Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu finanční správy v souvislosti s firmou FAU.

Naši klekli na FAU Přerov, říká Babiš na nahrávce o firmě, kterou přivedla finanční správa do konkurzu

Čtěte zde

Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a zda ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v
rozporu se zákony.
 

Sobotka to v pondělí řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Předseda vlády reagoval na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

Ministerstvo financí v reakci na Sobotkovu výzvu uvedlo, že postup finanční správy v tomto konkrétním případu vyhodnocuje Nejvyšší
správní soud.

Tomu správa sdělila všechny své argumenty a důkazy. "Je tedy zřejmé, že jakékoliv další šetření by bylo vlamováním se do otevřených dveří, zejména nemá-li ministr financí ze zákona přístup k detailům jednotlivých daňových řízení," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Ministerstvo se podle něj shoduje s premiérem v tom, že je žádoucí podrobit systém zajišťovacích příkazů důkladné analýze, která má vyhodnotit, zda nastavené postupy finanční správy fungují správně. "Z tohoto důvodu ministr financí Ivan Pilný ihned po svém nástupu uložil generálnímu řediteli Generálního finančního ředitelství Martinu Janečkovi do konce srpna zpracovat příslušnou analýzu," dodal mluvčí. 

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na asi minutové nahrávce, která byla v neděli zveřejněna na anonymním twitterovém účtu skupina Šuman.

Babiš se v neděli k nahrávce nechtěl vyjadřovat, její autenticitu ale nepopřel.

Finanční správa zajišťovacími příkazy zničila firmu, která překážela přerovské chemičce Agrofertu
Bylo to nezákonné, rozhodl soud

Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, jež patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babiš vlastnil. "Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zm*dům," říká Babiš na nahrávce.

Hospodářské noviny v pátek napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný.

Sobotka pošle dopis Pilnému v pondělí.

"Chtěl bych ho v něm požádat o kontrolu celé věci z pohledu daňové správy tak, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s těmi opatřeními, které realizovala daňová správa, a požádám ho také, aby prověřil, jestli vedení ministerstva financí jakýmkoli způsobem zasahovalo v rozporu se svými kompetencemi do činnosti daňové správy," řekl Sobotka. Záležitost podle něj musí být prověřena a zkontrolována. Očekává všechny potřebné informace do 30 dnů.

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) v pondělí řekl, že o zajišťovacích příkazech by měl výbor jednat opět zhruba v polovině září. Kromě ředitele Janečka si chce pozvat i ministra Pilného.

Jurečka: O prověrce daňové správy by měla dostat informace vláda

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost, řekl v pondělí.

Obracejí se na něj podnikatelé, kteří postupy orgánů spadajících pod ministerstvo financí považují za nesprávné, zejména kvůli nekvalitním znaleckým posudkům.

Lidé, kteří stojí za anonymním twitterovým účtem skupina Šuman, měli nahrávky již dříve předat policii, řekl ministr. Z nahrávek, kde bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) mluví o "kleknutí" na FAU Přerov, podle něj vyplývá, že šéf hnutí ANO měl k dispozici informace z živých případů dozorových orgánů. Policie by měla proto podle Jurečky ověřit pravost nahrávek.

"Jako ministr zemědělství bych si nikdy nedovolil žádat informace a vstupovat do jednání a kauz, které řeší naše dozorové orgány. To je věc, která hraničí s porušováním zákona - toho, co si ministr může dovolit," sdělil Jurečka. Podle něj by měla policie a státní zástupci sami chtít vyšetřit, zda jsou nahrávky skupiny Šuman pravé, případně zda jde o sestříhané kousky zvukového záznamu.

Skupina měla podle Jurečky předat nahrávky policii ihned po jejich zřízení, aby mohly policejní orgány případně i zkoumat, jaké jsou postupy státní správy, jako například s FAU Přerov, a zda úřady postupují řádně.

Na ministra se obracejí také další podnikatelé, kteří si stěžují i v zatím nemedializovaných případech na problémy s nesprávným postupem finančních úřadů, kde nebyly řádné znalecké posudky.

Chovanec: Nahrávka ukazuje, že byl Babiš odvolán z vlády správně

Nahrávka, podle které Babiš využíval finanční správu ke svým podnikatelským účelům, potvrzuje správnost jeho odvolání z vlády. Policie by měla říct, jestli je nahrávka pravdivá, nebo ne, uvedl v pondělí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Chovanec v prohlášení také uvedl, že by měl ředitel finanční správy zdůvodnit používání tzv. zajišťovacích příkazů.

"Nová kauza navíc znovu vyvolává otazníky o nezávislosti finanční správy, která postupovala liknavě při prověřování vydávání korunových dluhopisů taktéž se týkajících Andreje Babiše," dodal Chovanec.

Babiš v pondělí odmítl, že by v době působení ve funkci ministra financí zneužíval nebo úkoloval finanční a celní správu.

Zaorálek: Celou věc musí prošetřit policie

Podle ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. Reagoval na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO Andrej Babiš o společnosti, která skončila po zásahu Finanční správy v konkurzu, hovoří. "Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň," řekl Zaorálek.

Věc by podle něj měly prošetřit policie a státní zastupitelství, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu. "Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO)," řekl. Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.