Prezident Miloš Zeman byl poslední z trojice mužů s více než 50 tisíci podpisy umožňujícími kandidaturu na Hrad, který dosud neměl transparentní volební účet.

Od pátku už to neplatí, odkaz na účet se objevil na Zemanových volebních stránkách. Výpis ale rychle zaplavily stovky haléřových příspěvků od lidí, kteří se mezi Zemanovy stoupence očividně nepočítají. Poznámky u transakcí jako "Proč není tento účet veden v rublech?" nebo "Na popelníček" patří mezi ty slušnější. Některé příspěvky jsou i vulgární a odkazují na prezidentovo známé vystoupení v Českém rozhlase.

Z větších, vážně míněných příspěvků pak Zeman k pondělnímu poledni měl na kontě jeden padesátitisícový dar, další ve výši třiceti tisíc korun a tři desetitisícové. Celkem měl prezident na účtu v pondělí odpoledne přes 160 tisíc korun.

Zemana haléřové dary nic nestojí, příchozí platby jsou zadarmo

Příležitost zviditelnit se využívají též lidé, kteří skrze veřejně přístupný výpis propagují webové stránky nebo firmy. Lidé také účet používají jako diskusní fórum a navzájem si na něm odpovídají.

Prezidenta stovky haléřových darů na účtu nestojí nic, protože banka nezpoplatňuje příchozí platby.

Právě tým Miloše Zemana, tehdy ještě vedený lobbistou Miroslavem Šloufem, dokázal před pěti lety zmobilizovat četné podnikatele, kteří na kandidátův účet běžně posílali statisícové částky. Ve výsledku pak Zemanova kampaň patřila k těm nejdražším, byť zůstaly pochybnosti o tom, kdo všechno Zemanův nástup na Hrad platil.

Podnikatel Michal Horáček zřídil svůj transparentní účet tak, že na něj může přispívat jen on sám. Od zřízení účtu do konce srpna si poslal téměř 15 milionů korun.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš dosud pracoval podle výpisu ze svého účtu se srovnatelnou částkou.

Nepravý facebookový účet vydávající se za mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka o víkendu vybídl ke sběru peněz pro současného prezidenta, připojil k tomu ale odkaz na transparentní účet Jiřího Drahoše. Skutečný mluvčí Hradu to označil za "trestný čin podvodu", poté příspěvek z profilu "falešného" Ovčáčka zmizel.

Překonání potřebných 50 tisíc podpisů oznámili postupně Michal Horáček, Miloš Zeman a Jiří Drahoš, další uchazeči usilující o občanskou nominaci na tuto metu zatím výrazně ztrácejí. Lékař Marek Hilšer se nyní blíží 20 tisícům podpisů, bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek naposledy ohlásil získání deseti tisíc jmen.

Z politických stran zatím svého kandidáta nenominovala žádná. Partaje většinou tvrdí, že dávají veškerý důraz na blížící se říjnové sněmovní volby. ODS ale svého kandidáta usilovně hledá, přičemž rostou šance senátora Jaroslava Kubery, uvedly Hospodářské noviny.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna, případné druhé kolo o čtrnáct dní později. Registrace se na ministerstvu vnitra podávají do 7. listopadu.