Praha je pozadu s opravou vodovodního potrubí. To je na některých místech i více než sto let staré. Dokazuje to například havárie vodovodního řadu z února letošního roku, kdy nedaleko Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí prasklo potrubí z roku 1880. Stávající situace by se ale měla v následujících několika letech změnit. Pražští radní na svém pravidelném úterním jednání schválili střednědobý investiční plán, podle kterého by do oprav vodovodních trubek a kanalizace mělo jít do roku 2022 více než 17 miliard korun.
Přímo do opravy vodovodního potrubí a úpraven pitné vody přitom půjde více než sedm miliard. Zbývajících deset miliard pak spolknou rekonstrukce kanalizační sítě. Drtivou většinu peněz město pokryje z nájemného, které získává za pronájem vodohospodářské infrastruktury. Zhruba dvě miliardy pak město doplatí z vlastních zdrojů. Dotace na obnovu sítě město čerpat nemůže kvůli smlouvě, kterou má dlouhodobě uzavřenou s francouzskou společností Veolia. Ta skrze svou firmu Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zajišťuje provoz pražského potrubí a městu platí nájemné. Jeho výše je podle současného vedení magistrátu nedostatečná a neumožňuje dostatečnou údržbu potrubí, kterou má pro změnu na starost městská firma Pražská vodohospodářská služba (PVS).
Cílem pražského magistrátu je v co nejbližší době Pražské vodovody a kanalizace od Veolie odkoupit zpět. Podle předběžných odhadů by se cena za firmu mohla vyšplhat až na částku pěti miliard korun.
Veolia od Prahy koupila PVK na konci 90. let. Hlavním problémem je nyní podle radních fakt, že smlouvu město v roce 2004 prodloužilo z roku 2013 až do roku 2028. A to prakticky zadarmo. Právě dlouhé a nevýhodné smlouvy přitom nejen Praze, ale i dalším městům neumožňují čerpat evropské dotace na velké infrastrukturní projekty. Praha si tak například musí ze 100 procent platit novou čističku odpadních vod, na kterou by jinak dostala mnohamiliardový přídavek. Podle střednědobého plánu, který schválili pražští radní, půjdou ze zmíněných 17 miliard korun na opravu čističky do roku 2022 další dvě miliardy korun.
První část peněz, které pražská rada na rekonstrukci vodohospodářské sítě vyčlenila, půjde příští rok na opravu a dostavbu vodovodního řadu mezi vodojemem Chodová a Kyjevský uzel na Jižním Městě. Ta je podle vedení metropole nezbytná kvůli posílení kapacity vodovodní infrastruktury v jihovýchodní části Prahy a také kvůli tomu, že potrubí na místě již je na hraně své životnosti. Rekonstrukce proběhne ve třech etapách, které město vyjdou zhruba na 720 milionů korun. O něco méně plánuje město investovat do rekonstrukce vodárny v Káraném. Tam půjde o částku přibližně 650 milionů korun. Dalších 166 milionů korun pak město zaplatí za rekonstrukci úpravny vody v Podolí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist