"Prezident je povinen postupovat podle ústavy a při pověření sestavením vlády musí vycházet z výsledků voleb – vůle voličů. Pokud by tedy ANO disponovalo potřebnou přesvědčivou většinou křesel ve sněmovně, neměl bych jinou možnost," odpověděl prezidentský kandidát Jiří Drahoš v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz na otázku, zda by pověřil sestavením vlády Andreje Babiše, který má být obviněn v souvislosti s dotací na Farmu Čapí hnízdo.

V této kauze tak sdílí názor se současným prezidentem Milošem Zemanem, který prohlásil, že počítá s vítězstvím ANO, a premiérem tak jmenuje Babiše, i když bude obviněn.

On-line rozhovory k prezidentským volbám

Server IHNED.cz už dříve přinesl on-line rozhovory s Michalem Horáčkem i s hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem poté, co svoji opětovnou kandidaturu oznámil Miloš Zeman.

Na rozdíl od svého soupeře by Drahoš nicméně například odstranil zátarasy na Pražském hradě. "Hrad by se měl opět stát místem přátelským pro všechny," říká.

V oblasti zahraniční politiky by se chtěl věnovat ekonomické diplomacii či zajištění bezpečnosti, stejně jako zájmům České republiky v Evropské unii.

Je pro přijetí eura, naopak povinné migrační kvóty ovšem odmítá.

"Opakovaně říkám jasné ne kvótám, to není řešení. Evropu musíme co nejúčinněji hájit na jejích vnějších hranicích a problémy řešit v místech, kde vznikají," uvedl v on-line rozhovoru.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Edgar
Dobrý den, proč jste odmítl pomoc od Michala Horáčka při sběru podpisů? Oba jakožto kandidáti zastávající demokratické hodnoty byste v mých očích měli být nejen konkurenty, ale i spolubojovníky proti kandidátům obracejícím nás na Východ.
Dobrý den všem. K první otázce - Nabídky pana H. si vážím, ale pomoc jsem odmítl především proto, že chci být s mými příznivci v kontaktu, osobně s nimi hovořit, mít jejich zpětnou vazbu. Na stáncích Michala Horáčka by se tohle nedělo. Navíc mi to pan Horáček ani tak nenabídl, jako oznámil, a to současně v médiích. Kdyby se mě zeptal předem, mohli jsme si to ušetřit. Nicméně jsme si celou věc s panem H. vyříkali a on mé důvody pochopil.
Jiří Drahoš
senior 73
Pane Drahoši, proč nosíte brýle, když je nepotřebujete?
Síla zvyku, nosil jsem je 50 let, všichni mě tak znají. A taky se v nich líbím mé ženě:)
Jiří Drahoš
Petr B.
Pane profesore, chci vás volit, ale pořád si strašně dáváte pozor, co vůbec řeknete, abyste náhodou nevyvolal "ostřejší" diskusi, viz tweet o stíhání Babiše/Faltýnka: „Ke kauze Babiš a Faltýnek - je na mandátovém a imunitním výboru, aby žádost posoudil a na poslancích, jak s tímto doporučením naloží". Takový tweet o ničem, který víme bez vás, čekal jsem, že se proti tomu postavíte. To samé: dáváte pozor na to, co řeknete o Rusku/Číně. Proč se více nevymezíte jako Kalousek, Horáček... Vypadáte mdle.
Děkuji za tu otázku. Tweet, který zmiňujete, nebyl mým jediným k této kauze. Pochopte, prosím, že na Twitteru máte limit 140 znaků, nicméně Vás mohu odkázat např. na můj Facebook, kde píšu také o tom, že přirovnávat současnou dobu k 50. letům považuji za nehorázné.
Jiří Drahoš
Martin Lanc
Dobrý den, jak zvládáte vlnu nevybíravých a útočných komentářů na Vaši osobu? Když člověk čte, co přichází z Hradu i podhradí, nepřestává se divit. Pokud Vám pomáhá vyjádřená podpora, vězte, že tu mou máte.
Vážený pane Lanci. Máte úplnou pravdu – je to samozřejmě podpora, co mě povzbuzuje a pohání vpřed. Proto Vám za ni (a všem ostatním) moc děkuji. Velkou podporou je mi samozřejmě i má žena. Oběma nám pak dodávají sílu setkání s našimi příznivci. Při každém takovém setkání si říkáme, že to má smysl.
Jiří Drahoš
Pavel Novák
Vážený pane Drahoši, je jednoznačné, že je potřeba Vám přát štěstí, pevné nervy a úspěch, neboť ty, co jsou dnes na Hradě, nelze nazvat jinak než zločineckou bandou včetně Miloše Zemana. V této věci bych Vás rád upozornil na rozsudek NSS, který naprosto jednoznačně konstatoval, že Miloš Zeman a jeho tým porušovali volební zákon. Spisová značka Vol 59/2013. Dovoluji se zeptat, jestli považujete za správné, aby člověk porušující jeden ze základních zákonů demokracie měl moc díky ústavní pozici?
Vážený pane Nováku. Souhlasím s Vámi, že základní povinností ústavního činitele je dodržovat ústavu.
Jiří Drahoš
Robert Hostalek
Pane profesore, pověřil byste za současné situace pana Babiše sestavením vlády, pokud by ANO dnes vyhrálo volby? Případně za jakých podmínek. Děkuji.
Prezident je povinen postupovat podle ústavy a při pověření sestavením vlády musí vycházet z výsledků voleb – vůle voličů. Pokud by tedy ANO disponovalo potřebnou přesvědčivou většinou křesel v Poslanecké sněmovně, neměl bych jinou možnost.
Jiří Drahoš
Štěpán
Dobrý den, každý si samozřejmě prosazuje své zájmy a u prezidentských voleb tomu nebude jinak. Proti Vám se postaví velká ruská propagandistická mašinerie. Připravujete se na to? Popřípadě jak? Děkuji.
Rád bych, kdyby se na něco tak nevyzpytatelného dalo připravit. Je nutné počítat se vším, viz smyšlená kauza StB. Tu vyvrací mé čisté lustrační osvědčení.
Jiří Drahoš
Mirek Z.
Pane profesore, kdy plánujete navštívit Vysočinu, např. Žďár nad Sázavou? Držím palce a přeji hodně sil.
V rámci kampaně jsem už na Vysočině byl, ale moc rád se tam (dle časových možností) vrátím. Jinak ji znám docela dobře, otec pocházel z Proseče u Skutče, takže mám k tomuto regionu i osobní vztah. Sledujte prosím můj Facebook a web. Děkuji za podporu.
Jiří Drahoš
Jan Zbíral
Dobrý den, zajímá mě Váš názor na chování Česka v nynější situaci masivních imigračních vln. Přijímat uprchlíky, anebo zaujmout postoj Maďarska (Orbána)? Děkuji.
Opakovaně říkám jasné ne kvótám, to není řešení. Evropu musíme co nejúčinněji hájit na jejích vnějších hranicích a problémy řešit v místech, kde vznikají.
Jiří Drahoš
Lukáš Tomášek
Dobrý den, pane profesore, příští rok bude naše země mít dvě významná výročí. Jednak 25 let od vzniku samostatné ČR a jednak 100 let od vzniku ČSR. Budu moc rád, když na tato významná výročí už budeme mít nového prezidenta, který nás bude slušně reprezentovat a pan Masaryk se na výročí nebude obracet v hrobě. Následující rok uplyne 30 let od sametové revoluce. Pokud se stanete prezidentem, nachystal byste si nějaký zvláštní projev k oběma výročím, případně i k výročí 30 let od revoluce? Děkuji.
Tak daleko jsem zatím nepřemýšlel, mám před sebou ještě dlouhou cestu:) Ale když se ptáte, Vámi zmiňovaná výročí si zaslouží velkou úctu a jistě i prezidentský projev.
Jiří Drahoš
Betka ze Svidnika
Nemyslíte si, že Vás po skončení Vašeho mandátu vystřídá Slovák Babiš a po Husákovi zasedne i na český trůn? Je to zodpovědnost být posledním Čechem na rodné hroudě?
Vy snad máte křišťálovou kouli?:) Pokud ano, mám zájem, mohla by se hodit:)
Jiří Drahoš
Petr Mach
Vážím si vás, jste pro mě jediná možná volba, proč ale říkáte voloviny typu - nesešel bych se s dalajlamou, protože není představitelem suverénního státu. Vždyť právě to je ten zakopaný pes, že není. Nechci prezidenta "přizdisrá..". Máte trochu hrdosti?
Vážený pane Machu. V prvé řadě děkuji za podporu. K otázce - osobně bych se s dalajlamou rád setkal, je to zajímavá osobnost. Ve funkci prezidenta bych ho mohl přijmout pouze po dohodě s vládou.
Jiří Drahoš
Ivo Straka
Vážený pane profesore, chtěl bych se Vás zeptat na zahraniční politiku. Jakými jazyky mluvíte? Kterým oblastem se plánujete věnovat prioritně? Máte v zahraničí již teď nějaké kontakty, kterých byste chtěl v úřadu využít? Se kterými českými politiky v tuzemsku a Evropě budete jednat či kooperovat nejvíc? Už máte vybrané poradce nebo o někom uvažujete? Vím, že otázek je mnoho, budu rád za jakoukoliv odpověď, kterou stihnete. Děkuji a přeji pevné nervy a mnoho energie.
Vážený pane Strako. Domluvím se anglicky, německy, rusky, polsky. Co se týče priorit v zahraniční politice, chtěl bych se věnovat zejména zajištění bezpečnosti, zájmům ČR v EU, podpoře ekonomické diplomacie. A samozřejmě děkuji za podporu.
Jiří Drahoš
Sigi
Dobrý den, jmenoval byste po volbách předsedou vlády lídra vítězné strany, pokud byste věděl, že je obžalován z trestného činu? Tj. pokud by potenciálnímu prezidentovi hrozilo vězení?
Vůbec si nedovedu představit, že by se osoba obžalovaná z trestného činu ucházela o funkci premiéra.
Jiří Drahoš
Sigmund
Dobrý den, pane profesore, zasadil byste se o snížení počtu pracovníků ruské ambasády a konzulátu v České republice, aby více odpovídal významu našeho zahraničního obchodu s touto nestabilní zemí? Prezident může minimálně takové téma mediálně podpořit a iniciovat debatu na vysoké politické nebo mezinárodní úrovni. O vlivu Ruska u nás informuje opakovaně BIS. Děkuji.
Dobrý den. Vliv Ruska rozhodně nepodceňuji, v mnoha ohledech je znepokojivý. Konkrétní opatření jsou věcí vlády. Budu-li to považovat za nezbytné, otevřu takovou diskusi.
Jiří Drahoš
Adam
Vážený pane Drahoši, často se vyjadřujete tak, že vlastně nic neřeknete. Je to cílená taktika - nepoštvat si proti sobě žádné potenciální voliče, nebo jste opravdu takový charakterově - "neviditelný"? Dále by mě zajímal váš názor na přijetí eura. Odpověď "je to politické rozhodnutí" prosím rovnou vynechme :) Díky a přeji úspěch ve volbě...
Dobrý den. Úplně přesně nevím, proč si to myslíte. Ne na všechno je možná černobílá odpověď. Podle mě je lepší jednat s rozvahou než střílet od boku. Euro patří zrovna k takovým otázkám. Já sám jsem pro přijetí eura, pokud možno v optimální situaci pro ČR. K tomu potřebujeme nejen odbornou, ale i veřejnou diskusi.
Jiří Drahoš
Petr Schlosser
Dobrý den, pane profesore. Rád bych se zeptal, jaký máte názor na seskupení visegrádská čtyřka. Je možné, aby pouhá geografická blízkost podmiňovala jednání zemí, z nichž každá zvlášť rezonuje zcela jiným charakterem, tradicemi a třeba i vírou a momentálně se jeví hlavně jako nátlaková skupina, jejímž hlavním zájmem je vzájemně podporovat interní populistické antievropské nálady? Děkuji Vám za odpověď a upřímně se těším na Váš blížící se nástup do nejvyšší funkce!
Dobrý den, pane Schlossere. Myslím, že máme na věc velmi podobný názor. Právě z důvodů, které zmiňujete, bych z V4 nedělal politickou alternativu vůči EU. To ale neznamená, že není možná spolupráce v konkrétních oblastech, např. v obraně.
Jiří Drahoš
Milan Dostál
Na dotaz o Vašem názoru na pořádání obecného referenda jste se před časem vyjádřil, že referendum nepodporujete, protože lidé jsou zmanipulovaní internetem. To jste myslel vážně?
Vážený pane Dostále. Já jsem pouze upozornil na rizika spojená s referendem s tak dalekosáhlými důsledky, jako by bylo vystoupení z EU. Obecně proti referendům nic nemám. Lidé by však měli rozhodovat s maximální možnou znalostí dopadů.
Jiří Drahoš
Aleš Vyčítal
Dobrý den, pane profesore, lidstvo zřejmě dospělo do okamžiku, kdy se buď samo zahubí, nebo bude muset naprosto změnit chování a přístup k životu na planetě. Podpořil byste např. zákon, který by úplně vyloučil výstavbu na "zelené louce" s vyjmenovanými výjimkami v případech strateg. zájmu státu? Děkuji.
Dobrý den, pane Vyčítale. Určitě s Vámi souhlasím v tom, že by naše společnost měla uvažovat, zda je náš konzumní způsob života udržitelný do nekonečna. Nemyslím si ale, že úplný zákaz výstavby na "zelené louce" je řešením.
Jiří Drahoš
Pavel Novák
Vážený pane Drahoši, občané volbou svěřují část veřejného prostoru tomu, kdo je v něm zastupuje, nevolíme jednotlivce, volíme i ty, kterým tento jednotlivec umožňuje spolupodílet se na jeho moci. Je to v pořádku, jen občané si v případě Zemana neuvědomili, jakými děsivými lidmi se obklopí a jaký vliv to bude mít na veřejný prostor. Prosím, představte lidi, kteří jsou Vaši přátelé, spolupracovníci a s kterými budete při výkonu moci spolupracovat.
Věřte mi, že lidé, kterými se obklopím já, děsiví rozhodně nebudou:) V současné době jsem plně pohlcen kampaní, o složení případných spolupracovníků ještě nejsem rozhodnut, určitě je představím včas.
Jiří Drahoš
Adam Brázda
Dobrý den, pane profesore, proč nebyl zveřejněn audit provedený v Ústavu experimentální medicíny AV? Údajně byla zjištěna rozsáhlá zneužití financí. Proč se řeší mimosoudně?
Dobrý den, pane Brázdo. V ústavu, který zmiňujete, byl proveden interní audit pro potřeby vedení ústavu i Akademické rady AV ČR. Oba orgány byly s výsledky auditu seznámeny a přijaly příslušná opatření.
Jiří Drahoš
Roman
Dobrý den, pane Drahoši, přeji Vám úspěch při volbě. Pokud budete zvolen, odstraníte zátarasy na Hradě a podobné projevy papalášismu, jimiž se projevuje dnešní prezident? Díky, Roman
Moc děkuji za přání úspěchu. Otevření Hradu je jedním z mých klíčových témat. Hrad by se měl opět stát místem přátelským pro všechny. Když to vyjde, budu se těšit na Vaši návštěvu:) Děkuji všem za otázky, za projevený zájem i podporu. Pěkný zbytek léta. JD
Jiří Drahoš