Americký židovský fond udělil v New Yorku prezidentu Miloši Zemanovi cenu Bojovník za pravdu (Warrior for Truth). Ocenil ho za dlouhodobou podporu Izraele a Židů. Cenu Zeman převzal v pondělí večer místního času (v noci na úterý) na galavečeru, který uspořádal časopis The Algemeiner. Český prezident v projevu vyzval demokratické země, aby přesunuly své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Americká židovská organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF) udělovala cenu počtvrté.
Kromě Zemana byli letos oceněni umělec Yaacov Agam a manželská dvojice podnikatelů a filantropů David a Mona Sterlingovi.
Fond pojmenovaný po zakladateli týdeníku psaného v jazyce jidiš The Algemeiner Gershonu Jacobsonovi oceňuje osobnosti hájící židovské zájmy. Byl mezi nimi například před dvěma lety tehdejší realitní magnát a současný americký prezident Donald Trump.
Zemana list zařadil již v roce 2015 mezi stovku vlivných osobností, když ocenil jeho dlouhodobou podporu Izraeli. Český prezident například v roce 2015 prohlásil "Jsem Žid" v parafrázi na známý výrok někdejšího amerického prezidenta Johna Kennedyho. Ten v roce 1963 u Berlínské zdi řekl "Ich bin ein Berliner" (Jsem Berlíňan) jako výraz solidarity s obyvateli západní části tehdy rozdělené německé metropole.
V úterním projevu Zeman svůj výrok připomněl. Zároveň řekl, že pouze verbální solidarita není dostatečná a že "potřebujeme bezpodmínečnou" solidaritu s Židy a Izraelem.
"Potřebujeme konkrétní akci, a ne pouze slova. A takovou akcí by mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma," řekl Zeman. V této souvislosti připomněl předvolební slib prezidenta Trumpa přemístit americké zastupitelství do Jeruzaléma. Sám Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalémě před čtyřmi lety.
Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že Jeruzalém bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí.
V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo město rozděleno na západní část kontrolovanou Izraelem a východní kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.
Úterní galavečer časopisu The Algemeiner se konal v honosné neorenesanční budově hotelu Cipriani na Manhattanu. Akce, na kterou nejlevnější vstupenky stály 800 dolarů (přes 17 tisíc korun), se zúčastnilo několik stovek hostů z řad byznysu či židovské obce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist