Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je podle komplexního vyšetření, které absolvoval v závěru července v Nemocnici Na Homolce, velmi dobrý. Ve společné tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a šéf lékařského konzilia hlavy státu Martin Holcát. Zemana podle vyšetření trápí jen neuropatie dolních končetin, kterou trpí dlouhodobě.

Ovčáček během tohoto týdne na sociálních sítích vyvracel informace, že Zeman podstoupil operaci nohy. Uvedl, že se ho na zákrok ptali někteří novináři.

"Na základě výsledků (vyšetření) můžeme konstatovat, že současný zdravotní stav pana prezidenta je velmi dobrý. Díky úpravě režimu a stravování došlo ke snížení hmotnosti a stabilizaci dlouhodobé hladiny cukru," uvedl Hrad ve čtvrtek.

Šéf nyní nevyužívaného lékařského konzilia Martin Holcát prezidenta sám neprohlížel. Sepsal pouze zprávu o zdravotním stavu prezidenta podle toho, jak mu o jeho zdraví referovali jeho kolegové lékaři.

"Vím, ze prezidentovi léčili zranění nakopnutého palce, ale nic moc víc o tom nevím. Řekli mi, že je to v pořádku. To je jediné, co vím. Nešli jsme do nějakých detailů, hodnotili jsme celkovou situaci," řekl Holcát s tím, že prezident nyní žádné akutní poranění nemá. Kdy k nakopnuti palce mělo dojít, neví. "Řešili jsme globální stav pana prezidenta," dodal.

Debaty o zdravotním stavu hlavy státu se rozproudily letos před prázdninami, kdy Zeman během některých akcí působil unaveně. Při květnové návštěvě Číny mu muselo okolí často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na něj ostatní politici museli čekat, než ho na místo dopravil vozík.

Zeman v červnu řekl, že svůj zdravotní stav považuje s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. "V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem," řekl novinářům během návštěvy ve Vietnamu.

Související