Bývalý náměstek šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht představil projekt, který má pomoci k větší transparentnosti rozdávání státních dotací. Pomocí webové aplikace Dotační Parazit si kdokoliv může zdarma najít informace o poskytnutí dotací z veřejných rozpočtů a také si ověřit, jestli společnost třeba neposkytla finanční dar politikům či straně.
Autoři projektu z neziskové organizace Centrum of Excelence for Good Governance vznik portálu odůvodňují tím, že stát nenabízí o dotacích jednoduché přehledy na jednom místě. "Například dva obdobné informační systémy o dotacích v gesci ministerstva financí jsou provozovány na základě jednoho zákona současně," uvedl příklad Wagenknecht.
Stát tak podle neziskové organizace nemá celkový přehled o tom, koho a v jaké výši svými dotacemi podporuje.
Z analýzy vyplývá, že stát systematicky podporuje z rozpočtu velké podniky a holdingy s pouze jedním konečným vlastníkem, který je ovládá. To znamená, že veřejné peníze jdou i do rukou mocných podnikatelů. "Cílem není evokovat, že je příjemce dotací parazit, ale odhalit, kdo na nich parazituje," upozornil Wagenknecht.
Stránku naprogramoval Marek Sebera. "Státní správa není schopna definovat požadavek, jak má portál vypadat a jak má sloužit občanům. Z půlky tak webové služby vypadají, jako kdyby byly jen pro úředníky, a z té druhé pro programátory," popsal Sebera motivaci, proč se pustil do projektu, který hlídání dotací usnadní.
Během práce se ukázalo, že všechna data od státu nejsou plně použitelná. "Například ministerstvo pro místní rozvoj má sice drahé systémy, ale data nám byli schopni dát jen v dlouhé excelové tabulce. Teprve teď objevují, že jsou tu nějaká otevřená data a jak k nim přistupovat," řekl o jednání s úřady Wagenknecht.
Databáze systému Dotační Parazit poskytuje přes dva miliony rozhodnutí o udělení dotací a 1,6 milionu udělených dotací od roku 2007. Systém využívá data od finanční správy ze systému CEDR III. S úřady ale Dotační Parazit nekomunikuje přímo.
Jednou za tři měsíce se plánují odstávky, aby se data z ministerstev aktualizovala.
Náklady na projekt se podle neziskovky pohybují v řádu statisíců korun. "Dotační Parazit vznikl bez dotací a ani jsme o ně neusilovali. Jsem velice rád, že se podařilo veřejnosti zpřístupnit široká data o dotacích. To přispěje k větší kontrole státu," míní Wagenknecht.
Wagenknecht je známý bývalý vládní úředník. V roce 2013 působil jako vedoucí odboru interního auditu v Dopravním podniku v Praze. O rok později ho jmenoval exministr financí Andrej Babiš (ANO) jako svého prvního náměstka. V červnu 2015 ho ale Babiš po rozporech odvolal.
Občanská společnost už spustila několik projektů, které jsou Dotačním Parazitům podobné. Například poradce na ministerstvu financí Michal Bláha vytvořil Hlídač státu. Stránka sleduje například transparentní účty politických stran. Bláha stojí i za projektem Hlídač EET či Hlídač smluv. Naposledy umožnil voličům snadněji zažádat o volební průkaz do blížících se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist