Ústecký kraj se postavil za města, která vyhláškou regulovala posedávání mimo lavičky. Do budoucna chce navrhnout změnu zákona, řekl v pondělí náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Části sporných vyhlášek Varnsdorfu a Litvínova zrušil na začátku července na podnět ombudsmanky Anny Šabatové Ústavní soud. Obdobná ustanovení mají ve vyhláškách například i Duchcov, Bílina nebo Krupka.

Litvínov ani Varnsdorf se zrušením vyhlášky nesouhlasí. A mají i podporu kraje. "Není možné, aby bylo takovýmto způsobem zasahováno do práv obce starat se o dodržování pořádku na jejich území. Zákaz vysedávání na zídkách, na zemi či na schodech u domů obce vyhlásily kvůli častému stěžování si místních obyvatel na hluk," uvedl Klika. Kraj podle něj podpoří obce i legislativně. "Jako kraj máme zákonodárnou iniciativu, možnost podat návrh na změnu zákona. Tímto směrem se chceme vydat," řekl.

Podle ústavních soudců by měla sporné pasáže vyhlášek zrušit i další města, starostové už to ale dříve odmítli. Vyhlášku má například i Bílina, kde je starostou hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). "Je potřeba si uvědomit, že vyhláška není proti slušným lidem. Jde hlavně o možnost obce zasahovat ve vlastní obci při rušení nočního klidu. Pokud se lidé chovají slušně, nemusí mít přece s vyhláškou problém," uvedl hejtman. Vyhlášku nebude rušit ani Krupka, řekl už dříve starosta Zdeněk Matouš (ČSSD).

V Litvínově se zrušenou vyhláškou bude zabývat nejbližší zastupitelstvo. "Jejím uplatňováním došlo ke zlepšení situace, což potvrzují také dlouhodobé zkušenosti strážníků městské policie. Jejím zrušením se dá očekávat navýšení podnětů od občanů, kterým vadí sezení na místech, odkud je permanentně ruší zvýšený hluk shromážděných osob nebo jim omezuje volný pohyb," uvedlo už dříve vedení litvínovské radnice.

Litvínov vydal vyhlášku v roce 2013, ještě o rok déle platila ve Varnsdorfu. Zakazovala sedět jinde než na zařízeních k tomu určených, tedy například na schodech, obrubnících nebo zídkách. Ústavní soud uvedl, že zakázané sezení nemůže být samo o sobě místní záležitostí, která může veřejný pořádek narušit, a tyto části vyhlášek zrušil.