Lidovci budou prosazovat jednorázový daňový bonus 50 tisíc korun při narození prvního dítěte a 100 tisíc korun na každé další narozené dítě. Zavést chtějí také nižší odvody na důchodovém pojištění pro pracující rodiče a porodné i pro rodiny, které na něj nyní nemají nárok kvůli vyšším příjmům. Novinářům to v úterý řekli předseda a místopředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Jan Bartošek.

"Náš program je nastaven směrem k podpoře zodpovědných rodin. Plošné rozdávání dávek je nefunkční model sociální politiky," řekl Bartošek. Kdo dlouhodobě nepracuje, nedostal by podle něho nic navíc.

Při naplnění programu KDU-ČSL by podle Bartoška měla pracující rodina s jedním dítětem o 18 tisíc korun ročně navíc, se dvěma dětmi o 24 tisíc korun a se třemi dětmi o 36 tisíc korun. Samoživitelé by si polepšili o 12 tisíc korun za rok, dodal.

Jednorázový daňový bonus by měl podle lidovců dopad na státní rozpočet asi 8,5 miliardy korun. Představitelé KDU-ČSL ale zdůrazňují, že rodiny by tyto peníze utratily, přičemž spotřeba je jedním z motorů ekonomiky.

Bělobrádek uvedl, že díky změnám v daňové zátěži pracujících rodičů zůstane už letos v rodinných rozpočtech celkem 5,5 miliardy korun.

Takzvaný rodinný balíček KDU-ČSL by podle představitelů strany přinesl rodinám asi 60 miliard korun.

Související