Předloni v létě kvůli Lukáši Čadkovi zasedala Bezpečnostní rada státu; řešila totiž, zda malý obchodník může ohrozit státní Českou poštu.
Pětatřicetiletý Čadek tehdy po státním podniku požadoval odškodné 27 milionů korun za zmařený obchod. Navíc přišel s tím, že po něm člen ČSSD Kamil Choc požadoval úplatek ve výši tří milionů korun, za který mu prý zařídí u ministra vnitra Milana Chovance - pod kterého pošta spadá -, že požadované peníze dostane.
Vše se ale nakonec obrátilo proti Čadkovi a státní zástupce jej obžaloval z nepřímého úplatkářství a pokusu o podvod. V domlouvání korupce byl prý aktivní a ohlásil ji až se zpožděním a dokumenty, kterými nárokoval zaplacení požadované sumy, zfalšoval.
A jak nyní redakce zjistila, Čadek je podvodník, respektive spíše podvodníček, který byl již čtyřikrát pravomocně odsouzen. Odvolání proti pátému verdiktu, kdy jej Obvodní soud pro Prahu 8 poslal za další podvod na dva roky nepodmíněně do vězení, bude přespříští týden řešit Městský soud v Praze.
Obchod bez smlouvy
Čadek se "proslavil" před dvěma lety, když informoval o svém sporu s Českou poštou; domluvil se s ní prý na obchodu, kvůli kterému zkrachoval.
V minulosti pro poštu dodával doplňkové zboží, které prodávala na svých přepážkách. Například šitíčka či v osmdesátých letech módní "céčka". A protože spolupráce byla prý úspěšná a zboží šlo na odbyt, dohodl se s jejími manažery na další akci; že dodá poště zboží do dárkové soutěže - například dětské oblečení či prádlo se Čtyřlístkem.
Čadek tak nakoupil sedm a půl tisíce mikin, 71 tisíc triček, čtvrt milionu párů ponožek nebo 68 tisíc polštářků za 22 milionů korun. Vše mu ale nakonec zůstalo neprodejné na skladě - dohodu s poštou totiž neměl písemně uzavřenou. A ta nakonec z plánované spolupráce vycouvala. Čadek se tak ocitl ve spirále dluhů a podal žalobu, v níž chce po poště 27,2 milionu korun odškodného.
Předloni v červnu pak přišlo druhé dějství; Čadek oznámil, že mu jistý Kamil Choc nabídl, že za dva miliony pro ČSSD a další milion pro Chovance zařídí s poštou dohodu. Čadek s odstupem dvou týdnů schůzku s Chocem (který byl členem ČSSD) nahlásil na státní zastupitelství a policie začala vše prověřovat.
Nakonec ale obvinila nejen Choce, ale i Čadka a jeho firmu. Čadek spolu s Chocem je obžalován z nepřímého úplatkářství, sám Čadek a jeho firma K+R Mont pak z podvodu. Některé e-maily a další dokumenty, kterými dokládal údajnou dohodu s poštou, byly totiž podle policie pozměněné.
Upřesněte obžalobu
Státní zástupce Zdeněk Matula podal obžalobu letos v květnu. Ale soudkyně Veronika Čeplová - která poslala do vězení například Marka Dalíka - případ před měsícem vrátila k došetření.
"Případ jsem vrátila kvůli procesní vadě, která se netýká pana Čadka, ale stíhání právnické osoby," uvedla Čeplová bez bližších podrobností.
Žalobce Matula se však proti vrácení odvolal a o tom, zda je třeba obžalobu přepsat nebo má soud případ začít projednávat, rozhoduje Vrchní soud v Praze. Ten případ dostal na stůl tento týden a měl by rozhodnout během měsíce.
Tři podvody a jedna zpronevěra
Jenže ještě dříve se bude Městský soud v Praze zabývat dalším případem, ve kterém Čadek figuruje; obvodní soud pro Prahu 8 jej letos v květnu poslal na dva roky do vězení za podvod při obchodu s uzeninami.
Čadek od svého obchodního partnera Josefa Zapoměla v průběhu roku 2014 vylákal podle prvoinstančního rozsudku 725 tisíc korun na údajný provoz a založení bufetu v Praze 4. Všechny peníze si ale prý nechal. Protože již byl za předchozí podvod a zpronevěru v tříleté podmínce, uložil Obvodní soud pro Prahu 8 Čadkovi dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody. Vězení vysvětlila soudkyně Iva Diepoltová tím, že se majetkových trestných činů dopustil opakovaně. Poukázala rovněž na to, že v roce 2012 byl Čadek obžalován i pro úvěrový podvod a stíhání bylo podmíněně zastaveno.
Mám zaplacenou dovolenou
Soud měl začít projednávat případ již 24. srpna, ale nakonec jej musel odložit na poslední srpnový den. Čadek se totiž soudu omluvil s tím, že bude na týdenní dovolené v Chorvatsku - a doložil to tím, že již zaplatil více než 30 tisíc za pronájem apartmánu.
Reakci Čadka se nepodařilo získat. Změnil si telefonní číslo a na místě trvalého bydliště v centru Prahy není k nalezení.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist