuje zkoumáním toho, zda je pravda to, co říká. A nemá žádnou představu toho, co by chtěl prosazovat. Bojím se také nahnědlosti jeho politiky a pro mě je to nepřijatelný partner," říká ministr spravedlnosti a dodává, že je potřeba přemýšlet nad tím, proč se lidé přidali k takovéto "chiméře".

Pelikán nyní čeká, že se večer sejde předsednictvo strany a řekne si, která ministerstva pro hnutí ANO budou prioritou.

18:26
Ztratili jsme nejméně z tradičních stran, úspěch to ale není, říká Bělobrádek

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek poděkoval voličům, že KDU-ČSL opět dostali do sněmovny.

"Někdy je složitější obhájit situaci. Je to jako u rokerů, vydat první elpíčko je jednodušší, než když mají vydat to druhé." S výsledky prý nemůžou být spokojeni, protože zvítězily protestní a antisystémové strany.

"Ztratili jsme sice nejméně z tradičních demokratických stran, nicméně pro nás to určitě úspěch není. Nyní je na tahu ANO jako vítěz voleb, ale platí pro nás pořád stejné podmínky, které jsme avizovali: nebudeme ve vládě, v které bude obviněný nebo trestně stíhaný člověk," uvedl Bělobrádek.

18:27
"Bravo" pro Babiše
18:28
Sečteno 99,5 procenta okrsků

Sečteno je 99,5 % okrsků, na procentuálních ziscích se už mnoho nezmění. Volby suverénně vyhrálo hnutí ANO s 29,7 %. Druhá ODS získala 11,3 %, třetí jsou piráti s 10,8 %. Na čtvrté místo klesla SPD s 10,7 %, historický neúspěch zažívají komunisté (7,8 %) a zejména ČSSD (7,3 %). Do sněmovny se ještě dostala TOP 09 a STAN (obě 5,2 %) – pro první z těchto stran je výsledek zklamáním, pro druhou spíše úspěchem.

18:30
Lídr ALDE Guy Verhofstadt gratuloval Babišovi

K volebnímu vítězství dnes Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO popřál Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. Hnutí je na evropské politické scéně součástí této frakce. Verhofstadt zároveň poznamenal, že doufá ve vznik takové vládní koalice, která posílí český vliv v EU a bude hrát pozitivní roli při velmi potřebné reformě unie.

"Zároveň jsem vážně znepokojen zvýšenou podporou euroskeptických a xenofobních sil," napsal Verhofstadt v komentáři k pátečním a dnešním českým volbám. Iluzorní a nebezpečné sliby takových stran podle něj znamenají riziko české izolace v Evropě a podkopání základů české bezpečnosti i prosperity.

Místo snahy nabízet lidem izolaci v samém srdci Evropy je podle Verhofstadta nyní potřeba aktivní české vedení se snahou o reformu EU, využití možností jednotného unijního trhu a posílení společných schopností Evropy bránit všechny občany.

18:31
ODS nebude jednat s ANO

"ODS nebude vyjednávat s ANO o sestavení vlády, tak jsme to řekli již před těmito volbami," prohlásil předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci.

18:33
Možné složení sněmovny

Jaké bude složení nové sněmovny? Ještě se to může změnit, ale už jen minimálně.

ANO má nyní 78 poslanců, ODS 25, obě strany by tedy složily dvoučlennou koalici 103 hlasů. Je to jediná možná dvoukoalice.

Piráti i SPD mají 22 hlasů, obě strany by tedy teoreticky mohly skrze nové poslance nominovat vlastního prezidentského kandidáta, k tomu je třeba dvacítka poslanců.

Klub sociální demokracie se zmenší z 50 na 15 poslanců, stejně zákonodárců nyní má KSČM.

KDU-ČSL má deset poslanců, TOP 09 sedm a STAN šest.

18:37
Realisté = nejhorší investice Marka Dospivy
18:39
Babiš v sídle ANO

Andrej Babiš v sídle ANO.

18:40
ODS očekává období experimentů

 

18:42
Komunisté budou výsledky analyzovat
18:43
Smutek u svobodných
18:45
Zakladatel pirátského hnutí pogratuloval českým pirátům

Za obrovský úspěch označil zakladatel pirátského hnutí Švéd Rick Falkvinge volební výsledek České pirátské strany, která podle všeho skončila na třetím místě za hnutím ANO a ODS.

"Čeští piráti dlouho a tvrdě bojují, aby překonali frustrující výsledek minulých voleb," napsal Falkvinge na svém webu falkvinge.net.

"Gratulace celému českému týmu za vaši těžkou práci a obrovský úspěch a také některým z vás k nové práci!" uvedl Falkvinge s odkazem na nové poslance strany. Švéd poznamenal, že čeští piráti jsou čtvrtí v pořadí, kterým se po Švédsku, Německu a Islandu podařilo vstoupit do národních parlamentů.

18:46
STAN počítá s opozicí

Starostové a nezávislí (STAN) počítají s tím, že budou ve sněmovně v opozici. Novinářům to po sečtení téměř všech hlasů ve sněmovních volbách řekli šéf strany Petr Gazdík a volební lídr STAN Jan Farský. Podle Farského budou Starostové přicházet s racionálními řešeními a kontrolovat vládu.

Farský ocenil, že po rozpadu chystané volební koalice s KDU-ČSL, od které v létě ustoupili lidovci, se Starostům povedlo rychle připravit kampaň. Jednotlivci ve volebním štábu podle lídra pražské kandidátky dokázali během dvou týdnů připravit to, na čem jinde pracovaly celé týmy dlouhé měsíce.

"Poslanecká sněmovně je skvělý bonus, který, doufám, zúročíme," uvedl Farský, podle kterého bylo vítězstvím už to, jak se hnutí před volbami semklo a pracovalo. Do politiky chce přinášet snahu o konsenzus, racionální a chytrá řešení. "Budeme v opozici, i z ní lze udělat kus dobré práce," řekl.

Šéf strany Gazdík uvedl, že Starostové nepůjdou do koalice s vítězným ANO. "Demokracie může fungovat jenom tam, kde funguje opozice, my budeme dobrou opozicí, budeme řešit faktické věci a faktické problémy a budeme po vládě žádat vysvětlení a řešení, budeme prosazovat svůj program," zrekapituloval.

18:50
Volební účast přes 60 procent

Účast v letošních parlamentních volbách: 60,81 procenta.

18:55
Smlsněte si s námi
18:56
Stanjura se z výsledku ODS raduje

Dosavadní předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se raduje, že strana získala o 50 procent více hlasů než v minulých volbách. Námitku, že oproti roku 2006 jde zhruba o třetinový zisk, považuje Stanjura za škarohlídský pohled.

18:57
Klaus mladší dostal po Babišovi nejvíc preferenčních hlasů. Na šampaňské to není, říká

 

19:01
Jsem rád, že jste neuvěřili lžím, děkuje Babiš voličům

"Jsme skutečně nadšeni, strašně moc vám děkujeme," vzkázal Andrej Babiš voličům. "Dali jste nám důvěru, i když na nás běží dva roky masivní dezinformační kampaň, různé lži, já jsem rád, že jste tomu neuvěřili, že jste nám dali důvěru, abychom zkusili sestavit vládu pod vedením hnutí ANO."

19:01
Babiš oslavuje ve štábu

 

19:01
Sledujte briefing ANO

 

19:06
Odpracovali jsme si to, říká Babiš

"Skoro jeden a půl milionu voličů jsme nečekali. Určitě nejsme ohrožením demokracie, myslím, že jsme si to skutečně odpracovali, chodili jsme mezi lidi, měli jsme možnost s nimi mluvit a tam, kde jsme s nimi mohli mluvit, jsme je přesvědčili," řekl Babiš. Uvedl též, že ANO je proevropská strana.

19:07
Babiš popřel, že chce dělat ústavní změny

Babiš dle vlastních slov nechápe, proč o něm někdo říká, že chce dělat ústavní změny. Ve své knize O čem sním, když náhodou spím přitom navrhuje zredukovat Poslaneckou sněmovnu na 101 poslanců a Senát rozpustit úplně.

19:10
Vláda jako jeden tým

"Bylo by dobré mít stabilní vládu, která bojuje za naše zájmy," řekl Babiš. Jednat chce se všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. Doufá, že změní rétoriku. "Pokud nás pan prezident pověří sestavením vlády, uděláme vládu, která bude jeden tým," řekl Babiš. "Ta neuvěřitelná masáž a dezinformační kampaň ještě ve čtvrtek večer byla brutální," doplnil ještě.

19:13
Babiš chce jednat se všemi

"Budeme jednat se všemi stranami a hnutími, které se dostaly do sněmovny," uvedl Babiš v reakci na dotaz, koho pro jednání o případné koalici preferuje.

19:15
Neklademe podmínky

"Neklademe žádné podmínky, chtěli bychom, aby se sněmovna co nejdříve dohodla na složení," prohlásil Babiš.

19:19
V ANO nebyl nikdo, kdy by chtěl kandidovat na prezidenta

"Prezident pro nás nebyl nikdy preference," uvedl Babiš. V hnutí podle něj nebyl nikdo, kdo by chtěl kandidovat.

19:22
Andrej Babiš dal svému "géniovi sociálních sítí" Marku Prchalovi pusu
19:24
Gazdík: Při úspěchu extremistických a populistických stran to beru za úspěch

 

19:24
Půta na dvou židlích?
19:25
Gazdík nepřenechá funkci předsedy Farskému
19:25
TOP 09 neuhnula, proto prohrála, myslí si Schwarzenberg

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

"Lidé dnes očividně radši slyší sliby než pevné postoje," řekl Schwarzenberg. Podle něj po vítězství hnutí ANO a úspěchu hnutí Svoboda a přímá demokracie a pirátů čekají Česko těžké časy.

"Zamyslete se nad tím, jaké strany nyní budou ve sněmovně, to bude velmi obtížná situace pro příští léta," uvedl. Nevěří, že by piráti mohli dlouhodobě uspět, i když z nich obavy nemá. Poznamenal, že jim ale chybí program a jednotné názory.

19:27
Schwarzenberg chce dát prostor mladším

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek podle Schwarzenberga udělal dobrou práci a měl by ve své funkci pokračovat. Podle Schwarzenberga by se nicméně v TOP 09 měli nyní angažovat hlavně mladší politici, jako je místopředsedkyně Markéta Adamová Pekarová nebo jednadvacetiletý radní Teplic Dominik Feri.

Sám by se prý chtěl stáhnout spíše do ústraní.

19:27
Herman se do sněmovny nedostal

Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se do sněmovny nedostal, přestože byl lídrem pražské kandidátky. Preferenčními hlasy ho předběhl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. "Je to vždycky otázka soutěže. Já jsem kolegovi Čižinskému pogratuloval, byl to velmi úspěšný starosta a myslím si, že ta praxe, která se v Praze 7 ukázala jako velmi funkční, může být funkční i na té parlamentní úrovni a je třeba to takto brát," komentoval to Herman.

 

19:29
Voleb si všímá i BBC

Parlamentní volby v České republice vyhrál populistický miliardář Andrej Babiš a pozoruhodný úspěch zaznamenala krajně pravicová Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, která chce v zemi zakázat islám. Tak hodnotí výsledky hlasování v Česku britská BBC.

"Jaké bude složení příští vlády, není ještě jasné," uvedla BBC s tím, že současný koaliční partner vítězného hnutí ANO sociálnědemokratická ČSSD ve volbách propadla.

19:31
Komunisté s ANO jednat nebudou

Komunisté i nadále považují koalici s hnutím ANO za téměř vyloučenou, protože programy obou stran jsou příliš rozdílné. Na povolební tiskové konferenci to dnes uvedl předseda strany Vojtěch Filip. 

"Je zřejmé, že KSČM v těchto volbách neuspěla tak, jak jsme si přáli. Nálady ve společnosti vytěžily jiné subjekty," uvedl Filip. V povolebních jednáních se podle něj komunisté nebudou bránit jednání s žádnými stranami, účast v koalici s hnutím ANO však považuje za krajně nepravděpodobnou kvůli programovým rozdílům.

Důvod volebního neúspěchu vidí vedení komunistů ve větší konkurenci v boji o protestní hlasy.

19:31
Schwarzenberg: Zamyslete se, jaké strany jsou teď ve sněmovně. Pánbůh nám pomáhej

 

19:33
Ve sněmovně nebudou Marksová ani Mládek

Do sněmovny se nedostali ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ani Jan Mládek (ČSSD), který byl do letošního února ministrem průmyslu a obchodu.

19:33
Pro Čunka je výsledek lidovců zklamání

Za zklamání označil výsledek lidovců ve volbách do Poslanecké sněmovny zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Strana podle něj nedokázala oslovit voliče tak, jak si představovala.

"Domnívali jsme se, že osm procent můžeme mít," řekl Čunek. Lidovci získali ve volbách 5,8 procenta hlasů. Místo dosavadních 14 poslanců jich budou mít deset.

Čunek v letošních volbách do sněmovny na kandidátce KDU-ČSL nefiguroval. "Zodpovědnost za volební výsledek měli ti, co kandidovali. Proto bych se k věci nechtěl více vyjadřovat," uvedl Čunek.

19:35
Majitel Juty Hlavatý bude poslancem za ANO

Majitel největší české textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý se za hnutí ANO díky preferenčním hlasům stal poslancem za Královéhradecký kraj. Senátorský mandát mu tím zanikne. V senátním obvodu Trutnov se tak budou muset konat doplňovací volby.

19:36
Ministr Chvojka vidí ČSSD v opozici

ČSSD přišla v Pardubickém kraji o jeden mandát. Bude mít jen jeden namísto dvou, které získala před čtyřmi lety. Strana by si měla v opozici napravit reputaci, řekl Jan Chvojka, krajský lídr ČSSD a dosavadní ministr bez portfeje, který má na starosti lidská práva a rovné příležitosti.

"Pokud jde o procentuální zisky, je to pro ČSSD katastrofa. Něco se se stranou musí stát. Určitě nám prospěje, když budeme toto funkční období v opozici," uvedl Chvojka.

19:39
Foldyna požaduje rezignaci celého vedení ČSSD

Vedení sociální demokracie by mělo rezignovat a mimořádný sjezd by měl zvolit nového lídra. V reakci na volební propad strany to dnes řekl Jaroslav Foldyna, který vedl kandidátku v Ústeckém kraji.

Podle Foldyny se musí sjezd strany konat co nejdříve. "Čekám, že vedení sociální demokracie řekne, že sjezd bude co nejdříve a že rezignují na svoje funkce. Aby se mohlo postavit nové vedení, musí rezignovat celé vedení, uvedl Foldyna.

19:40
Zbývá sečíst osm okrsků

Při sčítání výsledků sněmovních voleb zbývá sečíst ještě osm posledních okrsků. Zbývají dva nesečtené okrsky v Praze, jeden ve Středočeském kraji a pět v zahraničí. Ze zahraničí se ještě čeká na výsledky z Kosova, Británie, Španělska, Švédska a Mexika.

19:40
Kdo poruší slib?
19:42
Fiala se o svůj post neobává

V počtu preferenčních hlasů porazila předsedu ODS Petra Fialu pražská trojka Václav Klaus mladší. Šéf strany se ale zatím o svůj post neobává a dodává, že v partaji o kroužky nesoupeří.

"Jsem celostátní lídr a odpovídám za celkový výsledek a výsledek na jižní Moravě, kde jsme získali o 70 procent víc hlasů než minule. Jsem rád, když kolegové získávají preferenční hlasy, zvlášť v Praze, kde ODS bývala tradičně silná," řekl Fiala. Slova Klause mladšího, že ODS měla na víc procent a že bylo chybou přetahovat se o voliče TOP 09, označuje za "mírně nekolegiální".

"Je tu obrovské množství členů ODS, kteří se dnes radují. Radují se z toho, že ač nám předvídali, že nepřežijeme, že už tady nebudeme, tak jsme dnes druhá nejsilnější strana," dodal šéf ODS.

19:42
Stanjura: Máme obavy z dalšího vývoje v Česku, ale výsledek voleb respektujeme

 

19:48
Kdo získal kolik křesel

Vítězné hnutí ANO v letošních volbách získalo podle propočtů ve sněmovně 78 křesel, ODS 25. Piráti a SPD Tomia Okamury budou mít po 22 mandátech, KSČM a ČSSD po 15, KDU-ČSL deset, TOP 09 sedm a STAN šest.

19:49
Vildumetzová přeskočila Ťoka

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) získala ve sněmovních volbách největší počet preferenčních hlasů v kraji, přesně 7000. Přeskočila tak i lídra krajské kandidátky ANO Dana Ťoka.

Z teoreticky nevolitelného čtvrtého místa na kandidátce se tak stala i poslankyní.

19:53
Benda se do sněmovny na poslední chvíli dostal. Jsem za to vděčný, říká

Podobně jako při sněmovních volbách před čtyřmi lety obhájil poslanec za ODS Marek Benda svůj post až při sčítání těch posledních hlasů. Do té doby to vypadalo, že matador sněmovny, kandidující z chvostu stranické kandidátky, jako poslanec skončil.

Vypadá to, že chcete mít z každé volby hodně napínavý příběh...

Že bych si to úplně přál, to nebylo mým cílem. Sám nevím, proč je zase poslední získaný mandát ten můj. Ale jsem za to vděčný, byť jsem dokonce kamarádům říkal, ať kroužkují Pavla Žáčka, že je to můj spolupracovník a kámoš. Pak mi říkali, že jsem blázen, protože jsem podporoval někoho, kdo mě přeskočil.

Ale v minulých volbách to byl váš úmysl, když jste sám šel na konec kandidátky a šel jste do zvýšeného rizika. Chápu dobře, že takto testujete vůli voličů mít vás ve sněmovně?

Trochu to tak cítím. Jediná výtka, vznášená vůči mně, je, že už jsem ve sněmovně strašně dlouho. Že to tam mám vysezené. A já na to říkám: Sorry, ale pokaždé je to na přímé hlasy voličů, není to žádné rozhodnutí stranického sekretariátu. Vždycky jsem na místě, které je nevolitelné.

Ale český volič se moc o práci sněmovny, nebo dokonce konkrétního poslance nezajímá. Myslíte, že vědí o vaší činnosti v parlamentu?

Kdyby to nevěděli, tak mě asi nekroužkují.

Poslanec Občanské demokratické strany (ODS) Marek Benda přichází do volebního štábu ODS v Praze

20:00
Šéf ODS Fiala: S hnutím ANO jednat nebudeme

 

20:00
Foldyna chce ve vedení sociální demokracie Chovance
20:01
Porovnání výsledků letošních a minulých parlamentních voleb
20:02
ODS slaví druhé místo
20:04
Porovnání výsledků voleb s posledními volebními modely
20:05
Šéf ODS Fiala: Prohlášení Klause mladšího je mírně nekolegiální

 

20:15
Zeman prezidentem dolních 18 tisíc
20:16
Zaorálek: Do kampaně jsem měl nastoupit dřív

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek má pocit, že měl do kampaně nastoupit dříve, než se ve skutečnosti stalo. Sociální demokraté podle něj budou muset vést s lidmi permanentní dialog, aby voliči viděli, co pro ně strana dělá. Poznamenal, že sociální demokracie potřebuje změnu, ta musí být ale dostatečně promyšlena a připravena. Přijít by proto měla až na mimořádném sjezdu, řekl novinářům v Lidovém domě po porážce ve sněmovních volbách.

20:17
Česko ve volbách prohrálo, glosují Slováci

Češi neuvěřili tomu, že trestní stíhání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je vážné a dali mu šanci na post premiéra, napsal v reakci na dílčí výsledky voleb do sněmovny slovenský list Hospodárske noviny. Denník N psal o paralele s výsledky voleb na Slovensku v roce 1994, které vyhrálo HZDS Vladimíra Mečiara, za jehož vlády čelila slovenská vláda výtkám kvůli deficitu demokracie. Podle listu Sme ve volbách prohrálo Česko, deník Pravda zase soudí, že výsledky českých voleb celkově nepřekvapují.

20:19
Místopředseda STAN Vít Rakušan zůstane starostou Kolína

První místopředseda STAN a středočeský lídr hnutí Vít Rakušan zůstane po vstupu do sněmovny neuvolněným starostou Kolína. Na funkci krajského náměstka chce ale nejpozději do konce roku rezignovat.

"Do komunálních voleb zůstanu neuvolněným starostou Kolína, to každopádně. Potom uvidíme, jak se dohodneme v rámci našeho místního sdružení," uvedl.

20:20
Mlčení v Německu
20:31
Demonstrace před štábem SPD
20:32
Rozdíl mezi vítězem a druhou stranou je nejvyšší v historii

Zhruba 18 procent, které dělí ANO a ODS, je nejvyšší rozdíl mezi vítězem a druhou stranou v historii voleb do Poslanecké sněmovny.

V roce 1992 ve volbách do předchůdkyně sněmovny, České národní rady, měla ODS před druhým Levým blokem náskok 15,7 procenta.

20:34
Výsledkem voleb je fragmentovaná sněmovna

Fragmentovaná sněmovna s dominantním hnutím ANO je výsledkem víkendových voleb, míní politologové. Vítězné hnutí Andreje Babiše si bude moci vybírat mezi možnými partnery, bude ale možná čelit podmínkám kvůli dosavadnímu trestnímu stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. ANO podle politologů podobně jako v krajských volbách přebralo voliče komunistům a ČSSD, druhá ODS obnovila během doby v opozici své voličské jádro a třetí piráti oslovili mladé lidi z měst a prvovoliče.

20:36
Noví pražští poslanci za TOP 09
20:43
Zbývá sečíst poslední okrsek

Právě dorazily výsledky z předposledního nesečteného okrsku z Prahy 13. Chybí již pouze jediný – ve Středočeském kraji, pod který spadají Češi, volící v zahraničí.

20:44
Faltýnek potvrdil, že ANO bude respektovat princip poměrného zastoupení

Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO v debatě lídrů stran, které se dostaly do sněmovny, potvrdil, že bude v obsazení orgánů sněmovny respektovat princip poměrného zastoupení. Neodpověděl na otázku, zda by ODS jako druhá strana ve výsledcích měla mít nárok na post předsedy sněmovny.

20:45
Hlasy z Mexika zatím nedorazily do ČSÚ

Tím, co oznámení konečných výsledků zdržuje, jsou hlasy, které odevzdali čeští občané v Mexiku. Do Českého statistického úřadu ještě nedorazily.

20:53
Bude to životní výzva, říká nejmladší poslanec Feri

Teplický radní Dominik Feri, který se ve svých 21 letech dostal do sněmovny za TOP 09 jako nejmladší poslanec v historii, se na působení v dolní komoře parlamentu velmi těší. "Bude to náročné, bude to pro mě velká životní výzva," řekl po sečtení hlasů. Věří, že voliče nezklame. Feri kandidoval v Praze za TOP 09 na posledním místě kandidátky a voliči mu dali téměř 15 tisíc preferenčních hlasů. Skončil tak za lídrem kandidátky Karlem Schwarzenbergem, který bude ve věku 79 let v nové sněmovně naopak nejstarším poslancem.

20:55
Financial Times o výsledcích českých voleb

"Andrej Babiš dosáhl dalšího vítězství pro populisty v Evropě," hodnotí volby prestižní list Financial Times.

 

20:57
SPD je připravena k jednání

"Pro nás je prioritou program," uvedl předseda SPD Tomio Okamura v debatě lídrů na ČT 24. Strana podle něj preferuje stabilitu a je otevřená všem jednáním. "Jsme připraveni jednat a uvidíme, jaké budou podmínky a jestli s námi bude chtít někdo jednat," dodal.

21:03
Vzestup extremistických stran je podle Sobotky znepokojující

"Když jsem se podíval na první čísla, tak ten nejsilnější pocit bylo zklamání z počtu hlasů a z toho, jak volby dopadly, protože to, co je znepokojivé, je vzestup extremistických stran," řekl končící premiér Bohuslav Sobotka.

21:04
Kdo půjde do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše?
21:05
Fiala zopakoval, že do vlády s ANO nepůjde

"Nebudeme vyjednávat s hnutí ANO o vládě. Je to postoj Občanské demokratické strany," zopakoval předseda ODS Petr Fiala v ČT.

21:08
ODS se štěpit nebude

ODS se podle Petra Fialy v žádném přípdě štěpit nebude. "Věřím, že Václav Klaus mladší bude držet stranickou linii," prohlásil.

21:10
Stíhání Babiše a Faltýnka se zpětně přeruší k dnešku

Znovuzvolení poslanci z hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek zatím zůstávají trestně stíhaní v kauze Čapího hnízda. Stíhání se přeruší zpětně k dnešku až poté, co Státní volební komise vyhlásí výsledky voleb. Uvedl to profesor ústavního práva Aleš Gerloch. Upozornil, že stíhání bude pouze přerušené, tedy nikoliv zastavené. Dosavadní úkony, které policie vůči oběma mužům učinila, tak v případě pokračování stíhání nebude nutné opakovat.

21:16
Sečteno 100 procent

Sečteno je sto procent hlasů, pojďme si zrekapitulovat výsledky: volební účast byla 61 %, více než před čtyřmi roky. Suverénním vítězem je hnutí ANO s 29,6 % a 78 poslanci, do sněmovny se dostalo osm dalších stran. ODS je druhá, protestní strany Piráti a SPD obsadily další dvě místa. Svobodní, zelení ani Realisté nepřekročili dvě procenta.

21:20
Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.

21:35
Vítězné strany v obcích

 

21:57
Dosavadní koalice nepočítá se změnami v rozpočtu

Zástupci dosavadních koaličních stran nepočítají se změnami v rozpočtu připraveném na příští rok. Sněmovně ho bude muset po volbách, ve kterých dnes zvítězilo hnutí ANO, vláda předložit znovu. "Vláda musí předložit rozpočet znovu, kdy se k němu sněmovna dostane, bude šíleně důležitá věc," uvedl dosavadní místopředseda sněmovny Filip v debatě lídrů v České televizi.

21:59
Predikce Medianu se osvědčila

Predikce, kterou vydala společnost Median hodinu po uzavření volebních místností na základě výsledků z malých okrsků, se osvědčila. "Okolo 15:00 jsme byli schopni předpovědět finální výsledek s průměrnou odchylkou ve výši cca 0,4 procentních bodů na stranu," uvedl sociolog Daniel Prokop z Medianu. Více o predikci si můžete přečíst zde.

22:00
V zahraničí se dařilo Pirátům a TOP 09

Ve volbách českých poslanců na zahraničních zastupitelských úřadech se dařilo zejména TOP 09 a Pirátům.

TOP 09 získala největší podíl hlasů v Evropě, Americe, Asii i Africe, z jednotlivých zemí ve Spojených státech, Belgii, Německu, Rusku a na Slovensku.

Piráti byli v šesti zahraničních volebních oblastech druzí, vyhráli v Austrálii a Oceánii. ANO vyhrálo pouze v Afghánistánu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

22:02
Třetí nejnižší volební účast od roku 1989

Letos přišlo do volebních místností vybírat poslance 60,84 procenta voličů, což je o 1,34 procentního bodu více než před čtyřmi lety. Je to ale třetí nejnižší účast u sněmovních voleb od roku 1989. Méně lidí přišlo kromě předčasných voleb před čtyřmi lety volit ještě v roce 2002. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz.

22:04
Do sněmovny se vrátí 76 ze 149 kandidujících poslanců

Do Poslanecké sněmovny se po současných volbách vrátí 76 dosavadních poslanců ze 149 zákonodárců, kteří obhajovali svoje mandáty. Při předchozích volbách v roce 2013 ve Sněmovně setrvalo 82 ze 122 kandidujících poslanců.

Ve sněmovně zůstane předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek bude poslancem stejně jako předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, ODS Petr Fiala a STAN Petr Gazdík. Poslanecký mandát obhájil i předseda KSČM Vojtěch Filip.

22:22
Volby ovlivnili nerozhodnutí voliči

Za rozdílem mezi výsledkem voleb a předvolebními průzkumy je hlavně velké množství voličů, kteří se rozhodují na poslední chvíli. Právě ti se nakonec přiklonili k hnutí ANO, SPD či Pirátům, vyplývá z vyjádření sociologů a politologů.

Podle sociologa Jana Herzmanna se řada lidí před volbami rozhoduje v posledním možném okamžiku. "Je tady velké množství, možná až milion voličů, kteří do poslední chvíle váhali," řekl ČTK Herzmann. Nerozhodnutí voliči se podle něj nakonec odklonili od tradičních stran a přiklonili k novým politickým subjektům. "Ty na tom nakonec vydělaly," dodal Herzmann.

22:27
Babišův první velký rozhovor dostal majitel televize Barrandov Soukup

Až dosud byla tradice zdejší politiky, že vítěz voleb dával první velký rozhovor České televizi. Jenže tyhle volby byly jiné. Andrej Babiš proto z volebního štábu ANO nezamířil na Kavčí Hory na debatu s Václavem Moravcem, ale do televize Barrandov, kde na něj čekal její majitel, podnikatel a samozvaný moderátor Jaromír Soukup. A už od začátku bylo zřejmé, proč dal Babiš přednost stanici s menším zásahem - bylo to povídání mírné, nekonfrontační, pozitivní.

22:33
Jaké finanční příspěvky čekají jednotlivé strany?
22:40
Nejvíc peněz za jeden hlas utratila TOP 09

Nejvíce peněz za hlas jednoho voliče utratí v letošních sněmovních volbách podle výpočtu na základě odhadovaných nákladů jednotlivých uskupení na kampaně TOP 09, a to asi 240 korun. Následuje ji ČSSD, kterou bude jeden hlas stát zhruba 220 korun. Naopak nejlevněji přijde každý hlas Piráty, a to na 15 korun.

Vítězné ANO bude stát jeden hlas ani ne 60 korun, druhou ODS přibližně 150 korun podobně jako KDU-ČSL. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury přijde hlas voliče až na 55 korun, KSČM asi na 75 korun.

22:42
Okamurovci budou mít 22 mandátů
22:49
S výsledkem voleb se nejvíc shodli v Podivíně na Břeclavsku

Nejpodobnější celostátnímu výsledku voleb do sněmovny bylo letos hlasování obyvatel Podivína na Břeclavsku. Z větších měst se nejlépe přiblížili celostátním výsledkům voliči v Chrudimi, z krajských měst v Jihlavě.

V Podivíně získalo ANO 39,68 procenta hlasů (celostátně 29,64 procenta), ODS měla 11,47 procenta (11,32 procenta) a Piráti 9,06 procenta (10,79 procenta). SPD Tomia Okamury v obci získala 11,11 procenta hlasů (10,64 procenta), KSČM 8,35 procenta (7,76 procenta), ČSSD 7,36 procenta (7,27 procenta), KDU-ČSL 7,08 procenta (5,8 procenta), TOP 09 pak 5,45 procenta (5,31 procenta) a STAN 4,03 procenta (5,18 procenta).

22:55
Kdo usedne do poslaneckých lavic?

 

23:02
On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí, povolební dění ale budeme sledovat i v následujících dnech. Děkujeme za pozornost!