Směrnice EU o zbraních povede podle odpůrců k nárůstu nelegálně držených zbraní.

Oponenti zase tvrdí, že směrnice bude mít díky prováděcím zákonům na majitele legálně držených zbraní minimální dopady.

Exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) pochybuje o tom, že by Česko bylo úspěšné s žalobou na směrnici k Soudnímu dvoru EU.

Zaznělo to ve čtvrtek na veřejném slyšení v Senátu k petici proti celoevropskému zpřísnění podmínek pro legální držení zbraní,  na němž převažovaly hlasy kritiků směrnice z řad majitelů zbraní, sportovních střelců nebo myslivců. Závěr přijímán nebyl.

"Osobně jsem velmi skeptický k tomu, že by Česká republika v tomto soudním sporu měla být úspěšná," řekl Dienstbier k žalobě na zneplatnění směrnice, kterou vypracovala ministerstva vnitra a zahraničí. Instituce EU podle něj obhájí potřebu "minimální společné regulace" zbraní.

Ministerstvo vnitra pro případ zamítnutí žaloby chystá zákony, díky nimž by měla směrnice na stávající majitele zbrojních průkazů spíše administrativní dopady.

Experti vnitra by kromě nového zákona o zbraních chtěli vytvořit například zákon o nakládání se zbraněmi pro branně-bezpečnostní účely.

Petice mimo jiné požaduje zachování práva členských zemí EU na vlastní úpravu držení zbraní. "Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa a chceme, aby to tak zůstalo," uvedl jménem organizátorů petice Pavel Černý. Prosazení směrnice zakazující některé typy zbraní a přikazující registraci dalších by podle něj vedlo k růstu nelegálně držených zbraní.

Výhrady měl ke směrnici i advokát a senátor za Zelené Václav Láska, podle něhož část zemí EU "vnucuje pod pláštíkem boje s terorismem" ostatním svůj způsob života beze zbraní.

Černý podpořil přijetí ústavního zákona o posílení práv majitelů legálně držených zbraní použít je v případě ohrožení. Za jeho přijetí se přimlouval zástupce ministerstva zemědělství Petr Dvořák s ohledem na myslivce. Podle kritiků by ale tato norma měla jen symbolický význam. Ústavní právník Jan Wintr označil ústavní zákon za "nesmyslný, zbytečný a potenciálně nebezpečný". Normu odmítl také Láska.

Ústavní změnu schválila sněmovna, Senát by ji měl podle návrhu programu své schůze projednávat příští týden. Senátní výbory ale schvalování normy odložily s ohledem na absenci navazujících zákonů. Není tak příliš pravděpodobné, že horní komora o předloze rozhodne do říjnových sněmovních voleb. Pokud by ji třeba jen pozměnila, sněmovna v povolebním složení by o případných senátních úpravách už rozhodnout nemohla.

Unijní směrnice přijatá v březnu musí být zapracována do právních řádů členských zemí do září příštího roku. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů v ČR i držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Majitelé by podle směrnice měli nově registrovat také repliky historických zbraní. Zakázány mají být poloautomatické zbraně upravené z automatických zbraní, vybavené sklopnou nebo teleskopickou pažbou a se zásobníkem na více než deset nábojů u pušek a více než 20 nábojů u pistolí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist