Dvojka na kandidátce KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji, Kamil Jan Svoboda v úterý rezignoval. Jako důvod uvedl přetrvávající ochotu strany spolupracovat ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše. Svobodovo odstoupení z kandidátky potvrdila vedoucí krajského oddělení voleb Pavlína Kroupová. V těchto volbách je to zatím první kandidát, který na post rezignoval, uvedla. O přízeň voličů se tak bude tento pátek a sobotu ucházet 390 kandidátů z 24 stran a hnutí. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek napsal, že Svobodovo rozhodnutí respektuje.
"Protože rezignace přišla až po registraci kandidátek, zůstane jeho jméno na volebních lístcích, prohlášení o rezignaci však vyvěsíme ve všech volebních místnostech kraje," doplnila Kroupová. Při sčítání hlasů se podle ní nebude přihlížet k případným přednostním hlasům, které by Svoboda dostal.
"Důvodem mojí rezignace je přetrvávající ochota KDU-ČSL a jejího předsedy i dalších vládnout s hnutím ANO bývalého agenta StB a obviněného podvodníka v dotační kauze. Současné vedení KDU-ČSL dosud jasně neodmítlo partnerství s hnutí ANO. S tímto postojem zásadně nesouhlasím. Nechci být ani nucen se na něm v případě svého zvolení podílet, a proto rezignuji," uvedl ve svém dopise Svoboda.
"Je to jeho svobodné rozhodnutí a já ho respektuji," sdělil Bělobrádek v textové zprávě v reakci na Svobodovo odstoupení z kandidátky..
KDU-ČSL a ANO působí ještě s ČSSD poslední volební období v koaliční vládě.
Svoboda přitom neodstoupil jen z kandidátky lidovců. "Rezignuji i na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji," uvedl v otevřeném dopise předsedovi strany Pavlu Bělobrádkovi. Své příznivce Svoboda požádal, aby stejně jako on ve sněmovních volbách podpořili TOP 09.
Před čtyřmi lety v Libereckém kraji vybírali voliči z 18 stran a hnutí. Volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo tehdy hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta před ČSSD a TOP 09. Všichni získali po dvou mandátech. Po jednom poslanci mají komunisté a Úsvit přímé demokracie. ODS zůstala v Libereckém kraji bez poslance, přestože překonala pětiprocentní hranici. KDU-ČSL získala jen tři procenta hlasů. K volbám tehdy v kraji přišlo 57,92 procenta voličů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist