Bývalý policista Karel Kadlec si nepamatuje, že by loni na pražských Vinohradech naboural 24 aut. Tvrdí, že se probral až na zadním sedadle policejního auta s pouty na rukou.

Před Obvodním soudem pro Prahu 2 v pátek přiznal, že si před událostí vzal léky na spaní, které nezabraly, a tak je zapil alkoholem.

Na havarovaných vozidlech podle obžaloby vznikla škoda více než 1,6 milionu korun.

Kadlecovi za ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Soud bude pokračovat 29. září.

Bývalý policejní pedagog a důstojník Kadlec boural v Praze loni 12. dubna. Obžaloba ho viní z toho, že řídil auto po předchozím požití alkoholu.

Vozidlo nebyl schopen bezpečně řídit a postupně naboural přes dvě desítky aut zaparkovaných po stranách vozovky.

Do dalšího auta podle spisu naboural, když vjel do jednosměrky.

Policisté Kadlece dostihli v Máchově ulici, předtím stihl projet podle obžaloby ještě Šumavskou a Slovenskou ulicí.

Kadlec nejprve odmítl orientační dechovou zkoušku a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Obžaloba uvádí, že v době činu měl v krvi nejméně 1,63 promile alkoholu.

Výsledek podle spisu neovlivnily léky, které obžalovaný v té době užíval. Podle obžaloby neměly vliv na schopnost řídit auto a nevystupňovaly účinky alkoholu.

Kadlec uvedl, že osudný den pro něj byl nepříjemný, jelikož se měl účastnit nového soudního líčení, které se týkalo jiné nehody. Uvedl, že celou noc nespal, nebylo mu dobře, a proto se z jednání omluvil. Vzal si léky na spaní, které nezabraly, a tak je zkombinoval s alkoholem. Pak si prý nic nepamatuje do doby, než se probral na zadním sedadle policejního auta.

V některých čtených výpovědích svědků zaznělo, že incident vypadal, jako kdyby do aut boural schválně. Podle dalších vypadal naštvaně.

Kadlec prohlásil, že se to nemělo stát a že události lituje. "Cítím se velmi trapně a celá situace mě velmi mrzí," řekl v pátek při výpovědi před soudem Kadlec, který nyní nemá práci.

Kadlec chce škodu způsobenou na autech uhradit, před soudem však zpochybňuje škodu zhruba 300 000. Tvrdí, že několik vozů nepoškodil on.

Jedno z aut má podle Kadlece pouze klasické oděrky po parkování, další mělo nabouraný předek, když stálo do ulice zadní částí. "Pak jsou tam věci, že oprava vozu trvala tři dny, ale náhradní vozidlo bylo zapůjčené na 14 dní," podotkl jeho právník Karel Brückler. Dodal, že jeho klient chce škodu uhradit, ale musí to být férové.

Kadlec uvedl, že se incident stal v době, kdy měl psychické problémy, které vznikly kvůli přepracování nebo rodinným problémům. "Léky už neužívám, s alkoholem problém nemám," řekl Kadlec.

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Letos v únoru mu pražský městský soud pravomocně potvrdil osmiměsíční podmíněný trest a dvouletý zákaz řízení za to, že v opilosti narazil v Nuslích do dvou aut. Po této nehodě byl nejprve postaven mimo službu a odvolán z funkce na policejní akademii. Po nehodách na Vinohradech ho ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propustil ze služebního poměru. Kadlec však s pravomocným rozsudkem nesouhlasí a snaží se ho zvrátit dovoláním u Nejvyššího soudu.