V budově vojenské ubytovny Jugo ve Vyškově nastal v úterý dopoledne výbuch, jeden člověk zemřel a jeden se zranil, uvedl ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek. Místo neštěstí je uzavřené, další exploze nehrozí. Podle Pejška to zřejmě nebyl útok nebo úmyslný čin. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že pacient převezený po výbuchu do Brna je mimo ohrožení života, ale má poraněné oko.

"Pacient má velké střepinové poranění oka," uvedl Žára.

"Oběť výbuchu nadporučík M. H. i zraněný nadrotmistr M. R. byli příslušníky Vojenské policie, kteří se v tu dobu zdržovali na místě. Jejich rodiny byly o neštěstí informovány," uvedl Pejšek.

Vyšetřující orgány na místě zahájily úkony trestního řízení ke zjištění příčin exploze. "Výbuch ve Vyškově je nešťastná událost, kterou je třeba důkladně vyšetřit. Předčasné závěry nejsou na místě. Je mi líto zmařeného života," vyjádřil se k incidentu ministr obrany Martin Stropnický.

Výbuch vznikl před devátou hodinou ranní v budově, která částečně slouží jako ubytovna, ale i pro administrativu. "Výbuch podle dostupných informací nastal ve veřejně nepřístupných sklepních prostorách, které využívala Vojenská policie. Místo události bylo zabezpečeno záchrannými složkami. Nepředpokládáme, že se jednalo o útok nebo obdobný úmyslný čin. Další exploze nehrozí," uvedl Pejšek.

Starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD) řekl, že explozi nikdo neslyšel. "Nezasahuje to do zástavby a nikdo nemusel být evakuován. V blízkosti je ale základní škola, a když se o tom rodiče dozvěděli, někteří si vyzvedávali děti," uvedl Goldemund. Podle něj byla z místa odvolána státní a městská policie. "Vše si přebrala armáda," doplnil Goldemund.

Město zatím nepřipravuje žádná opatření, nebezpečí nehrozí, dodal starosta.

Místo je uzavřené. Některá média mluví o tom, že vybuchly granáty. Ministerstvo to ale zatím nepotvrdilo. "Konkrétní příčiny výbuchu bude možné určit až na základě šetření, které provádí na místě za dozoru státního zástupce Vojenská policie," dodal Pejšek.