Drtivou většinou hlasů schválili akcionáři kyrgyzského státního elektrárenského podniku investiční dohodu s českou firmou Liglass Trading CZ, která se týká dvou přehrad na řece Naryn. Informovala o tom místní média.

Česká společnost podepsala s vládou Kyrgyzstánu smlouvu o investicích, které mají dosáhnout až 500 milionů dolarů, 10. července. Od té doby se však objevily pochybnosti, zda firma má dostatečné finanční a odborné zázemí, aby stavbu vodních elektráren dokázala dokončit.

Na své oficiální stránce navíc uváděla nepravdivé reference na podniky a instituce. V Česku sídlí v chátrajícím objektu skláren Liglass a. s., které se dostaly do finančních problémů kvůli fotovoltaice.

Dohodu s firmou Liglass Trading drtivě schválilo 97,6 procenta akcionářů, proti byly jen 2,4 procenta. Schválená dohoda se týká jen elektrárny Naryn-1 a akbulunské elektrárny, na něž čeští investoři slíbili získat asi 230 milionů dolarů. Odkud však chtějí vzít peníze, zatím majitel firmy Michael Smelík neprozradil. Naznačil, že půjde o peníze z Evropy, USA a Asie. Přitom vyloučil Čínu a Rusko.

Dopis z Hradu

Nejasnosti panují i kolem toho, proč se český stát za firmu přimlouval. Do Kyrgyzstánu poslal předurčující dopis kancléř Vratislav Mynář i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Do nedávna neexistovaly žádné důkazy toho, že by byl kancléř Vratislav Mynář propojen s někým z firmy Liglass Trading CZ. Jak ale upozornily Lidové noviny, vodítkem by mohlo být, že kancléř má společnou podnikatelskou minulost s manželkou majitele Liglassu Michaela Smelíka.

Za svobodna Michala Juharová seděla v dozorčí radě firmy Credit Management Services. Její 34procentní podíl tehdy vlastnila společnost Credit Management, jejímž spoluvlastníkem byl právě Mynář.

Firma Liglass Trading uzavřela 10. července smlouvu s kyrgyzskou vládou, že postaví 10 menších vodních elektráren a zároveň dostaví kaskádu na řece Naryn, která je pro středoasijskou zemi strategická.

Jednou z podmínek tendru také je, že firma Liglass Trading musí měsíc od podepsání smlouvy vyplatit 37 milionů dolarů (téměř 827 milionů korun) ruské firmě RusHydro, která se z projektu stáhla. Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev věří, že Liglass Trading svému slovu dostojí.