Ke kritikům prezidenta Miloše Zemana za jeho vystoupení na Radě Evropy se přidala také řada českých senátorů.

Třicet osm z nich hlasovalo ve čtvrtek před polednem pro usnesení, že svými výroky k ruské anexi Krymu legitimizoval agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem. Pouze tři senátoři byli proti usnesení, další se zdrželi.

Mnozí ale v Senátu vůbec nebyli, hlasování se totiž účastnilo 47 senátorů. Celkem má Senát 81 členů. 

"Pan prezident anexi Krymu nelegalizoval. Vyjádřil vyvážené a realistické stanovisko. Z hlediska české zahraniční politiky tedy nedošlo k vybočení," napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Členové horní parlamentní komory hlasovali ještě o jednom usnesení, jenže to neprošlo. Senátor Jiří Růžička chtěl, aby schválili návrh, že Zeman svým vystoupením poškozuje zájmy České republiky. Pro tento návrh ale bylo jen 11 senátorů, 10 bylo proti a zbytek se zdržel. 

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci.

Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ale ukrajinské i většinu českých tím rozhořčil.

K výrokům se vyjádřil i ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman. "Někteří státníci se vůči Ukrajině chovají nepříliš uctivě. To si ale nikdo nemůže dovolit," citovala Hrojsmana kyjevská televize 112 Ukrajina.

"Chtěl bych tu poukázat na nedávné prohlášení českého prezidenta. Víte, zdravý člověk nikdy nic takového neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná. Češi jsou úžasní, moudří lidé, naši přátelé a partneři. I v tak úžasném národě se ale vyskytnou ti, kdo si občas dovolí taková šílená prohlášení," řekl Hrojsman.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko "rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako "hotové věci" a představu toho, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

"Vystoupení v Radě Evropy nejsou prostorem pro výzvy ke kšeftování s územím za peníze, ropu nebo plyn," napsal na Twitter Porošenko.