Policie požádala o vydání poslanců Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Chce je stíhat kvůli evropským dotacím pro Babišovu Farmu Čapí hnízdo.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ Čapího hnízda dozoruje, se ale o záměru policie dozvěděl na poslední chvíli. Vyšetřovatelé v čele s Pavlem Nevtípilem o tom Šarochovi řekli až při odesílání dopisu.

"Policie postupovala samostatně. Konzultováno to se státním zástupcem nebylo a informován o tom byl až ve chvíli, kdy k tomuto kroku už docházelo," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Na přímou otázku, zda s policií státní zástupce souhlasí, nechtěl Šaroch odpovídat. "Byl jsem o tomto kroku pouze informován. Víc k tomu říkat nebudu," odpověděl Šaroch. Mluvčí zastupitelství pak pouze dodala, že na tuto otázku má odpovědět policie.

Pražská policie v reakci na článek uveřejnila na svém webu prohlášení, podle nějž vyšetřovatel kauzy v pondělí osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v kauze Čapí hnízdo a seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání.

"Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady," píše se v prohlášení.

Podle mluvčího Unie státních zástupců Jana Laty není běžné, aby policie podobný zásadní krok neprobrala dopředu s dozorovým státním zástupcem. A to i přes to, že to není její povinnost.

"Je to záhodno vzhledem k tomu, že státní zástupce vykonává dozor nad případem. A je to on, kdo může dávat pokyny, které je policie nucena respektovat," říká státní zástupce Jan Lata. Dodává, že pokud žalobce bude mít jakékoli pochybnosti, může je sdělit nadřízeným nebo následně Mandátovému a imunitnímu výboru, který si jej může předvolat.

andrej Babiš: Není důvod mě stíhat, načasování je přes čáru. Podám stížnost

Někteří lidé blízcí vyšetřování dotací Čapího hnízda se diví, že policie dokázala shromáždit potřebné důkazy, když teprve před měsícem vrchní státní zastupitelství nařídilo jejich doplnění.

"Je to sóloakce policie. Vrchní státní zastupitelství případ před měsícem přezkoumalo a v té době městskému zastupitelství nařídilo, aby získalo více důkazů. Nějaké měli, ale byly dost vlažné," řekl zdroj blízký vyšetřování.

Detektiv Pavel Nevtípil, který případ Čapí hnízdo vyšetřuje, je nejčastěji skloňován v souvislosti s kauzou rodiny Sittových a papíren Neograph, v níž podle soudů jeho postup vyvolával pochybnosti. Letos se za Sittovy postavil i odvolací Vrchní soud v Praze.

Soudkyně Kateřina Jonáková navíc v rozsudku napsala, že policie a státní zastupitelství selektivně vybíraly, kdo bude v případu trestně stíhán, což "nevzbuzuje důvěru v orgány
činné v trestním řízení".

Čapí hnízdo Babiše neohrozí. I kdyby o nějaké voliče přišel, pevné jádro mu na vítězství ve volbách stačí, říká sociolog Herzmann

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek již avizoval, že se vydání bránit nebude. Andrej Babiš to označil za další předvolební snahu oslabit jeho pozici i pozici hnutí ANO.

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od konce roku 2015 trestnímu oznámení.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu.

Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na mimořádné schůzi sněmovny svolané opozicí řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Podle zjištění Seznamu se detektivové v souvislosti s kauzou vážně zajímají i o roli Babišových nejbližších: manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese. A také o dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou. Příbuzní měli podle policie jednat na Babišův pokyn. Pomohli tak prý podvodem získat dotaci na Čapí hnízdo.

Související