Někdejší první dáma a současná velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová má už několik měsíců, vždy když přijede do České republiky, k dispozici vůz a bodyguarda Útvaru pro ochranu prezidenta.
Jako velvyslankyně ani jako bývalá první dáma však na hradní ochranku nemá za běžných okolností nárok.
Zatímco na Slovensku Klausová jezdí nejčastěji s řidičem českého velvyslanectví, při návštěvách Česka dostane policejní vůz a jednoho z řidičů – ochránců, kteří pro ni často jezdili a chránili ji už v době, kdy byla první dámou.
Policejní prezidium, pod které Útvar pro ochranu prezidenta spadá, tvrdí, že ochranku s autem dostala první dáma kvůli "eliminaci rizik".
"Policie vyhodnocuje nepřetržitě aktuální bezpečnostní situaci a k eliminaci rizik přijímá adekvátní opatření, která se mnohdy dotýkají i rodinných příslušníků chráněných osob," vysvětluje ochranku mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.
Velvyslankyně Klausová redakci nebrala dva dny telefon a neodpověděla ani na zaslané otázky. V Česku nyní strávila několik dní, když se účastnila setkání českých velvyslanců v Praze.
Podle dobře informovaného policisty, který si nepřál být jmenován, hlídají prezidentovi bodyguardi bývalou první dámu v Česku, zatímco na Slovenku žádnou ochranku nemá. "Že pro ni jezdí, se musí tutlat, protože ji vozí a chrání lidi z Hradu, kteří pro ni většinou pracovali, už když byl prezidentem Klaus," vysvětluje. "Když se vrací, dostane servis ochranky většinou až do Bratislavy," dodal. Že slovenská policie velvyslankyni nehlídá, potvrdil redakci i zdroj z české diplomacie.
Bílý prášek
Skutečnost, že má bývalá první dáma v Česku ochranku, potvrzují i v okolí bývalého prezidenta. Důvodem mají být anonymní výhrůžky.
"V případě paní Klausové jde o to, že dostávala do Bratislavy výhrůžky a obálky s bílým práškem," řekl redakci dobře informovaný zdroj s tím, že hrozby chodily přímo na ambasádu. "To je podle všeho ten důvod, proč se na tom dohodla s policejním prezidentem nebo policií," doplnil zdroj.
Také on uvedl, že velvyslankyni chrání ti policejní bodyguardi, kteří měli její bezpečnost na starosti v době, kdy byla první dámou. "Když tam (na Hradě) deset let byla, i policistům nejspíš přišlo vhodnější poskytnout někoho, koho ona zná," vysvětlil.
Podezřelý bílý prášek na velvyslanectví v Bratislavě podle ministerstva zahraničních věcí skutečně přišel. "Evidujeme bezpečnostní incident na přelomu let 2014 a 2015, a to v souvislosti se zásilkou obsahující nebezpečnou látku, která byla na zastupitelský úřad doručena ze Švédska," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová.
Týž rok podobnou zásilku dostalo i ministerstvo vnitra, Pražský hrad a Úřad vlády. Švédská policie pak loni zadržela německého studenta, kterého podezírá z toho, že tímto způsobem české úřady vydíral.
Zda přidělení ochranky souvisí s tímto případem, česká policie sdělit nechtěla. Hrad poskytnutí prezidentské ochranky odmítl komentovat a odkázal na policejní prezidium.
Černínský palác zároveň uvedl, že Klausová na Slovensku "pro služební potřebu k výkonu své funkce užívá služební vozidlo ministerstva zahraničí, a to včetně služebních cest do ČR".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist